Steve Jobs forsøgte at få fat i Linus Torvalds

Den afdøde Apple-chef forsøgte at hyre Linus Torvalds helt tilbage i år 2000. Men han sagde nej.

Artikel top billede

I et længere interview med Wired fortæller Linux-opfinderen Linus Torvalds at han blev inviteret til at besøge Apple i Cupertino i år 2000, hvor han stadig arbejdede for chipfirmaet Transmeta. Her mødte han Steve Jobs, som forsøgte at hyre ham.

"Unix til den største kreds af brugere; det var salgsargumentet," fortæller Torvalds.

Betingelsen var at han skulle stoppe udviklingen af Linux. Torvalds sagde nej.

"Han ville have, at jeg skulle arbejde hos Apple med ting som ikke var relateret til Linux," siger Torvalds.

Han hadede desuden Mac OS's Mach-kernel. Den første version af det Unix-baserede Mac OS X kom den 24. marts 2001.

Den finske Linux-guru fortæller også, at han aldrig har mødt Bill Gates. Han bor nu sammen med sin familie i Portland, Oregon, og han får en fast løn fra Linux Foundation.

I modsætning til mange andre it-legender har han ikke tjent en stor formue på sit arbejde. Hans største belønning for Linux-arbejdet kom i 1999, hvor han modtog en aktiepakke fra Red Hat. Den fik senere en værdi på 5,5 mio. kr.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura