YouSee går ikke ind for blokering af p2p-trafik

Ulf Lund: "Citatet var taget ud af sammenhæng".

Artikel top billede

TDC-selskabet YouSee er ikke fortaler for afskaffelse af netneutralitet og blokering af p2p-trafik. Det blev selskabets vicedirektør ellers citeret for at sige under en konference i sidste uge arrangeret af Rettighedsalliancen.

Under konferencen kunne man følge udmeldinger fra nogle af talerne gennem tweets fra Bitbureauets Troels Møller.

Et tweet kundgjorde; at "Ulf Lund fra Yousee vil alliere sig med rettighedsindustrien og afskaffe netneutraliteten for at blokere p2p".

ComON har spurgt YouSee-direktøren om det virkelig er hans holdning, og det svarer han nej til.

"I sidste uge lærte jeg en masse om Twitter. Det, jeg er citeret for, er taget ud af sammenhæng, og jeg kan ikke gendkende det," siger han til ComON.

Ulf Lund forklarer, at hans budskab på konferencen var, at det er en stor udfordring for filmbranchen at komme de "professionelle" filmpirater til livs uden at der gås på kompromis med netneutraliteten.

I stedet bør man satse hårdt på at skabe nogle attraktive lovlige alternativer, og her hænger nogle dele af filmbranchen stadig lidt i bremsen. Her advarede Ulf Lund om, at man kan risikerer at ende som dem, der stod på Titanic og festede før det gik galt.

"Jeg er helt klart tilhænger af netneutralitet, og jeg ønsker ikke at være politimand på nettet. Men jeg synes, det er et dilemma, at det er næsten risikofrit at være professionel pirat. Her gør neutralitetsbegrebet det svært at gribe ind," uddyber han.

Et foto fra konferencen viser et slide fra Ulf Lunds præsentation, hvor en af overskifterne slår emnet an med denne ordlyd:

"Kan vi udfordre netneutraliteten og sigte efter en ny alliance mellem rettighedshavere og internetudbydere?"

Bitbureauets Troels Møller fastholder sin udlægning af sagen;

"Jeg forstod godt på ham, at det ikke var deres officielle politik, han lagde frem. Men han sagde, det han sagde, og jeg mener, at det understreger, at netneutraliteten er stadigt mere truet i Danmark," lyder det fra Troels Møller.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S