Seagate melder om harddisk-gennembrud

Med den nye teknologi bliver det muligt at fremstille 3,5-tommers harddiske med 60 TB.

Artikel top billede

Harddisk-firmaet Seagate melder om en ny rekord for datalagring. Nu er det lykkes at gemme 1 terabit på én kvadrattomme. Seagate fortæller at den nye teknologi - kaldet Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) - skal fordoble kapaciteten i de nuværende harddiske og senere føre til 3,5-tommers harddiske med en kapacitet på 60 terabytes.

I dag ligger den maksimale kapacitet for en 3,5-tommers harddisk på 3 TB (omkring 620 gigabit per kvadrattomme), og der kan maksimalt gemmes 750 GB på en 2,5-tommers enhed.

Den første generation af HAMR harddiske vil fordoble dette til 6 TB for 3,5-tommers diske og 2 TB for 2,5-tommers modeller. Men der går nogle år, inden de kommer på markedet.

Den teoretiske grænse ligger altså på 60 TB for en 3,5-tommers harddisk og 20 TB for en 2,5-tommers model.

Seagate forventer dog ikke, at man kan sælge 60 TB harddiske før om 10-20 års tid. Men det viser i hvert fald, at der stadig er liv i de gamle mekaniske harddiske.

Der er sket meget siden 1980, hvor Seagate kom med sin første harddisk, ST-506. Den havde plads til fantastiske 5 MB og kostede 1.500 dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job