En halv million servere i Amazons sky

Hvor mange servere har netgiganten Amazon? Her er et bud.

Artikel top billede

Amazon vil ikke afsløre antallet af servere i selskabets Elastic Compute Cloud (EC2), men en analytiker hos Accenture mener nu, at han har regnet sig frem til svaret: 454.000. Hos EC2 kan man betale sig til den nødvendige regnekraft - hvad enten der er tale om et lille projekt eller en stor tjeneste som Dropbox eller Netflix.

Det største Amazon-datacenter ligger i Virginia og analytikeren Huan Liu anslår at der er placeret 322.000 servere her. I andre dele af verden har Amazon ikke så mange servere. Liu gætter på at der kun er 1.600 EC2-servere i Amazons datacenter i Sao Paolo i Brasilien.

Men det er meget svært at regne sig frem til det nøjagtige antal af servere - Amazon bruger en virtuel model, hvor flere softwarebaserede virtuelle servere kan køre på samme maskine. Wired mener, at tallet er forholdsvis lavt sat.

Liu har dog brugt et par tricks for at forbinde Amazons DNS og IP-adresser med de faktiske fysiske server-racks. Han gætter så på, at der er anbragt 64 maskiner i hvert rack. Men det kan også være 128 - og så har Amazon altså pludselig dobbelt så mange servere.

Tallene inkluderer heller ikke de servere, der kører i Amazons Virtual Private Cloud. De kan ikke kontaktes direkte over nettet.

Amazon vil ikke selv kommentere oplysningerne i analytikerens blog, hvor man også kan læse mere om hvordan han er kommet frem til disse tal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen