"Få den danske iværksætterskat væk nu"

Store og små danske iværksættere er gået på barrikaderne. Underskriftsindsamling mod iværksætterskat.

Artikel top billede

Danske iværksættere stoler ikke på politikernes løfter om at kvæle den kontroversielle iværksætterskat. Derfor er der sat en underskrifts-
indsamling og kampagne i værk.

Den finder man på We Start Denmark.

Både stiftere af det succesfulde Tradeshift og mange små lovende iværksættere har ladet sig notere som modstandere af iværksætterskatten, som de betragter som en hæmsko på den iværksætterkultur, der kan skabe nye jobs i Danmark.

Iværksætterskatten går kort forklaret ud på, at ejere med mindre end 10 procent bliver beskattet med yderligere 25 procent - måske mere (Se i faktaboksen).

Iværksætterskatten blev indført i 2010 under den sidste regering. Den nye regering lovede i sit regeringsgrundlag at fjerne den. Men det er ikke sket endnu.

Vi skræmmer folk væk

En af de iværksættere, der har skrevet sig op, er Martin Ferro-Thomsen, der var med til at stifte Issuu, der indtil videre har skabt 50 stillinger i København. Han er nu igen iværksætter med Conferize.

Han undrer sig over, at regeringen har en målsætning om at blive et af de mest innovative lande i verden, og samtidig fastholder en iværksætterskat. 

"Hvis vi ikke hjælper iværksættere og giver dem attraktive muligheder for at tage en risiko i Danmark, så mister vi et enormt potentiale, før det overhovedet når fosterstadiet," siger Martin Ferro-Thomsen, der kender til flere danske iværksættere, der decideret springer Danmark over, så snart de går på jagt efter kapital.

Lempelse er ikke nok

Den tidligere regering fik også kritik for skatten og nåede at lave en ændring.

"Vi lavede jo en markant lempelse med virkning fra 2011, så investeringer op til 18,5 millioner ikke er i risiko for at blive omfattet af skatten på porteføljeaktier. Så hvis du investerer under 18 millioner, og selv om du starter med at have 50 procent af aktierne, og virksomheden udvider og udvider, og din ejerandel ryger under 10 procent, så risikerer du stadig ikke at ryge ind i virksomheder beskatning af  porteføjle aktier," siger skatteordfører Torsten Schack Pedersen (V) til ComON.

"Det var meget vigtigt for os. For vi var med på, at nogen var bekymrede for deres investering, så det gjorde vi for at imødekomme kritikken," siger Torsten Schack Pedersen.

Men lempelsen er ikke nok, lyder det i en vurdering fra revisorer fra PWC. I deres optik vil lempelsen ikke betyde nogen markant styrkelse af danske iværksætteres mulighed for at tiltrække kapital.

"Der er så mange krav, der skal opfyldes, at virksomhederne vil se det som en alt for kompleks model, der vil føre til, at de ikke vil bruge den," siger Henrik Faust Pedersen, skattepartner i PWC til ComON.

Er den på vej væk, hr. minister?

Erhvervsminister Ole Sohns kontor oplyser til ComON, at ministerens holdning stadig er, at iværksætterskatten engang skal under lup - og måske fjernes - men at det ikke kommer til at ske lige nu.

Den er udmelding er årsagen til underskriftsindsamlingen.

"Grunden til, at vi gør det her, er jo for at holde Ole Sohn til ilden. Den tidligere regering sagde også, at de ville gøre noget ved det, og Ole Sohn har sagt, at der skal ske noget på et tidspunkt, siger Nicolaj Højer Nielsen, iværksætter med Codesealer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S