Anmeldelse af Kattens Værn-kopihaj samler støv hos politiet

Trods voldsomme beskyldninger om dokumentfalsk, fusk med serviceaftaler og momssvindel har politiet efter ni måneder endnu ikke taget hul på en efterforskning mod kopiforhandleren Fourfocus.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

En politianmeldelse mod den konkursramte kopiforhandler Fourfocus og selskabets direktør Tommy Dender Hansen har nu i ni måneder samlet støv hos København Vestegns Politi.

Anmeldelsen stammer fra advokatfirmaet Delacourdania, der som kurator i boet efter Fourfocus er stødt på en lang række uregelmæssigheder og tegn på svindel i selskabet.

Delacourdania peger blandt andet på, at der er dukket mistænkelige pengetransaktioner, fiktive fakturaer, mulig momssvindel og kunstigt oppustede serviceaftaler op i konkursboet.

Kreditorerne i Fourfocus står samlet til at miste mere end fem millioner kroner. Derudover er en række tidligere kunder i Fourfocus kommet i alvorligt i klemme efter at have købt eller leaset kopimaskiner af Fourfocus.

En af de ramte kunder er foreningen Kattens Værn, som i alt står til at skulle betale op mod syv millioner kroner for tre kopimaskiner - leaset gennem Fourfocus.

Læs også: Leasing-fup truer Kattens Værn

Hos Københavns Vestegns Politi bekræfter lederen af afdelingen for økonomisk kriminalitet, politikommissær Henning Nielsen, at man har modtaget anmeldelsen, men at der på grund af ressourcemangel endnu ikke er startet en efterforskning.

"Indtil nu har vi prioriteret andre sager højere," siger Henning Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S