Anmeldelse af Kattens Værn-kopihaj samler støv hos politiet

Trods voldsomme beskyldninger om dokumentfalsk, fusk med serviceaftaler og momssvindel har politiet efter ni måneder endnu ikke taget hul på en efterforskning mod kopiforhandleren Fourfocus.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

En politianmeldelse mod den konkursramte kopiforhandler Fourfocus og selskabets direktør Tommy Dender Hansen har nu i ni måneder samlet støv hos København Vestegns Politi.

Anmeldelsen stammer fra advokatfirmaet Delacourdania, der som kurator i boet efter Fourfocus er stødt på en lang række uregelmæssigheder og tegn på svindel i selskabet.

Delacourdania peger blandt andet på, at der er dukket mistænkelige pengetransaktioner, fiktive fakturaer, mulig momssvindel og kunstigt oppustede serviceaftaler op i konkursboet.

Kreditorerne i Fourfocus står samlet til at miste mere end fem millioner kroner. Derudover er en række tidligere kunder i Fourfocus kommet i alvorligt i klemme efter at have købt eller leaset kopimaskiner af Fourfocus.

En af de ramte kunder er foreningen Kattens Værn, som i alt står til at skulle betale op mod syv millioner kroner for tre kopimaskiner - leaset gennem Fourfocus.

Læs også: Leasing-fup truer Kattens Værn

Hos Københavns Vestegns Politi bekræfter lederen af afdelingen for økonomisk kriminalitet, politikommissær Henning Nielsen, at man har modtaget anmeldelsen, men at der på grund af ressourcemangel endnu ikke er startet en efterforskning.

"Indtil nu har vi prioriteret andre sager højere," siger Henning Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse