ACTA kommer alligevel til afstemning i år

EU-domstolen skal alligevel ikke kigge ACTA efter i sømmene. ACTA-afstemning i sommerferien?

Artikel top billede

Foto: Hjertholm på Flickr

Den kontroversielle ACTA-traktat blev i februar sendt til hjørnespark, ved at foreslå at EU-Domstolen skulle give traktaten et gennemsyn.

Men nu er ACTA igen på sit planlagt spor mod vedtagelse - eller afvisning - allerede i år.

EU Domstolen skulle have vurderet, om ACTA kommer i clinch med eksisterende lov i EU. Den vurdering kunne have skubbet afgørelsen flere år ud i fremtiden.
Men en lynafstemning i ITC (International Trade Committee) i går afviste at sende ACTA videre til domstolen.

Det betyder, at ACTA-forløbet holder sig til sin oprindelige tidsplan. Det vil sige, at næste møde i komiteen er i slutningen af april.
International Trade Committee skal så stemme i slutningen af maj, og EU Parlamentet kan stemme, når det samles i juni.

En fordel?

Der var ellers skabt forventning om, at parlamentet først gik til afstemning om cirka halvandet år, hvilket er den typiske varighed af en vurdering fra EU-domstolen.

Ifølge nogle modstandere af ACTA kan en beslutning i år være en fordel. Den ACTA-kritiske blog "La Quadrature du Net" mener, at en udsættelse af ACTA-godkendelsen blot ville have givet fortalerne tid til at samle støtte. Derfor glæder La Quadrature du Net sig over beslutningen i går.

"Det var den første egentlige test af parlamentets holdning til ACTA efter den folkelige opstand i hele verden. Det viser en voksende forståelse af ACTA blandt mange europa-parlamentarikere og en mulighed for at undgå de procedure-fælder, som EU-Kommissionen og nogle ACTA-fortalere har forsøgt at sætte op. Det er et lovende skridt men kun den endelige afvisning af ACTA er den rette afslutning," mener Philippe Aigrain, medstifter af La Quadrature du Net.

ACTA kom for alvor på alles læber, da traktaten formelt blev underskrevet i Japan tidligere på foråret. Det satte gang i debatten, om traktaten var det rette middel til at standse piratkopiering i en digital verden, og om politikerne forsøgte at snige ACTA ind af bagdøren. Der har også været kritik af, at ACTA kan komme i strid med retssikkerheden ved at overlade meget ansvar og kontrol til virksomheder.
Modstanden mod ACTA har udmøntet sig i fysiske domenstrationer i hele verden - også i Danmark.

EU Parlamentet skal godkende ACTA, før den kan implementeres i de underskrivende lande. Deriblandt Danmark. Da Parlamentet i 2010 indledende stemte om traktaten, var der en lille overvægt af ja-stemmer. 331 stemte for. 294 i mod.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job