Selv bedstefar køber sin computer online

Forskellige aldersgrupper har forskellige indkøbsmønstre. Men der er en fællesnævner.

Artikel top billede

I lang tid har vores købemønstre på nettet været meget ens. Men en ny undersøgelse viser, at de forskellige aldersgrupper begynder at putte de samme ting i de virtuelle indkøbskurve. 

For eksempel er der noget der tyder på, at elektronik og it-produkter er en varegruppe, som både teenagere og bedsteforældre foretrækker at købe online.

Det er ellers et kendt faktum, at de yngste aldersgrupper i høj grad bruger onlineshopping til at finde nye klæder, og at ældre generationer ofte bruger nettet til at købe rejser. 
Men når det kommer til elektronik, så er der ingen forskel i aldersgrupperne.

Det viser tal fra en undersøgelse lavet af Epinion på vegne af CMS-firmaet EPiServer.

En udfordring for webbutikker 
Uanset om de adspurgte i undersøgelsen var 20 eller 75 år, så svarede cirka 50 procent af deres aldersgruppe, at de køber elektronik på nettet.

De mange forskellige kunder til samme produkt skaber nogle ny udfordringer for de virksomheder, der sælger elektronik via deres hjemmesider, mener EPiServer.

"Spredningen på aldersgrupper stiller krav til netbutikkerne om, at kundens oplevelse kan personaliseres, fordi de forskellige målgrupper selvfølgelig har forskellige forventninger og interagerer med butikken på forskellige måder. Akkurat ligesom forskellige aldersgrupper vil have forskellig service, når de går ind i en fysisk butik," siger Maria Wasing, der er europæisk marketingchef i EPiServer.

En mulighed for at tilrette salg af it til en speciel gruppe af forbrugere forsøgte Feminin IT ved at målrette sig til kvinder, men butikkens niche-salg af elektronik til kvinder er nu lukket ned.

EPiServer mener, at en anden måde, webbutikker kan bruge, er at differentiere oplevelsen med integration af sociale medier.

Flere tale fra Epinion-undersøgelsen kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job