Google vil straffe over-optimerede websider

Hvis man bruger for meget tid og energi på at søgemaskine-optimere sin hjemmeside, kan man fremover risikere at lande helt i bunden hos Google.

Artikel top billede

Google vil nu straffe hjemmesider som overdriver med deres søgemaskine-optimering. Det fortalte Google-udvikleren Matt Cutts på South by Southwest (SXSW) konferencen i Texas i weekenden. Han fortalte at Google har arbejdet i flere måneder på en ændring af sin algoritme og den skulle være klar inden længe.

Det generelle formål er at sørge for, at websider med interessant indhold bliver vægtet højere end sider, som blot er optimeret til søgemaskinen.

"Vi forsøger at gøre GoogleBot mere intelligent, gøre vores relevans bedre, og vi forsøger at finde dem som misbruger det, f.eks. ved at bruge for mange nøgleord på en side eller bytter for mange links eller går meget længere end du normalt ville forvente," sagde Cutts ifølge dette lydklip.

I sidste uge kunne Wall Street Journal fortælle, at Google planlægger den største ombygning af sin søgemaskine nogensinde.

Det betyder også at der sker store ændringer i den måde, websider bliver vægtet og placeret i resultatlisten. Google erstatter ikke sit nuværende nøgleords-baserede system, men satser på at udvide det med "semantisk søgning", hvor man forsøger at analysere betydningen af de indtastede ord.

Google har samlet en database med millioner af "objekter" - mennesker, steder og ting - i de sidste to år. Den skal nu bruges til at levere semantiske søgeresultater.

Den semantiske søgning skal også aktiveres i løbet af de kommende måneder.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse