"Lovlige tjenester kan ikke redde filmbranchen"

Danske rettighedshavere afviser at løsne op for lovlige tjenester. Film-branchen er forskellig fra musikbranchen, siger Rettighedsalliancen.

Artikel top billede

På en konference i Købehavn i dag kører Rettighedsalliancen de store kanoner i stilling mod fildeling og piratkopiering på nettet.

Der skal strengere indgreb til i stil med 3 strikes, for kun strengere håndhævelse kan redde filmbranchen mod pirater på nettet, fremgår det af programmet for konferencen, som medlemmerne af Folketingets Erhvervsudvalg er inviteret med til.

Ifølge tal fra IFPI er lovlige streamingtjenester godt i gang med at indhente de tab, som musikbranchen blev påført med nedgangen i cd-salget og opgangen i piratkopierede numre på nettet.

Mange debattører på ComON og andre medier, der skriver on piratkopiering på nettet, har gjort opmærksom på, at filmbranchen burde gå samme vej som musikbranchen. Folk tvinges nemlig til at benytte ulovlige pirattjenester, fordi film og tv-serier ofte ikke kan fås i lovlig udgave, påpeges det.

Men selvom det kunne synes som et logisk argument, holder det ikke nødvendigvis, siger Rettighedsalliancens talskvinde, Maria Fredenslund.

"Det er præcis sådan nogle ting, vi skal tale om, men der ER forskel på filmbranchen og musikbranchen. En af de helt store forskelle er, at det koster meget mere at producere en film end det koster at producere en plade, og så er hele finansieringsstrukturen anderledes. I film-branchen er distributionsledet - altså biograferne - involveret  i finansieringen fra starten af - de betaler i virkeligheden en film, inden den bliver lavet, og så får de eksklusive vinduer at vise den i,"  siger Maria Fredenslund til ComON.

Netflix duer ikke

Konferencen i dag er et samarbejde mellem Rettighedsorganisationer i de tre nordiske lande. Ifølge Maria Fredenslund er deltagerne først og fremmest medlemmer af rettighedsorgansiationerne  i de nordiske lande samt embedsfolk fra de forskellige lande.

Embedsfolk, politikere og rettigheds-repræsentater skal blandt andet høre om, hvorfor lovlige film-tjenester ikke er nok i kampen mod pirater: "Why Netflix is not a profitable business for the filmmmaker," hedder et af punkterne. Et andet punkt på konferencen bærer overskriften: "Why good legal services alone cannot compete with illegal file sharing."

Talerne på konferencens hovedpunkt om forretningsmodeller er filmproducent Ronnie Fridthjof, der er en så arg modstander af ulovlig fildeling, at han for nylig har indledt en privat jagt på filmpirater.

En anden taler er Ulf Lund, direktør for YouSee, der for nylig regnede ud, at danskernes piratkopiering koster over en milliard kroner om året.

Tilhørerne kan også høre budskaberne fra formanden for brancheforeningen Danske Biografer, Kim Pedersen, der for nylig slog fast, at enhver lempelse af de stive regler, der begrænser eller forsinker films udgivelse på streaming tjenester eller DVD, vil være til skade for filmbranchen. Selv visse filminstruktørers ønske om at begrænse den fire måneder lange spærretid for DVD/Video-on-demand-tjenester, når det gælder smalle film, der alligevel ikke trækker folk i biografen, bliver blankt afvist af Kim Pedersen.

Hans argumentet mod at ændre på spærre-vinduet for smalle film, der flopper i biograferne, er, at det ville være en "lavpraktisk umulighed":

"Ilfg. FAFID (Foreningen af Filmudlejere i Danmark, red) skal filmen først finde sin plads i den generelle DVD-udsendelseskalender. Og der kan let gå 2-3 måneder før der er plads i denne kalender," skriver biograf-formanden i sin afvisning af enhver lempelse for lovlige filmtjenester på nettet (PDF).

Annonce

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S