Spar penge når du handler online - og støt Kattens Værn

Sweetdeal og de andre tilbudstjenester får konkurrence af frivillig nonprofit-forening med velgørende dagsorden.

Artikel top billede

Foto: James Cridland fra Flickr.

Hos Youme Shopping kan du gøre en god handel og sende en donation til et godt formål med samme museklik.

Shopping-portalen er et nyt koncept, der læner sig meget op af tidens store trends med crowdshopping, som Groupon gjorde verdenskendt, og som Sweetdeal og Downtown har succes med i Danmark.

Men modsat de kommercielle alternativer, så hævder Youme Shopping at være 100 procent non-profit og indtil videre baseret på frivillig arbejdskraft.

Hvis jeg nu siger, at I bare er en Groupon-klon med et velgørende twist?

"Så siger du samtidigt, at vi er et firma, der gør det her for at tjene penge. Det er vi ikke. Vi er en non-profitforening. Vi har etiske retningslinjer, vedtægter og et langsigtet mål om at blive en fond. Der er gjort utrolig meget for at sikre gennemsigtighed, og for at sikre at der ikke er nogen, der kan mele kagen på det her," siger Kasper Tikjøb Andersen, der er bestyrelsesformand i Youme Shoppping.

Helt konkret samarbejder Youme Shopping med webshops og andre, der vil sælge produkter og tjenesteydelser til foreningens medlemmer for en fordelagtig pris. Butikkerne betaler et salgsgebyr, som Youme Shopping tager 25 procent af til administration. De  resterende 75 procent bliver doneret til den velgørende forening, som kunden har valgt hos Youme Shopping. Hvis foreningens årsregnskab går i plus, skal overskuddet fordeles til de snart over 40 foreninger, der er tilmeldt.

Vi er det modsatte af Engodsag.dk

Youme Shopping blev stiftet af 16 personer sidste år. En stribe kendisser har allerede sagt ja til at promovere tjenesten.

Blandt de frivillige er også Jonathan Løw, der var med til stifte Engodsag.dk, som på lignende facon lod forbrugere donere til velgørende foreninger, når de handlede online.

Engodsag.dk gik konkurs. Blandt andet efter et mislykket udlandseventyr.

"Vi minder om Engodsag. Men vi er ikke en virksomhed, og det er en kæmpe forskel. Engodsag var sat i verden for at tjene penge til aktionærer. Det var også det, der lukkede Engodsag, fordi de fik drømme om at udvide til mange lande, og så knækkede de halsen på for hurtig vækst, som mange andre startups på det tidspunkt," siger Kasper Tikjøb Andersen.

"Vi er en forening med en demokratisk valgt bestyrelse, der beslutter hvad vi skal bruge penge på, så vi er nærmest en diametral modsætning til Engodsag."

Youme Shopping har også drømme om at ekspandere. Men ikke umiddelbart om at blive et internationalt brand.

I stedet går tankerne på at lave andre samarbejder, der kan gøre det simpelt for danskere at give penge til gode formål. For eksempel er nogle elselskaber allerede villige til at donere et mikrobeløb på for eksempel to øre for hver forbrugt kilowatt-time, hvis Youme-medlemmer skifter til pågældende elselskab.

Youme Shopping samarbejder snart med 41 forskellige foreninger lige fra Kattens Værn til Foreningen Cancerramte Børn. Der findes cirka 1200 godkendte velgørende foreninger i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS