Forbrugerblad støtter klager: Ny iPad bliver varm

Den nye iPad er hot i en mere end en forstand: Kritik tvinger Apple til at forsvare den seneste iPad.

Artikel top billede

Tirsdag kunne vi fortælle, at der på Apples officielle debatforum er mange brugere, der klager over, at deres iPad bliver varm.

De rapporter får nu opbakning fra USA's største forbrugermagasin, det anerkendte Consumer Reports, som har lavet målinger, der viser, at den nye iPad under intensiv brug bliver op til 6,6 grader celsius varmere end iPad 2.

Det fremgår af forbrugermagasinets tests, at den nye iPad kan nå en temperatur på op til 46,6 grader celsius (116 grader fahrenheit).

Udsat for spil-test

De højere temperaturer er målt under tests, hvor en iPad 2 og en ny iPad er sat til at afvikle det grafiktunge spil Infinity Blade II i 45 uafbrudte minutter, samtidig med at de er sat til opladning.

Consumer Reports har dog også lavet en tilsvarende test, hvor de to iPads ikke er sat til opladning imens. Det har dog kun begrænset indflydelse på udfaldet - her blev temperaturen på den nye iPad målt til at være på 45 grader.

Forbrugermagasinet nævner dog, at selv om varmen tydeligt kan mærkes, når iPad'en bliver holdt i hånden, er temperaturen ikke så høj, at det føles brændende eller direkte ubehageligt, når den holdes i hånden i kortere perioder.

Begge test blev udført i et lokale med en lufttemperatur på 22 grader. Apple fraråder, at iPad'en bliver brugt i omgivelser, hvor lufttemperaturen overstiger 35 grader.

Consumer Reports undersøgelse er ikke den eneste, der viser, at den nye iPad bliver varmere end de tidligere versioner. En lignende test udført af den hollandske side Tweakers.net viser samme tendens.

I Tweakers test, hvor iPad'en var udsat for knap så krævende udfordringer, blev temperaturen på den nye iPad målt til 33,6 grader celsius, mens en iPad 2 blev 28,2 grader varm.

Apple svarer på kritik

Sagen om de varme iPads ser dog ikke ud til at give Apple sved på panden.

I løbet af de første fire dage har den californiske virksomhed solgt mere end tre millioner nye iPads, og Apples svar på kritikken er også relativt kølig.

Til den amerikanske tech-blog All Things D meddeler Apples PR-medarbejder Trudy Muller, at iPad'en opererer inden for Apples temperatur-krav, og hvis kunder oplever problemer, opfordres de til at kontakte Apples skadeservice, AppleCare.

Læs også:

Her er 5 grunde til, at du ikke skal købe den nye iPad

Gadget-eksperter er vildt begejstrede over ny iPad-skærm

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S