Selv bedstefar køber sin computer online

Forskellige aldersgrupper har forskellige indkøbsmønstre. Men der er en fællesnævner.

Artikel top billede

I lang tid har vores købemønstre på nettet været meget ens. Men en ny undersøgelse viser, at de forskellige aldersgrupper begynder at putte de samme ting i de virtuelle indkøbskurve. 

For eksempel er der noget der tyder på, at elektronik og it-produkter er en varegruppe, som både teenagere og bedsteforældre foretrækker at købe online.

Det er ellers et kendt faktum, at de yngste aldersgrupper i høj grad bruger onlineshopping til at finde nye klæder, og at ældre generationer ofte bruger nettet til at købe rejser. 
Men når det kommer til elektronik, så er der ingen forskel i aldersgrupperne.

Det viser tal fra en undersøgelse lavet af Epinion på vegne af CMS-firmaet EPiServer.

En udfordring for webbutikker 
Uanset om de adspurgte i undersøgelsen var 20 eller 75 år, så svarede cirka 50 procent af deres aldersgruppe, at de køber elektronik på nettet.

De mange forskellige kunder til samme produkt skaber nogle ny udfordringer for de virksomheder, der sælger elektronik via deres hjemmesider, mener EPiServer.

"Spredningen på aldersgrupper stiller krav til netbutikkerne om, at kundens oplevelse kan personaliseres, fordi de forskellige målgrupper selvfølgelig har forskellige forventninger og interagerer med butikken på forskellige måder. Akkurat ligesom forskellige aldersgrupper vil have forskellig service, når de går ind i en fysisk butik," siger Maria Wasing, der er europæisk marketingchef i EPiServer.

En mulighed for at tilrette salg af it til en speciel gruppe af forbrugere forsøgte Feminin IT ved at målrette sig til kvinder, men butikkens niche-salg af elektronik til kvinder er nu lukket ned.

EPiServer mener, at en anden måde, webbutikker kan bruge, er at differentiere oplevelsen med integration af sociale medier.

Flere tale fra Epinion-undersøgelsen kan hentes her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S