De fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm

Næsten 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere i en ny undersøgelse mener at displayet er for lille.

Artikel top billede

Det er efterhånden sjældent at finde en smartphone med en skærm på mindre end fire tommer. Tendensen er klar: telefonerne får større og større displays. Samsungs topmodel Galaxy Note har en 5,3 tommers skærm og selvom den bliver kritiseret for at være klodset, så har forbrugerne et klart ønske om mere skærmareal.

En aktuel undersøgelse fra Strategy Analytics viser at 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere svarer, at deres næste telefon skal have en større skærm.

"Denne trend skyldes de nye mobile webbrowsere og adgang til video og mobile spil," siger Paul Brown fra Strategy Analytics.

Men der er også en grænse for, hvor stor skærmen skal være. Den såkaldte "sweet spot", altså den optimale størrelse, ligger mellem 4 og 4,5 tommer.

HTC sælger en One X med 4,7 tommers skærm, som altså måske er lidt for stor, og Samsungs nye Galaxy Nexus III får en 4,8 tommers skærm. Til sammenligning har iPhone 4S kun en forholdsvis lille skærm på 3,5 tommer.

Brugerne har dog samtidig et klart ønske om, at telefonen skal være tynd - selv med en stor skærm.

"For at få smartphone-ejerne til at vælge en større enhed, er producenterne nødt til at sørge for at enhederne ikke er for tunge og at de stadig er tynde nok til at passe i lommen," siger Kevin Nolan fra analysefirmaet.

Den nye undersøgelse viser også, at kvinder ønsker lidt mindre enheder end mænd, og Android-brugere ønsker sig større skærme end iPhone-ejere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse