Tech-porno: Se den nye iPad klædt af til skindet

Nu er den nye iPad på gaden og iFixit har som sædvanlig fået fat i en og skilt den ad. Her er, hvad de fandt ud af.

Artikel top billede

Hvis du er så heldig at få fat i den nye iPad på lanceringsdatoen, så er din første tanke nok ikke at splitte den ad. Men det er netop, hvad iFixit har gjort. Firmaet er specialiseret i at reparere mobile enheder og de er kendt for at gribe skruetrækkeren og åbne alle nye produkter fra Apple.

denne side kan man se billederne og en video fra deres iPad 3 teardown. En af de interessante detaljer er, at den nye iPad er udstyret med en varmespreder i metal, som leder varmen direkte videre til tavlecomputerens bagside.

Det passer med meldinger om, at den nye tablet bliver meget varm under fuld last.

Det viser sig at der er 1 GB arbejdshukommelse i den nye iPad, fordelt på to forskellige moduler fra Elpida.

I modsætning til iPad er RAM og hovedprocessor ikke integreret i samme chipenhed. Det skyldes angiveligt, at den nye processor A5X har et højere strømforbrug end A5 i iPad 2.

Batteriet består af tre moduler med en samlet kapacitet på 42,5 watt-timer (sammenlignet med 25 watt-timer i iPad 2). Det store batteri forklarer også, hvorfor tavlecomputeren er blevet større og tungere.

Men batteritiden er altså den samme som i forgængeren, fordi skærmen og A5X-processoren bruger mere strøm.

Der er også en teknisk analyse af indmaden hos Anandtech og Chipworks.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS