Seagate melder om harddisk-gennembrud

Med den nye teknologi bliver det muligt at fremstille 3,5-tommers harddiske med 60 TB.

Artikel top billede

Harddisk-firmaet Seagate melder om en ny rekord for datalagring. Nu er det lykkes at gemme 1 terabit på én kvadrattomme. Seagate fortæller at den nye teknologi - kaldet Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) - skal fordoble kapaciteten i de nuværende harddiske og senere føre til 3,5-tommers harddiske med en kapacitet på 60 terabytes.

I dag ligger den maksimale kapacitet for en 3,5-tommers harddisk på 3 TB (omkring 620 gigabit per kvadrattomme), og der kan maksimalt gemmes 750 GB på en 2,5-tommers enhed.

Den første generation af HAMR harddiske vil fordoble dette til 6 TB for 3,5-tommers diske og 2 TB for 2,5-tommers modeller. Men der går nogle år, inden de kommer på markedet.

Den teoretiske grænse ligger altså på 60 TB for en 3,5-tommers harddisk og 20 TB for en 2,5-tommers model.

Seagate forventer dog ikke, at man kan sælge 60 TB harddiske før om 10-20 års tid. Men det viser i hvert fald, at der stadig er liv i de gamle mekaniske harddiske.

Der er sket meget siden 1980, hvor Seagate kom med sin første harddisk, ST-506. Den havde plads til fantastiske 5 MB og kostede 1.500 dollar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura