Zuckerberg besøger Kina og udløser ny rygtestorm

Er Facebook-stifterens seneste rejse til Kina bare en privat ferie eller ligger der mere bag?

Artikel top billede

Det må være frustrerende for Mark Zuckerberg at rejse rundt i Kina sammen med sin kæreste, Priscilla Chan. Her er det nemlig (officielt) ikke muligt at bruge Facebook - verdens største sociale netværk er stadig spærret i verdens folkerigeste land. Men alligevel er Zuckerberg nu rejst til Kina for anden gang på et par år. Han blev fotograferet sammen med kæresten i Shanghai - og det har straks udløst spekulationer om, at der er tale om mere end en ferie.

Zuckerberg er angiveligt fløjet til Kina sammen med Apple-chef Tim Cook i et privatfly. Han er også blevet set i Beijing og der spekuleres i, at han har brugt rejsen til at holde møder med de kinesiske myndigheder. På hans sidste Kina-rejse i december 2010 besøgte han også de største internet-firmaer Sina, Alibaba og Baidu.

Der er 460 millioner internet-brugere i Kina - flere end i noget andet land i verden - men mange af de mest populære internet-tjenester som Facebook, Twitter og Youtube er blokeret. Det kan omgås med en VPN-forbindelse, men Facebook kan ikke komme ind på det kinesiske marked uden myndighedernes accept.

Det menes at op mod en halv million mennesker i Kina bruger Facebook og andre forbudte sites gennem VPN-tunneler, proxy-servere eller andre smutveje.

Der er allerede flere veletablerede lokale sociale netværk i Kina som Renren, Tencent og Weibo, hvor man allerede samarbejder med myndighederne om at fjerne "forbudt" indhold.

Zuckerberg har tidligere udtalt, at Kina ikke ligger øverst på prioritetslisten hos Facebook. Selskabet, der snart skal børsnoteres, har angiveligt overvejet at oprette et joint venture med en lokal partner som Baidu, men beslutningen er stadig ikke truffet.

denne blog er der billeder af Zuckerberg og hans kæreste på deres seneste tur. Billederne er - meget apropos - spredt gennem det kinesiske sociale netværk Weibo. Ifølge bloggen var Facebook-milliardæren ledsaget af seks diskrete livvagter, der holdt nysgerrige på afstand.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job