Den syriske præsidents e-mails lækket

Flere tusinde e-mails fra den syriske præsident Bashar El-Assad er landet hos britisk avis.

Artikel top billede

Mens konflikten raser i Syrien har landets præsident travlt med at shoppe luksusgenstande på nettet og hente country-musik i iTunes Store. Det fremgår af en datasamling på mere end 3.000 e-mails, som hackere har stjålet fra Bashar El-Assads postkonto. Den britiske avis The Guardian har modtaget hele datasamlingen og her mener man, at beskederne er ægte.

Ifølge avisen viser de mange mails, at præsidentfamilien lever et luksusliv isoleret fra resten af landet, mens militæret slår hårdt ned mod oprøret i Syrien. Det anslås at mindst 8.000 er omkommet under urolighederne i det sidste år.

Der er også interessante politiske informationer i de mange mails. Præsidenten har hentet råd i Iran om, hvordan han skal håndtere konflikten, mens datteren af emiren i Qatar har rådet ham til at gå i eksil.

De viser også, at præsidenten har forsøgt at omgå de internationale handelssanktioner ved at bruge stråmænd til at bestille varer i udlandet.

The Guardian skriver at præsidenten i flere år har brugt mail-adressen sam@alshahba.com til at kommunikere med sine nære rådgivere. Men en af regeringens medarbejdere kopierede kodeordet allerede i marts 2011 og gav det videre til oppositions-grupper.

Herefter har oppositionen været i stand til at overvåge præsidentens mail-trafik og dermed også følge de planlagte troppe-bevægelser. Men efter et Anonymous-angreb mod den syriske regering i januar sluttede kommunikationen på denne adresse, og man har derfor besluttet at offentliggøre alle e-mails.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo