Ny sejr til de tyske pirater

I Tyskland er Piratpartiet stadig et fænomen. I det seneste delstatsvalg har partiet fået 7,4 pct. af stemmerne.

Artikel top billede

Piratpartiet i Tyskland har fået 7,4 procent af stemmerne ved det seneste delstatsvalg i Saarland. Dermed fortsætter piraterne deres succes hos de tyske vælgere, som allerede sidste år stemte piraterne ind i delstatsforsamlingen i Berlin. Her fik piraterne 8,5 pct. af stemmerne og det var nok til 14 ud af de 150 pladser i delstatens parlament.

Nu har piraterne så gjort deres indtog i landdagen i Saarland og de første analyser viser, at partiet har trukket stemmer fra alle de største partier. Men en meget stor del af stemmerne kommer også fra vælgere, som ikke normalt stemmer.

Piratpartiet i Saarland er dermed større end De Grønne, der kun fik seks procent af stemmerne, og regeringspartiet FDP er faldet helt ned til 1,2 pct. Dermed ligger de under spærregrænsen.

I flere meningsmålinger ligger piraterne til helt op til 10 procent af stemmerne på landsplan.

Piratpariet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne.

Ifølge Forsa har Piratpartiet formået at tiltrække de vælgere, der er utilfredse med det eksisterende politiske system. Det er vælgere, som tidligere har brugt De Grønne som "protestparti". Nu er det piraterne, der har tiltrukket de unge vælgere med løfter om nye politiske vinde.

Partiets formand har tidligere luftet tanken om at indgå i en regeringskoalition med socialdemokraterne og partiet De Grønne. Det blev dog kritiseret skarpt af mange medlemmer. En rolle som regeringsparti passer ikke sammen med selvopfattelsen som protestparti.

I Danmark var Piratpartiet end ikke opstillet ved den seneste Folketingsvalg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S