Atea køber Nworks

Ib Kunøe lægger 68 millioner på bordet for at få fingre i den danske netværks- og outsourcingvirksomhed.

Artikel top billede

40 ansatte får ny arbejdsgiver efter at forhandlergiganten Atea med virkning fra i dag har overtaget netværks- og outsourcingforhandleren Nworks.

Ifølge en børsmeddelelse har Atea lagt 68 millioner kroner på bordet for sin nyerhvervelse, som sikrer forhandlergiganten adgang til en stribe af både offentlige og private kunder. Nworks blev stiftet I år 2000 og arbejder I dag fortrinsvis fra København, men har også et mindre kontor I Aarhus.

Nworks har siden 2009 fordoblet sin omsætning til i dag 62 millioner kroner. De seneste fire år selskabet haft pæne overskud  - senest med et plus for 2011 på 3,3 millioner kroner før skat og en bruttofortjeneste på godt 40 millioner kroner.

Opkøbet styrker Ateas position på netværksmarkedet, og stiller også Atea stærkere i kapløbet om at komme med på den kommende SKI-rammeaftale for it-konsulentydelser, hvor Nworks har været med i en række år.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job