Simpel service solgt som cloud tredobler Softcoms overskud

Københavnsk lokalforhandler vokser op i markedet med pay-as-you-go-løsninger og service-koncepter, der er tilpasset kunderne.

Artikel top billede

Med et 2011-overskud, der er tredoblet i forhold til 2010 er direktør Jakob Knuttsøn fra den københavnske forhandler Softcom Solutions en stolt mand. 2,4 millioner kroner før skat ligger på bundlinjen for 2011 mod 740.000 kroner i 2010.

"En af årsagerne til, at vi har oplevet vækst i omsætning og overskud, er, at vi ikke har haft en frivillig kundeopsigelse de sidste tre år. Vi har en meget høj grad af kundeloyalitet," siger han.

Noget han blandt andet tilskriver Softcoms forretningsmodel, som handler om at være total-leverandør, men på fleksible præmisser. For eksempel leverer Softcom mange modeller med hostede løsninger.

"Vi gør det simpelt for kunden at forstå. Vi fortæller dem, at når man får det og det setup, så koster det x antal kroner om måneden.  Netop den simple model, tror jeg er en del af vores succes," lyder det fra Jakob Knutssøn.

Forretningsmodellen ligner meget cloud, men Jakob Knuttssøn foretrækker at kalde den pay-as-you-go. For som han siger, så er cloud blevet et meget udvandet begreb. Det han fokuserer på, er en forretningsmodel, der tilbyder det, kunderne efterspørger.

"Vi tager kundernes parti. Selv om cloud er en del af vores løsning, så er det ikke det, vi fokuserer på. Hvis det giver mening, og kunden efterspørger det, sætter vi gerne en Office 365-løsning op. Men mange gange er det slet ikke cloud kunderne vil have, men derimod en hostet løsning," siger han.

Samtidig afslører han, at nogle af de kerneteknologier, som Softcom Solutions selv benytter, når de skal levere løsninger til kunder, er cloud-baserede. Især det danskudviklede administrationsprodukt Panorama9

Men det kommer nok heller ikke som en overraskelse for folk, der kender til Softcom Solutions historie.

De to iværksættere bag Panorama 9, Allan Thorvaldsen og Diego d'Ambra, var nemlig de oprindelige stiftere af Softcom Solution.

I dag er Jakob Knutssøn kommet ind som medejer og styrer butikken i det daglige. For ham er det vigtigt at fremhæve, at hvor forretningsmodellerne og teknologierne forandrer sig, så bygger Softcom Solutions succes på det gode forhold til kunderne.

"Det handler som service. Det er kernen i vores succes. For ti år siden forsvandt der lige så mange kunder, som der kom ind. Nu kommer kunderne ind og bliver. Det er de værdier, vi bygger vores firma på i takt med, at vi samtidig følger kunderne og ændrer forretningsmodellen til pay-as-you-go," konstaterer han og forsætter.

"Nu har vi setuppet på plads. Derfor tror jeg på, at vi fortætter de gode takter både på overskud og vækst også næste år."

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S