De fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm

Næsten 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere i en ny undersøgelse mener at displayet er for lille.

Artikel top billede

Det er efterhånden sjældent at finde en smartphone med en skærm på mindre end fire tommer. Tendensen er klar: telefonerne får større og større displays. Samsungs topmodel Galaxy Note har en 5,3 tommers skærm og selvom den bliver kritiseret for at være klodset, så har forbrugerne et klart ønske om mere skærmareal.

En aktuel undersøgelse fra Strategy Analytics viser at 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere svarer, at deres næste telefon skal have en større skærm.

"Denne trend skyldes de nye mobile webbrowsere og adgang til video og mobile spil," siger Paul Brown fra Strategy Analytics.

Men der er også en grænse for, hvor stor skærmen skal være. Den såkaldte "sweet spot", altså den optimale størrelse, ligger mellem 4 og 4,5 tommer.

HTC sælger en One X med 4,7 tommers skærm, som altså måske er lidt for stor, og Samsungs nye Galaxy Nexus III får en 4,8 tommers skærm. Til sammenligning har iPhone 4S kun en forholdsvis lille skærm på 3,5 tommer.

Brugerne har dog samtidig et klart ønske om, at telefonen skal være tynd - selv med en stor skærm.

"For at få smartphone-ejerne til at vælge en større enhed, er producenterne nødt til at sørge for at enhederne ikke er for tunge og at de stadig er tynde nok til at passe i lommen," siger Kevin Nolan fra analysefirmaet.

Den nye undersøgelse viser også, at kvinder ønsker lidt mindre enheder end mænd, og Android-brugere ønsker sig større skærme end iPhone-ejere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub