Google Drive kommer i april

Googles nye konkurrent til Dropbox skulle være klar i begyndelsen af april.

Artikel top billede

Internet-giganten Google har været meget længe undervejs med sin nye lagertjeneste Drive, der bliver en konkurrent til det populære Dropbox. Nu skriver Gigaom at tjenesten endelig skulle være klar i begyndelsen af april.

De første rygter om et Gdrive dukkede op allerede i 2006, men det blev ikke til noget. Først i 2010 kom så muligheden for at uploade dokumenter og filer til Google Docs. I februar 2012 kom der så nye rygter i Wall Street Journal.

Men lanceringen er blevet flyttet så mange gange, at mange helt har opgivet håbet om at se tjenesten færdig. Nu mener Gigaom dog at vide, at lanceringen sker i den første april-uge.

Den samme kilde fortæller desuden, at Google vil tilbyde 1 GB gratis plads, og man skal så betale for mere plads.

Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Google's kommende tjeneste fungerer både med en lokal klient og et web-interface, der minder om Google Docs.

Gigaom skriver også, at Google har indbygget en API til tredjeparts-apps så man kan gemme indhold fra andre applikationer i sit Google Drive.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S