YouSee går ikke ind for blokering af p2p-trafik

Ulf Lund: "Citatet var taget ud af sammenhæng".

Artikel top billede

TDC-selskabet YouSee er ikke fortaler for afskaffelse af netneutralitet og blokering af p2p-trafik. Det blev selskabets vicedirektør ellers citeret for at sige under en konference i sidste uge arrangeret af Rettighedsalliancen.

Under konferencen kunne man følge udmeldinger fra nogle af talerne gennem tweets fra Bitbureauets Troels Møller.

Et tweet kundgjorde; at "Ulf Lund fra Yousee vil alliere sig med rettighedsindustrien og afskaffe netneutraliteten for at blokere p2p".

ComON har spurgt YouSee-direktøren om det virkelig er hans holdning, og det svarer han nej til.

"I sidste uge lærte jeg en masse om Twitter. Det, jeg er citeret for, er taget ud af sammenhæng, og jeg kan ikke gendkende det," siger han til ComON.

Ulf Lund forklarer, at hans budskab på konferencen var, at det er en stor udfordring for filmbranchen at komme de "professionelle" filmpirater til livs uden at der gås på kompromis med netneutraliteten.

I stedet bør man satse hårdt på at skabe nogle attraktive lovlige alternativer, og her hænger nogle dele af filmbranchen stadig lidt i bremsen. Her advarede Ulf Lund om, at man kan risikerer at ende som dem, der stod på Titanic og festede før det gik galt.

"Jeg er helt klart tilhænger af netneutralitet, og jeg ønsker ikke at være politimand på nettet. Men jeg synes, det er et dilemma, at det er næsten risikofrit at være professionel pirat. Her gør neutralitetsbegrebet det svært at gribe ind," uddyber han.

Et foto fra konferencen viser et slide fra Ulf Lunds præsentation, hvor en af overskifterne slår emnet an med denne ordlyd:

"Kan vi udfordre netneutraliteten og sigte efter en ny alliance mellem rettighedshavere og internetudbydere?"

Bitbureauets Troels Møller fastholder sin udlægning af sagen;

"Jeg forstod godt på ham, at det ikke var deres officielle politik, han lagde frem. Men han sagde, det han sagde, og jeg mener, at det understreger, at netneutraliteten er stadigt mere truet i Danmark," lyder det fra Troels Møller.

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo