Ny sejr til de tyske pirater

I Tyskland er Piratpartiet stadig et fænomen. I det seneste delstatsvalg har partiet fået 7,4 pct. af stemmerne.

Artikel top billede

Piratpartiet i Tyskland har fået 7,4 procent af stemmerne ved det seneste delstatsvalg i Saarland. Dermed fortsætter piraterne deres succes hos de tyske vælgere, som allerede sidste år stemte piraterne ind i delstatsforsamlingen i Berlin. Her fik piraterne 8,5 pct. af stemmerne og det var nok til 14 ud af de 150 pladser i delstatens parlament.

Nu har piraterne så gjort deres indtog i landdagen i Saarland og de første analyser viser, at partiet har trukket stemmer fra alle de største partier. Men en meget stor del af stemmerne kommer også fra vælgere, som ikke normalt stemmer.

Piratpartiet i Saarland er dermed større end De Grønne, der kun fik seks procent af stemmerne, og regeringspartiet FDP er faldet helt ned til 1,2 pct. Dermed ligger de under spærregrænsen.

I flere meningsmålinger ligger piraterne til helt op til 10 procent af stemmerne på landsplan.

Piratpariet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne.

Ifølge Forsa har Piratpartiet formået at tiltrække de vælgere, der er utilfredse med det eksisterende politiske system. Det er vælgere, som tidligere har brugt De Grønne som "protestparti". Nu er det piraterne, der har tiltrukket de unge vælgere med løfter om nye politiske vinde.

Partiets formand har tidligere luftet tanken om at indgå i en regeringskoalition med socialdemokraterne og partiet De Grønne. Det blev dog kritiseret skarpt af mange medlemmer. En rolle som regeringsparti passer ikke sammen med selvopfattelsen som protestparti.

I Danmark var Piratpartiet end ikke opstillet ved den seneste Folketingsvalg.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job