Seagate melder om harddisk-gennembrud

Med den nye teknologi bliver det muligt at fremstille 3,5-tommers harddiske med 60 TB.

Artikel top billede

Harddisk-firmaet Seagate melder om en ny rekord for datalagring. Nu er det lykkes at gemme 1 terabit på én kvadrattomme. Seagate fortæller at den nye teknologi - kaldet Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) - skal fordoble kapaciteten i de nuværende harddiske og senere føre til 3,5-tommers harddiske med en kapacitet på 60 terabytes.

I dag ligger den maksimale kapacitet for en 3,5-tommers harddisk på 3 TB (omkring 620 gigabit per kvadrattomme), og der kan maksimalt gemmes 750 GB på en 2,5-tommers enhed.

Den første generation af HAMR harddiske vil fordoble dette til 6 TB for 3,5-tommers diske og 2 TB for 2,5-tommers modeller. Men der går nogle år, inden de kommer på markedet.

Den teoretiske grænse ligger altså på 60 TB for en 3,5-tommers harddisk og 20 TB for en 2,5-tommers model.

Seagate forventer dog ikke, at man kan sælge 60 TB harddiske før om 10-20 års tid. Men det viser i hvert fald, at der stadig er liv i de gamle mekaniske harddiske.

Der er sket meget siden 1980, hvor Seagate kom med sin første harddisk, ST-506. Den havde plads til fantastiske 5 MB og kostede 1.500 dollar.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S