Guitar-spil der rent faktisk lærer dig at spille guitar

Guitar Hero var sjovt, men lærte ingen at spille guitar. Kan WildChords gøre det?

Artikel top billede

Er du typen, der drømmer om at kunne spille et instrument - men aldrig kommer i gang med drømmen? Sådan ender musiker-ambitionen for 85 procent, der forsøger at lære musikalske færdigheder.

Nu kommer et finsk foretagende de knuste rockstjernedrømme til undsætning.

Firmaet Ovelin har lavet WildChords, som gør det underholdende at lære at spille guitar efter en model, der minder om Guitar Hero. Men modsat Guitar Hero bliver man som spiller rent faktisk bedre til at betjene en rigtig guitar, når man spiller WildChords. Man skal nemlig sidde med en rigtig akustisk eller elektrisk guitar, mens spillet spilles.

Spillet går ud på at fange dyr, der er undsluppet fra en zoologisk have. Som en anden fløjtende rottefænger skal spilleren for eksempel spille toner, som lokker de forskellige dyr frem. Aber kan lide lyden af A, mens krokodiller friviligt følger med hjem i buret, hvis man spiller en C-akkord for dem.

Målgruppen er både børn og voksne. Ovelin håber især, at deres korte spilsekvensker på et par minutter kan give plads til musikundervisning blandt fortravlede voksne med musiker-drømme.

Spillet kan stadig kun bruges med Apples iPad, men har allerede fået positiv omtale flere steder. Sidste år fik det prisen som årets bedste læringsspil i Europa ved Ludus. I denne måned vandt spillet musik-kategorien ved SXSW Accelerator på årets SXSW-messe i Texas.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS