En halv million servere i Amazons sky

Hvor mange servere har netgiganten Amazon? Her er et bud.

Artikel top billede

Amazon vil ikke afsløre antallet af servere i selskabets Elastic Compute Cloud (EC2), men en analytiker hos Accenture mener nu, at han har regnet sig frem til svaret: 454.000. Hos EC2 kan man betale sig til den nødvendige regnekraft - hvad enten der er tale om et lille projekt eller en stor tjeneste som Dropbox eller Netflix.

Det største Amazon-datacenter ligger i Virginia og analytikeren Huan Liu anslår at der er placeret 322.000 servere her. I andre dele af verden har Amazon ikke så mange servere. Liu gætter på at der kun er 1.600 EC2-servere i Amazons datacenter i Sao Paolo i Brasilien.

Men det er meget svært at regne sig frem til det nøjagtige antal af servere - Amazon bruger en virtuel model, hvor flere softwarebaserede virtuelle servere kan køre på samme maskine. Wired mener, at tallet er forholdsvis lavt sat.

Liu har dog brugt et par tricks for at forbinde Amazons DNS og IP-adresser med de faktiske fysiske server-racks. Han gætter så på, at der er anbragt 64 maskiner i hvert rack. Men det kan også være 128 - og så har Amazon altså pludselig dobbelt så mange servere.

Tallene inkluderer heller ikke de servere, der kører i Amazons Virtual Private Cloud. De kan ikke kontaktes direkte over nettet.

Amazon vil ikke selv kommentere oplysningerne i analytikerens blog, hvor man også kan læse mere om hvordan han er kommet frem til disse tal.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S