Google vil straffe over-optimerede websider

Hvis man bruger for meget tid og energi på at søgemaskine-optimere sin hjemmeside, kan man fremover risikere at lande helt i bunden hos Google.

Artikel top billede

Google vil nu straffe hjemmesider som overdriver med deres søgemaskine-optimering. Det fortalte Google-udvikleren Matt Cutts på South by Southwest (SXSW) konferencen i Texas i weekenden. Han fortalte at Google har arbejdet i flere måneder på en ændring af sin algoritme og den skulle være klar inden længe.

Det generelle formål er at sørge for, at websider med interessant indhold bliver vægtet højere end sider, som blot er optimeret til søgemaskinen.

"Vi forsøger at gøre GoogleBot mere intelligent, gøre vores relevans bedre, og vi forsøger at finde dem som misbruger det, f.eks. ved at bruge for mange nøgleord på en side eller bytter for mange links eller går meget længere end du normalt ville forvente," sagde Cutts ifølge dette lydklip.

I sidste uge kunne Wall Street Journal fortælle, at Google planlægger den største ombygning af sin søgemaskine nogensinde.

Det betyder også at der sker store ændringer i den måde, websider bliver vægtet og placeret i resultatlisten. Google erstatter ikke sit nuværende nøgleords-baserede system, men satser på at udvide det med "semantisk søgning", hvor man forsøger at analysere betydningen af de indtastede ord.

Google har samlet en database med millioner af "objekter" - mennesker, steder og ting - i de sidste to år. Den skal nu bruges til at levere semantiske søgeresultater.

Den semantiske søgning skal også aktiveres i løbet af de kommende måneder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS