Selv bedstefar køber sin computer online

Forskellige aldersgrupper har forskellige indkøbsmønstre. Men der er en fællesnævner.

Artikel top billede

I lang tid har vores købemønstre på nettet været meget ens. Men en ny undersøgelse viser, at de forskellige aldersgrupper begynder at putte de samme ting i de virtuelle indkøbskurve. 

For eksempel er der noget der tyder på, at elektronik og it-produkter er en varegruppe, som både teenagere og bedsteforældre foretrækker at købe online.

Det er ellers et kendt faktum, at de yngste aldersgrupper i høj grad bruger onlineshopping til at finde nye klæder, og at ældre generationer ofte bruger nettet til at købe rejser. 
Men når det kommer til elektronik, så er der ingen forskel i aldersgrupperne.

Det viser tal fra en undersøgelse lavet af Epinion på vegne af CMS-firmaet EPiServer.

En udfordring for webbutikker 
Uanset om de adspurgte i undersøgelsen var 20 eller 75 år, så svarede cirka 50 procent af deres aldersgruppe, at de køber elektronik på nettet.

De mange forskellige kunder til samme produkt skaber nogle ny udfordringer for de virksomheder, der sælger elektronik via deres hjemmesider, mener EPiServer.

"Spredningen på aldersgrupper stiller krav til netbutikkerne om, at kundens oplevelse kan personaliseres, fordi de forskellige målgrupper selvfølgelig har forskellige forventninger og interagerer med butikken på forskellige måder. Akkurat ligesom forskellige aldersgrupper vil have forskellig service, når de går ind i en fysisk butik," siger Maria Wasing, der er europæisk marketingchef i EPiServer.

En mulighed for at tilrette salg af it til en speciel gruppe af forbrugere forsøgte Feminin IT ved at målrette sig til kvinder, men butikkens niche-salg af elektronik til kvinder er nu lukket ned.

EPiServer mener, at en anden måde, webbutikker kan bruge, er at differentiere oplevelsen med integration af sociale medier.

Flere tale fra Epinion-undersøgelsen kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest