Den syriske præsidents e-mails lækket

Flere tusinde e-mails fra den syriske præsident Bashar El-Assad er landet hos britisk avis.

Artikel top billede

Mens konflikten raser i Syrien har landets præsident travlt med at shoppe luksusgenstande på nettet og hente country-musik i iTunes Store. Det fremgår af en datasamling på mere end 3.000 e-mails, som hackere har stjålet fra Bashar El-Assads postkonto. Den britiske avis The Guardian har modtaget hele datasamlingen og her mener man, at beskederne er ægte.

Ifølge avisen viser de mange mails, at præsidentfamilien lever et luksusliv isoleret fra resten af landet, mens militæret slår hårdt ned mod oprøret i Syrien. Det anslås at mindst 8.000 er omkommet under urolighederne i det sidste år.

Der er også interessante politiske informationer i de mange mails. Præsidenten har hentet råd i Iran om, hvordan han skal håndtere konflikten, mens datteren af emiren i Qatar har rådet ham til at gå i eksil.

De viser også, at præsidenten har forsøgt at omgå de internationale handelssanktioner ved at bruge stråmænd til at bestille varer i udlandet.

The Guardian skriver at præsidenten i flere år har brugt mail-adressen sam@alshahba.com til at kommunikere med sine nære rådgivere. Men en af regeringens medarbejdere kopierede kodeordet allerede i marts 2011 og gav det videre til oppositions-grupper.

Herefter har oppositionen været i stand til at overvåge præsidentens mail-trafik og dermed også følge de planlagte troppe-bevægelser. Men efter et Anonymous-angreb mod den syriske regering i januar sluttede kommunikationen på denne adresse, og man har derfor besluttet at offentliggøre alle e-mails.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect