Tech-porno: Se den nye iPad klædt af til skindet

Nu er den nye iPad på gaden og iFixit har som sædvanlig fået fat i en og skilt den ad. Her er, hvad de fandt ud af.

Artikel top billede

Hvis du er så heldig at få fat i den nye iPad på lanceringsdatoen, så er din første tanke nok ikke at splitte den ad. Men det er netop, hvad iFixit har gjort. Firmaet er specialiseret i at reparere mobile enheder og de er kendt for at gribe skruetrækkeren og åbne alle nye produkter fra Apple.

denne side kan man se billederne og en video fra deres iPad 3 teardown. En af de interessante detaljer er, at den nye iPad er udstyret med en varmespreder i metal, som leder varmen direkte videre til tavlecomputerens bagside.

Det passer med meldinger om, at den nye tablet bliver meget varm under fuld last.

Det viser sig at der er 1 GB arbejdshukommelse i den nye iPad, fordelt på to forskellige moduler fra Elpida.

I modsætning til iPad er RAM og hovedprocessor ikke integreret i samme chipenhed. Det skyldes angiveligt, at den nye processor A5X har et højere strømforbrug end A5 i iPad 2.

Batteriet består af tre moduler med en samlet kapacitet på 42,5 watt-timer (sammenlignet med 25 watt-timer i iPad 2). Det store batteri forklarer også, hvorfor tavlecomputeren er blevet større og tungere.

Men batteritiden er altså den samme som i forgængeren, fordi skærmen og A5X-processoren bruger mere strøm.

Der er også en teknisk analyse af indmaden hos Anandtech og Chipworks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse