Spar penge når du handler online - og støt Kattens Værn

Sweetdeal og de andre tilbudstjenester får konkurrence af frivillig nonprofit-forening med velgørende dagsorden.

Artikel top billede

Foto: James Cridland fra Flickr.

Hos Youme Shopping kan du gøre en god handel og sende en donation til et godt formål med samme museklik.

Shopping-portalen er et nyt koncept, der læner sig meget op af tidens store trends med crowdshopping, som Groupon gjorde verdenskendt, og som Sweetdeal og Downtown har succes med i Danmark.

Men modsat de kommercielle alternativer, så hævder Youme Shopping at være 100 procent non-profit og indtil videre baseret på frivillig arbejdskraft.

Hvis jeg nu siger, at I bare er en Groupon-klon med et velgørende twist?

"Så siger du samtidigt, at vi er et firma, der gør det her for at tjene penge. Det er vi ikke. Vi er en non-profitforening. Vi har etiske retningslinjer, vedtægter og et langsigtet mål om at blive en fond. Der er gjort utrolig meget for at sikre gennemsigtighed, og for at sikre at der ikke er nogen, der kan mele kagen på det her," siger Kasper Tikjøb Andersen, der er bestyrelsesformand i Youme Shoppping.

Helt konkret samarbejder Youme Shopping med webshops og andre, der vil sælge produkter og tjenesteydelser til foreningens medlemmer for en fordelagtig pris. Butikkerne betaler et salgsgebyr, som Youme Shopping tager 25 procent af til administration. De  resterende 75 procent bliver doneret til den velgørende forening, som kunden har valgt hos Youme Shopping. Hvis foreningens årsregnskab går i plus, skal overskuddet fordeles til de snart over 40 foreninger, der er tilmeldt.

Vi er det modsatte af Engodsag.dk

Youme Shopping blev stiftet af 16 personer sidste år. En stribe kendisser har allerede sagt ja til at promovere tjenesten.

Blandt de frivillige er også Jonathan Løw, der var med til stifte Engodsag.dk, som på lignende facon lod forbrugere donere til velgørende foreninger, når de handlede online.

Engodsag.dk gik konkurs. Blandt andet efter et mislykket udlandseventyr.

"Vi minder om Engodsag. Men vi er ikke en virksomhed, og det er en kæmpe forskel. Engodsag var sat i verden for at tjene penge til aktionærer. Det var også det, der lukkede Engodsag, fordi de fik drømme om at udvide til mange lande, og så knækkede de halsen på for hurtig vækst, som mange andre startups på det tidspunkt," siger Kasper Tikjøb Andersen.

"Vi er en forening med en demokratisk valgt bestyrelse, der beslutter hvad vi skal bruge penge på, så vi er nærmest en diametral modsætning til Engodsag."

Youme Shopping har også drømme om at ekspandere. Men ikke umiddelbart om at blive et internationalt brand.

I stedet går tankerne på at lave andre samarbejder, der kan gøre det simpelt for danskere at give penge til gode formål. For eksempel er nogle elselskaber allerede villige til at donere et mikrobeløb på for eksempel to øre for hver forbrugt kilowatt-time, hvis Youme-medlemmer skifter til pågældende elselskab.

Youme Shopping samarbejder snart med 41 forskellige foreninger lige fra Kattens Værn til Foreningen Cancerramte Børn. Der findes cirka 1200 godkendte velgørende foreninger i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S