Simpel service solgt som cloud tredobler Softcoms overskud

Københavnsk lokalforhandler vokser op i markedet med pay-as-you-go-løsninger og service-koncepter, der er tilpasset kunderne.

Artikel top billede

Med et 2011-overskud, der er tredoblet i forhold til 2010 er direktør Jakob Knuttsøn fra den københavnske forhandler Softcom Solutions en stolt mand. 2,4 millioner kroner før skat ligger på bundlinjen for 2011 mod 740.000 kroner i 2010.

"En af årsagerne til, at vi har oplevet vækst i omsætning og overskud, er, at vi ikke har haft en frivillig kundeopsigelse de sidste tre år. Vi har en meget høj grad af kundeloyalitet," siger han.

Noget han blandt andet tilskriver Softcoms forretningsmodel, som handler om at være total-leverandør, men på fleksible præmisser. For eksempel leverer Softcom mange modeller med hostede løsninger.

"Vi gør det simpelt for kunden at forstå. Vi fortæller dem, at når man får det og det setup, så koster det x antal kroner om måneden.  Netop den simple model, tror jeg er en del af vores succes," lyder det fra Jakob Knutssøn.

Forretningsmodellen ligner meget cloud, men Jakob Knuttssøn foretrækker at kalde den pay-as-you-go. For som han siger, så er cloud blevet et meget udvandet begreb. Det han fokuserer på, er en forretningsmodel, der tilbyder det, kunderne efterspørger.

"Vi tager kundernes parti. Selv om cloud er en del af vores løsning, så er det ikke det, vi fokuserer på. Hvis det giver mening, og kunden efterspørger det, sætter vi gerne en Office 365-løsning op. Men mange gange er det slet ikke cloud kunderne vil have, men derimod en hostet løsning," siger han.

Samtidig afslører han, at nogle af de kerneteknologier, som Softcom Solutions selv benytter, når de skal levere løsninger til kunder, er cloud-baserede. Især det danskudviklede administrationsprodukt Panorama9

Men det kommer nok heller ikke som en overraskelse for folk, der kender til Softcom Solutions historie.

De to iværksættere bag Panorama 9, Allan Thorvaldsen og Diego d'Ambra, var nemlig de oprindelige stiftere af Softcom Solution.

I dag er Jakob Knutssøn kommet ind som medejer og styrer butikken i det daglige. For ham er det vigtigt at fremhæve, at hvor forretningsmodellerne og teknologierne forandrer sig, så bygger Softcom Solutions succes på det gode forhold til kunderne.

"Det handler som service. Det er kernen i vores succes. For ti år siden forsvandt der lige så mange kunder, som der kom ind. Nu kommer kunderne ind og bliver. Det er de værdier, vi bygger vores firma på i takt med, at vi samtidig følger kunderne og ændrer forretningsmodellen til pay-as-you-go," konstaterer han og forsætter.

"Nu har vi setuppet på plads. Derfor tror jeg på, at vi fortætter de gode takter både på overskud og vækst også næste år."

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)