Den syriske præsidents e-mails lækket

Flere tusinde e-mails fra den syriske præsident Bashar El-Assad er landet hos britisk avis.

Artikel top billede

Mens konflikten raser i Syrien har landets præsident travlt med at shoppe luksusgenstande på nettet og hente country-musik i iTunes Store. Det fremgår af en datasamling på mere end 3.000 e-mails, som hackere har stjålet fra Bashar El-Assads postkonto. Den britiske avis The Guardian har modtaget hele datasamlingen og her mener man, at beskederne er ægte.

Ifølge avisen viser de mange mails, at præsidentfamilien lever et luksusliv isoleret fra resten af landet, mens militæret slår hårdt ned mod oprøret i Syrien. Det anslås at mindst 8.000 er omkommet under urolighederne i det sidste år.

Der er også interessante politiske informationer i de mange mails. Præsidenten har hentet råd i Iran om, hvordan han skal håndtere konflikten, mens datteren af emiren i Qatar har rådet ham til at gå i eksil.

De viser også, at præsidenten har forsøgt at omgå de internationale handelssanktioner ved at bruge stråmænd til at bestille varer i udlandet.

The Guardian skriver at præsidenten i flere år har brugt mail-adressen sam@alshahba.com til at kommunikere med sine nære rådgivere. Men en af regeringens medarbejdere kopierede kodeordet allerede i marts 2011 og gav det videre til oppositions-grupper.

Herefter har oppositionen været i stand til at overvåge præsidentens mail-trafik og dermed også følge de planlagte troppe-bevægelser. Men efter et Anonymous-angreb mod den syriske regering i januar sluttede kommunikationen på denne adresse, og man har derfor besluttet at offentliggøre alle e-mails.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S