"Få den danske iværksætterskat væk nu"

Store og små danske iværksættere er gået på barrikaderne. Underskriftsindsamling mod iværksætterskat.

Artikel top billede

Danske iværksættere stoler ikke på politikernes løfter om at kvæle den kontroversielle iværksætterskat. Derfor er der sat en underskrifts-
indsamling og kampagne i værk.

Den finder man på We Start Denmark.

Både stiftere af det succesfulde Tradeshift og mange små lovende iværksættere har ladet sig notere som modstandere af iværksætterskatten, som de betragter som en hæmsko på den iværksætterkultur, der kan skabe nye jobs i Danmark.

Iværksætterskatten går kort forklaret ud på, at ejere med mindre end 10 procent bliver beskattet med yderligere 25 procent - måske mere (Se i faktaboksen).

Iværksætterskatten blev indført i 2010 under den sidste regering. Den nye regering lovede i sit regeringsgrundlag at fjerne den. Men det er ikke sket endnu.

Vi skræmmer folk væk

En af de iværksættere, der har skrevet sig op, er Martin Ferro-Thomsen, der var med til at stifte Issuu, der indtil videre har skabt 50 stillinger i København. Han er nu igen iværksætter med Conferize.

Han undrer sig over, at regeringen har en målsætning om at blive et af de mest innovative lande i verden, og samtidig fastholder en iværksætterskat. 

"Hvis vi ikke hjælper iværksættere og giver dem attraktive muligheder for at tage en risiko i Danmark, så mister vi et enormt potentiale, før det overhovedet når fosterstadiet," siger Martin Ferro-Thomsen, der kender til flere danske iværksættere, der decideret springer Danmark over, så snart de går på jagt efter kapital.

Lempelse er ikke nok

Den tidligere regering fik også kritik for skatten og nåede at lave en ændring.

"Vi lavede jo en markant lempelse med virkning fra 2011, så investeringer op til 18,5 millioner ikke er i risiko for at blive omfattet af skatten på porteføljeaktier. Så hvis du investerer under 18 millioner, og selv om du starter med at have 50 procent af aktierne, og virksomheden udvider og udvider, og din ejerandel ryger under 10 procent, så risikerer du stadig ikke at ryge ind i virksomheder beskatning af  porteføjle aktier," siger skatteordfører Torsten Schack Pedersen (V) til ComON.

"Det var meget vigtigt for os. For vi var med på, at nogen var bekymrede for deres investering, så det gjorde vi for at imødekomme kritikken," siger Torsten Schack Pedersen.

Men lempelsen er ikke nok, lyder det i en vurdering fra revisorer fra PWC. I deres optik vil lempelsen ikke betyde nogen markant styrkelse af danske iværksætteres mulighed for at tiltrække kapital.

"Der er så mange krav, der skal opfyldes, at virksomhederne vil se det som en alt for kompleks model, der vil føre til, at de ikke vil bruge den," siger Henrik Faust Pedersen, skattepartner i PWC til ComON.

Er den på vej væk, hr. minister?

Erhvervsminister Ole Sohns kontor oplyser til ComON, at ministerens holdning stadig er, at iværksætterskatten engang skal under lup - og måske fjernes - men at det ikke kommer til at ske lige nu.

Den er udmelding er årsagen til underskriftsindsamlingen.

"Grunden til, at vi gør det her, er jo for at holde Ole Sohn til ilden. Den tidligere regering sagde også, at de ville gøre noget ved det, og Ole Sohn har sagt, at der skal ske noget på et tidspunkt, siger Nicolaj Højer Nielsen, iværksætter med Codesealer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS