Seagate melder om harddisk-gennembrud

Med den nye teknologi bliver det muligt at fremstille 3,5-tommers harddiske med 60 TB.

Artikel top billede

Harddisk-firmaet Seagate melder om en ny rekord for datalagring. Nu er det lykkes at gemme 1 terabit på én kvadrattomme. Seagate fortæller at den nye teknologi - kaldet Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) - skal fordoble kapaciteten i de nuværende harddiske og senere føre til 3,5-tommers harddiske med en kapacitet på 60 terabytes.

I dag ligger den maksimale kapacitet for en 3,5-tommers harddisk på 3 TB (omkring 620 gigabit per kvadrattomme), og der kan maksimalt gemmes 750 GB på en 2,5-tommers enhed.

Den første generation af HAMR harddiske vil fordoble dette til 6 TB for 3,5-tommers diske og 2 TB for 2,5-tommers modeller. Men der går nogle år, inden de kommer på markedet.

Den teoretiske grænse ligger altså på 60 TB for en 3,5-tommers harddisk og 20 TB for en 2,5-tommers model.

Seagate forventer dog ikke, at man kan sælge 60 TB harddiske før om 10-20 års tid. Men det viser i hvert fald, at der stadig er liv i de gamle mekaniske harddiske.

Der er sket meget siden 1980, hvor Seagate kom med sin første harddisk, ST-506. Den havde plads til fantastiske 5 MB og kostede 1.500 dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job