ACTA kommer alligevel til afstemning i år

EU-domstolen skal alligevel ikke kigge ACTA efter i sømmene. ACTA-afstemning i sommerferien?

Artikel top billede

Foto: Hjertholm på Flickr

Den kontroversielle ACTA-traktat blev i februar sendt til hjørnespark, ved at foreslå at EU-Domstolen skulle give traktaten et gennemsyn.

Men nu er ACTA igen på sit planlagt spor mod vedtagelse - eller afvisning - allerede i år.

EU Domstolen skulle have vurderet, om ACTA kommer i clinch med eksisterende lov i EU. Den vurdering kunne have skubbet afgørelsen flere år ud i fremtiden.
Men en lynafstemning i ITC (International Trade Committee) i går afviste at sende ACTA videre til domstolen.

Det betyder, at ACTA-forløbet holder sig til sin oprindelige tidsplan. Det vil sige, at næste møde i komiteen er i slutningen af april.
International Trade Committee skal så stemme i slutningen af maj, og EU Parlamentet kan stemme, når det samles i juni.

En fordel?

Der var ellers skabt forventning om, at parlamentet først gik til afstemning om cirka halvandet år, hvilket er den typiske varighed af en vurdering fra EU-domstolen.

Ifølge nogle modstandere af ACTA kan en beslutning i år være en fordel. Den ACTA-kritiske blog "La Quadrature du Net" mener, at en udsættelse af ACTA-godkendelsen blot ville have givet fortalerne tid til at samle støtte. Derfor glæder La Quadrature du Net sig over beslutningen i går.

"Det var den første egentlige test af parlamentets holdning til ACTA efter den folkelige opstand i hele verden. Det viser en voksende forståelse af ACTA blandt mange europa-parlamentarikere og en mulighed for at undgå de procedure-fælder, som EU-Kommissionen og nogle ACTA-fortalere har forsøgt at sætte op. Det er et lovende skridt men kun den endelige afvisning af ACTA er den rette afslutning," mener Philippe Aigrain, medstifter af La Quadrature du Net.

ACTA kom for alvor på alles læber, da traktaten formelt blev underskrevet i Japan tidligere på foråret. Det satte gang i debatten, om traktaten var det rette middel til at standse piratkopiering i en digital verden, og om politikerne forsøgte at snige ACTA ind af bagdøren. Der har også været kritik af, at ACTA kan komme i strid med retssikkerheden ved at overlade meget ansvar og kontrol til virksomheder.
Modstanden mod ACTA har udmøntet sig i fysiske domenstrationer i hele verden - også i Danmark.

EU Parlamentet skal godkende ACTA, før den kan implementeres i de underskrivende lande. Deriblandt Danmark. Da Parlamentet i 2010 indledende stemte om traktaten, var der en lille overvægt af ja-stemmer. 331 stemte for. 294 i mod.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse