Tech-porno: Se den nye iPad klædt af til skindet

Nu er den nye iPad på gaden og iFixit har som sædvanlig fået fat i en og skilt den ad. Her er, hvad de fandt ud af.

Artikel top billede

Hvis du er så heldig at få fat i den nye iPad på lanceringsdatoen, så er din første tanke nok ikke at splitte den ad. Men det er netop, hvad iFixit har gjort. Firmaet er specialiseret i at reparere mobile enheder og de er kendt for at gribe skruetrækkeren og åbne alle nye produkter fra Apple.

denne side kan man se billederne og en video fra deres iPad 3 teardown. En af de interessante detaljer er, at den nye iPad er udstyret med en varmespreder i metal, som leder varmen direkte videre til tavlecomputerens bagside.

Det passer med meldinger om, at den nye tablet bliver meget varm under fuld last.

Det viser sig at der er 1 GB arbejdshukommelse i den nye iPad, fordelt på to forskellige moduler fra Elpida.

I modsætning til iPad er RAM og hovedprocessor ikke integreret i samme chipenhed. Det skyldes angiveligt, at den nye processor A5X har et højere strømforbrug end A5 i iPad 2.

Batteriet består af tre moduler med en samlet kapacitet på 42,5 watt-timer (sammenlignet med 25 watt-timer i iPad 2). Det store batteri forklarer også, hvorfor tavlecomputeren er blevet større og tungere.

Men batteritiden er altså den samme som i forgængeren, fordi skærmen og A5X-processoren bruger mere strøm.

Der er også en teknisk analyse af indmaden hos Anandtech og Chipworks.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S