Den syriske præsidents e-mails lækket

Flere tusinde e-mails fra den syriske præsident Bashar El-Assad er landet hos britisk avis.

Artikel top billede

Mens konflikten raser i Syrien har landets præsident travlt med at shoppe luksusgenstande på nettet og hente country-musik i iTunes Store. Det fremgår af en datasamling på mere end 3.000 e-mails, som hackere har stjålet fra Bashar El-Assads postkonto. Den britiske avis The Guardian har modtaget hele datasamlingen og her mener man, at beskederne er ægte.

Ifølge avisen viser de mange mails, at præsidentfamilien lever et luksusliv isoleret fra resten af landet, mens militæret slår hårdt ned mod oprøret i Syrien. Det anslås at mindst 8.000 er omkommet under urolighederne i det sidste år.

Der er også interessante politiske informationer i de mange mails. Præsidenten har hentet råd i Iran om, hvordan han skal håndtere konflikten, mens datteren af emiren i Qatar har rådet ham til at gå i eksil.

De viser også, at præsidenten har forsøgt at omgå de internationale handelssanktioner ved at bruge stråmænd til at bestille varer i udlandet.

The Guardian skriver at præsidenten i flere år har brugt mail-adressen sam@alshahba.com til at kommunikere med sine nære rådgivere. Men en af regeringens medarbejdere kopierede kodeordet allerede i marts 2011 og gav det videre til oppositions-grupper.

Herefter har oppositionen været i stand til at overvåge præsidentens mail-trafik og dermed også følge de planlagte troppe-bevægelser. Men efter et Anonymous-angreb mod den syriske regering i januar sluttede kommunikationen på denne adresse, og man har derfor besluttet at offentliggøre alle e-mails.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura