Google vil straffe over-optimerede websider

Hvis man bruger for meget tid og energi på at søgemaskine-optimere sin hjemmeside, kan man fremover risikere at lande helt i bunden hos Google.

Artikel top billede

Google vil nu straffe hjemmesider som overdriver med deres søgemaskine-optimering. Det fortalte Google-udvikleren Matt Cutts på South by Southwest (SXSW) konferencen i Texas i weekenden. Han fortalte at Google har arbejdet i flere måneder på en ændring af sin algoritme og den skulle være klar inden længe.

Det generelle formål er at sørge for, at websider med interessant indhold bliver vægtet højere end sider, som blot er optimeret til søgemaskinen.

"Vi forsøger at gøre GoogleBot mere intelligent, gøre vores relevans bedre, og vi forsøger at finde dem som misbruger det, f.eks. ved at bruge for mange nøgleord på en side eller bytter for mange links eller går meget længere end du normalt ville forvente," sagde Cutts ifølge dette lydklip.

I sidste uge kunne Wall Street Journal fortælle, at Google planlægger den største ombygning af sin søgemaskine nogensinde.

Det betyder også at der sker store ændringer i den måde, websider bliver vægtet og placeret i resultatlisten. Google erstatter ikke sit nuværende nøgleords-baserede system, men satser på at udvide det med "semantisk søgning", hvor man forsøger at analysere betydningen af de indtastede ord.

Google har samlet en database med millioner af "objekter" - mennesker, steder og ting - i de sidste to år. Den skal nu bruges til at levere semantiske søgeresultater.

Den semantiske søgning skal også aktiveres i løbet af de kommende måneder.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S