Atea køber Nworks

Ib Kunøe lægger 68 millioner på bordet for at få fingre i den danske netværks- og outsourcingvirksomhed.

Artikel top billede

40 ansatte får ny arbejdsgiver efter at forhandlergiganten Atea med virkning fra i dag har overtaget netværks- og outsourcingforhandleren Nworks.

Ifølge en børsmeddelelse har Atea lagt 68 millioner kroner på bordet for sin nyerhvervelse, som sikrer forhandlergiganten adgang til en stribe af både offentlige og private kunder. Nworks blev stiftet I år 2000 og arbejder I dag fortrinsvis fra København, men har også et mindre kontor I Aarhus.

Nworks har siden 2009 fordoblet sin omsætning til i dag 62 millioner kroner. De seneste fire år selskabet haft pæne overskud  - senest med et plus for 2011 på 3,3 millioner kroner før skat og en bruttofortjeneste på godt 40 millioner kroner.

Opkøbet styrker Ateas position på netværksmarkedet, og stiller også Atea stærkere i kapløbet om at komme med på den kommende SKI-rammeaftale for it-konsulentydelser, hvor Nworks har været med i en række år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory