Google vil straffe over-optimerede websider

Hvis man bruger for meget tid og energi på at søgemaskine-optimere sin hjemmeside, kan man fremover risikere at lande helt i bunden hos Google.

Artikel top billede

Google vil nu straffe hjemmesider som overdriver med deres søgemaskine-optimering. Det fortalte Google-udvikleren Matt Cutts på South by Southwest (SXSW) konferencen i Texas i weekenden. Han fortalte at Google har arbejdet i flere måneder på en ændring af sin algoritme og den skulle være klar inden længe.

Det generelle formål er at sørge for, at websider med interessant indhold bliver vægtet højere end sider, som blot er optimeret til søgemaskinen.

"Vi forsøger at gøre GoogleBot mere intelligent, gøre vores relevans bedre, og vi forsøger at finde dem som misbruger det, f.eks. ved at bruge for mange nøgleord på en side eller bytter for mange links eller går meget længere end du normalt ville forvente," sagde Cutts ifølge dette lydklip.

I sidste uge kunne Wall Street Journal fortælle, at Google planlægger den største ombygning af sin søgemaskine nogensinde.

Det betyder også at der sker store ændringer i den måde, websider bliver vægtet og placeret i resultatlisten. Google erstatter ikke sit nuværende nøgleords-baserede system, men satser på at udvide det med "semantisk søgning", hvor man forsøger at analysere betydningen af de indtastede ord.

Google har samlet en database med millioner af "objekter" - mennesker, steder og ting - i de sidste to år. Den skal nu bruges til at levere semantiske søgeresultater.

Den semantiske søgning skal også aktiveres i løbet af de kommende måneder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS