Google Drive kommer i april

Googles nye konkurrent til Dropbox skulle være klar i begyndelsen af april.

Artikel top billede

Internet-giganten Google har været meget længe undervejs med sin nye lagertjeneste Drive, der bliver en konkurrent til det populære Dropbox. Nu skriver Gigaom at tjenesten endelig skulle være klar i begyndelsen af april.

De første rygter om et Gdrive dukkede op allerede i 2006, men det blev ikke til noget. Først i 2010 kom så muligheden for at uploade dokumenter og filer til Google Docs. I februar 2012 kom der så nye rygter i Wall Street Journal.

Men lanceringen er blevet flyttet så mange gange, at mange helt har opgivet håbet om at se tjenesten færdig. Nu mener Gigaom dog at vide, at lanceringen sker i den første april-uge.

Den samme kilde fortæller desuden, at Google vil tilbyde 1 GB gratis plads, og man skal så betale for mere plads.

Hos Dropbox er de første 2 GB gratis, og herefter koster det 10 dollar om måneden for 50 GB og 20 dollar for 100 GB. Der er også en firmaversion kaldet Dropbox for Teams, hvor man betaler 795 dollar om året for 1 TB.

Dropbox blev stiftet i 2007 og har omkring 50 millioner brugere. Det lille firma med 100 medarbejdere har en anslået værdi på 20 mia. kr.

Google's kommende tjeneste fungerer både med en lokal klient og et web-interface, der minder om Google Docs.

Gigaom skriver også, at Google har indbygget en API til tredjeparts-apps så man kan gemme indhold fra andre applikationer i sit Google Drive.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect