De fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm

Næsten 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere i en ny undersøgelse mener at displayet er for lille.

Artikel top billede

Det er efterhånden sjældent at finde en smartphone med en skærm på mindre end fire tommer. Tendensen er klar: telefonerne får større og større displays. Samsungs topmodel Galaxy Note har en 5,3 tommers skærm og selvom den bliver kritiseret for at være klodset, så har forbrugerne et klart ønske om mere skærmareal.

En aktuel undersøgelse fra Strategy Analytics viser at 90 procent af de adspurgte smartphone-ejere svarer, at deres næste telefon skal have en større skærm.

"Denne trend skyldes de nye mobile webbrowsere og adgang til video og mobile spil," siger Paul Brown fra Strategy Analytics.

Men der er også en grænse for, hvor stor skærmen skal være. Den såkaldte "sweet spot", altså den optimale størrelse, ligger mellem 4 og 4,5 tommer.

HTC sælger en One X med 4,7 tommers skærm, som altså måske er lidt for stor, og Samsungs nye Galaxy Nexus III får en 4,8 tommers skærm. Til sammenligning har iPhone 4S kun en forholdsvis lille skærm på 3,5 tommer.

Brugerne har dog samtidig et klart ønske om, at telefonen skal være tynd - selv med en stor skærm.

"For at få smartphone-ejerne til at vælge en større enhed, er producenterne nødt til at sørge for at enhederne ikke er for tunge og at de stadig er tynde nok til at passe i lommen," siger Kevin Nolan fra analysefirmaet.

Den nye undersøgelse viser også, at kvinder ønsker lidt mindre enheder end mænd, og Android-brugere ønsker sig større skærme end iPhone-ejere.

Annonce

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S