"Lovlige tjenester kan ikke redde filmbranchen"

Danske rettighedshavere afviser at løsne op for lovlige tjenester. Film-branchen er forskellig fra musikbranchen, siger Rettighedsalliancen.

Artikel top billede

På en konference i Købehavn i dag kører Rettighedsalliancen de store kanoner i stilling mod fildeling og piratkopiering på nettet.

Der skal strengere indgreb til i stil med 3 strikes, for kun strengere håndhævelse kan redde filmbranchen mod pirater på nettet, fremgår det af programmet for konferencen, som medlemmerne af Folketingets Erhvervsudvalg er inviteret med til.

Ifølge tal fra IFPI er lovlige streamingtjenester godt i gang med at indhente de tab, som musikbranchen blev påført med nedgangen i cd-salget og opgangen i piratkopierede numre på nettet.

Mange debattører på ComON og andre medier, der skriver on piratkopiering på nettet, har gjort opmærksom på, at filmbranchen burde gå samme vej som musikbranchen. Folk tvinges nemlig til at benytte ulovlige pirattjenester, fordi film og tv-serier ofte ikke kan fås i lovlig udgave, påpeges det.

Men selvom det kunne synes som et logisk argument, holder det ikke nødvendigvis, siger Rettighedsalliancens talskvinde, Maria Fredenslund.

"Det er præcis sådan nogle ting, vi skal tale om, men der ER forskel på filmbranchen og musikbranchen. En af de helt store forskelle er, at det koster meget mere at producere en film end det koster at producere en plade, og så er hele finansieringsstrukturen anderledes. I film-branchen er distributionsledet - altså biograferne - involveret  i finansieringen fra starten af - de betaler i virkeligheden en film, inden den bliver lavet, og så får de eksklusive vinduer at vise den i,"  siger Maria Fredenslund til ComON.

Netflix duer ikke

Konferencen i dag er et samarbejde mellem Rettighedsorganisationer i de tre nordiske lande. Ifølge Maria Fredenslund er deltagerne først og fremmest medlemmer af rettighedsorgansiationerne  i de nordiske lande samt embedsfolk fra de forskellige lande.

Embedsfolk, politikere og rettigheds-repræsentater skal blandt andet høre om, hvorfor lovlige film-tjenester ikke er nok i kampen mod pirater: "Why Netflix is not a profitable business for the filmmmaker," hedder et af punkterne. Et andet punkt på konferencen bærer overskriften: "Why good legal services alone cannot compete with illegal file sharing."

Talerne på konferencens hovedpunkt om forretningsmodeller er filmproducent Ronnie Fridthjof, der er en så arg modstander af ulovlig fildeling, at han for nylig har indledt en privat jagt på filmpirater.

En anden taler er Ulf Lund, direktør for YouSee, der for nylig regnede ud, at danskernes piratkopiering koster over en milliard kroner om året.

Tilhørerne kan også høre budskaberne fra formanden for brancheforeningen Danske Biografer, Kim Pedersen, der for nylig slog fast, at enhver lempelse af de stive regler, der begrænser eller forsinker films udgivelse på streaming tjenester eller DVD, vil være til skade for filmbranchen. Selv visse filminstruktørers ønske om at begrænse den fire måneder lange spærretid for DVD/Video-on-demand-tjenester, når det gælder smalle film, der alligevel ikke trækker folk i biografen, bliver blankt afvist af Kim Pedersen.

Hans argumentet mod at ændre på spærre-vinduet for smalle film, der flopper i biograferne, er, at det ville være en "lavpraktisk umulighed":

"Ilfg. FAFID (Foreningen af Filmudlejere i Danmark, red) skal filmen først finde sin plads i den generelle DVD-udsendelseskalender. Og der kan let gå 2-3 måneder før der er plads i denne kalender," skriver biograf-formanden i sin afvisning af enhver lempelse for lovlige filmtjenester på nettet (PDF).

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S