Tech-porno: Se den nye iPad klædt af til skindet

Nu er den nye iPad på gaden og iFixit har som sædvanlig fået fat i en og skilt den ad. Her er, hvad de fandt ud af.

Artikel top billede

Hvis du er så heldig at få fat i den nye iPad på lanceringsdatoen, så er din første tanke nok ikke at splitte den ad. Men det er netop, hvad iFixit har gjort. Firmaet er specialiseret i at reparere mobile enheder og de er kendt for at gribe skruetrækkeren og åbne alle nye produkter fra Apple.

denne side kan man se billederne og en video fra deres iPad 3 teardown. En af de interessante detaljer er, at den nye iPad er udstyret med en varmespreder i metal, som leder varmen direkte videre til tavlecomputerens bagside.

Det passer med meldinger om, at den nye tablet bliver meget varm under fuld last.

Det viser sig at der er 1 GB arbejdshukommelse i den nye iPad, fordelt på to forskellige moduler fra Elpida.

I modsætning til iPad er RAM og hovedprocessor ikke integreret i samme chipenhed. Det skyldes angiveligt, at den nye processor A5X har et højere strømforbrug end A5 i iPad 2.

Batteriet består af tre moduler med en samlet kapacitet på 42,5 watt-timer (sammenlignet med 25 watt-timer i iPad 2). Det store batteri forklarer også, hvorfor tavlecomputeren er blevet større og tungere.

Men batteritiden er altså den samme som i forgængeren, fordi skærmen og A5X-processoren bruger mere strøm.

Der er også en teknisk analyse af indmaden hos Anandtech og Chipworks.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job