Selv bedstefar køber sin computer online

Forskellige aldersgrupper har forskellige indkøbsmønstre. Men der er en fællesnævner.

Artikel top billede

I lang tid har vores købemønstre på nettet været meget ens. Men en ny undersøgelse viser, at de forskellige aldersgrupper begynder at putte de samme ting i de virtuelle indkøbskurve. 

For eksempel er der noget der tyder på, at elektronik og it-produkter er en varegruppe, som både teenagere og bedsteforældre foretrækker at købe online.

Det er ellers et kendt faktum, at de yngste aldersgrupper i høj grad bruger onlineshopping til at finde nye klæder, og at ældre generationer ofte bruger nettet til at købe rejser. 
Men når det kommer til elektronik, så er der ingen forskel i aldersgrupperne.

Det viser tal fra en undersøgelse lavet af Epinion på vegne af CMS-firmaet EPiServer.

En udfordring for webbutikker 
Uanset om de adspurgte i undersøgelsen var 20 eller 75 år, så svarede cirka 50 procent af deres aldersgruppe, at de køber elektronik på nettet.

De mange forskellige kunder til samme produkt skaber nogle ny udfordringer for de virksomheder, der sælger elektronik via deres hjemmesider, mener EPiServer.

"Spredningen på aldersgrupper stiller krav til netbutikkerne om, at kundens oplevelse kan personaliseres, fordi de forskellige målgrupper selvfølgelig har forskellige forventninger og interagerer med butikken på forskellige måder. Akkurat ligesom forskellige aldersgrupper vil have forskellig service, når de går ind i en fysisk butik," siger Maria Wasing, der er europæisk marketingchef i EPiServer.

En mulighed for at tilrette salg af it til en speciel gruppe af forbrugere forsøgte Feminin IT ved at målrette sig til kvinder, men butikkens niche-salg af elektronik til kvinder er nu lukket ned.

EPiServer mener, at en anden måde, webbutikker kan bruge, er at differentiere oplevelsen med integration af sociale medier.

Flere tale fra Epinion-undersøgelsen kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse