Anmeldelse af Kattens Værn-kopihaj samler støv hos politiet

Trods voldsomme beskyldninger om dokumentfalsk, fusk med serviceaftaler og momssvindel har politiet efter ni måneder endnu ikke taget hul på en efterforskning mod kopiforhandleren Fourfocus.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

En politianmeldelse mod den konkursramte kopiforhandler Fourfocus og selskabets direktør Tommy Dender Hansen har nu i ni måneder samlet støv hos København Vestegns Politi.

Anmeldelsen stammer fra advokatfirmaet Delacourdania, der som kurator i boet efter Fourfocus er stødt på en lang række uregelmæssigheder og tegn på svindel i selskabet.

Delacourdania peger blandt andet på, at der er dukket mistænkelige pengetransaktioner, fiktive fakturaer, mulig momssvindel og kunstigt oppustede serviceaftaler op i konkursboet.

Kreditorerne i Fourfocus står samlet til at miste mere end fem millioner kroner. Derudover er en række tidligere kunder i Fourfocus kommet i alvorligt i klemme efter at have købt eller leaset kopimaskiner af Fourfocus.

En af de ramte kunder er foreningen Kattens Værn, som i alt står til at skulle betale op mod syv millioner kroner for tre kopimaskiner - leaset gennem Fourfocus.

Læs også: Leasing-fup truer Kattens Værn

Hos Københavns Vestegns Politi bekræfter lederen af afdelingen for økonomisk kriminalitet, politikommissær Henning Nielsen, at man har modtaget anmeldelsen, men at der på grund af ressourcemangel endnu ikke er startet en efterforskning.

"Indtil nu har vi prioriteret andre sager højere," siger Henning Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job