Zuckerberg besøger Kina og udløser ny rygtestorm

Er Facebook-stifterens seneste rejse til Kina bare en privat ferie eller ligger der mere bag?

Artikel top billede

Det må være frustrerende for Mark Zuckerberg at rejse rundt i Kina sammen med sin kæreste, Priscilla Chan. Her er det nemlig (officielt) ikke muligt at bruge Facebook - verdens største sociale netværk er stadig spærret i verdens folkerigeste land. Men alligevel er Zuckerberg nu rejst til Kina for anden gang på et par år. Han blev fotograferet sammen med kæresten i Shanghai - og det har straks udløst spekulationer om, at der er tale om mere end en ferie.

Zuckerberg er angiveligt fløjet til Kina sammen med Apple-chef Tim Cook i et privatfly. Han er også blevet set i Beijing og der spekuleres i, at han har brugt rejsen til at holde møder med de kinesiske myndigheder. På hans sidste Kina-rejse i december 2010 besøgte han også de største internet-firmaer Sina, Alibaba og Baidu.

Der er 460 millioner internet-brugere i Kina - flere end i noget andet land i verden - men mange af de mest populære internet-tjenester som Facebook, Twitter og Youtube er blokeret. Det kan omgås med en VPN-forbindelse, men Facebook kan ikke komme ind på det kinesiske marked uden myndighedernes accept.

Det menes at op mod en halv million mennesker i Kina bruger Facebook og andre forbudte sites gennem VPN-tunneler, proxy-servere eller andre smutveje.

Der er allerede flere veletablerede lokale sociale netværk i Kina som Renren, Tencent og Weibo, hvor man allerede samarbejder med myndighederne om at fjerne "forbudt" indhold.

Zuckerberg har tidligere udtalt, at Kina ikke ligger øverst på prioritetslisten hos Facebook. Selskabet, der snart skal børsnoteres, har angiveligt overvejet at oprette et joint venture med en lokal partner som Baidu, men beslutningen er stadig ikke truffet.

denne blog er der billeder af Zuckerberg og hans kæreste på deres seneste tur. Billederne er - meget apropos - spredt gennem det kinesiske sociale netværk Weibo. Ifølge bloggen var Facebook-milliardæren ledsaget af seks diskrete livvagter, der holdt nysgerrige på afstand.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen