Guitar-spil der rent faktisk lærer dig at spille guitar

Guitar Hero var sjovt, men lærte ingen at spille guitar. Kan WildChords gøre det?

Artikel top billede

Er du typen, der drømmer om at kunne spille et instrument - men aldrig kommer i gang med drømmen? Sådan ender musiker-ambitionen for 85 procent, der forsøger at lære musikalske færdigheder.

Nu kommer et finsk foretagende de knuste rockstjernedrømme til undsætning.

Firmaet Ovelin har lavet WildChords, som gør det underholdende at lære at spille guitar efter en model, der minder om Guitar Hero. Men modsat Guitar Hero bliver man som spiller rent faktisk bedre til at betjene en rigtig guitar, når man spiller WildChords. Man skal nemlig sidde med en rigtig akustisk eller elektrisk guitar, mens spillet spilles.

Spillet går ud på at fange dyr, der er undsluppet fra en zoologisk have. Som en anden fløjtende rottefænger skal spilleren for eksempel spille toner, som lokker de forskellige dyr frem. Aber kan lide lyden af A, mens krokodiller friviligt følger med hjem i buret, hvis man spiller en C-akkord for dem.

Målgruppen er både børn og voksne. Ovelin håber især, at deres korte spilsekvensker på et par minutter kan give plads til musikundervisning blandt fortravlede voksne med musiker-drømme.

Spillet kan stadig kun bruges med Apples iPad, men har allerede fået positiv omtale flere steder. Sidste år fik det prisen som årets bedste læringsspil i Europa ved Ludus. I denne måned vandt spillet musik-kategorien ved SXSW Accelerator på årets SXSW-messe i Texas.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension