Guitar-spil der rent faktisk lærer dig at spille guitar

Guitar Hero var sjovt, men lærte ingen at spille guitar. Kan WildChords gøre det?

Artikel top billede

Er du typen, der drømmer om at kunne spille et instrument - men aldrig kommer i gang med drømmen? Sådan ender musiker-ambitionen for 85 procent, der forsøger at lære musikalske færdigheder.

Nu kommer et finsk foretagende de knuste rockstjernedrømme til undsætning.

Firmaet Ovelin har lavet WildChords, som gør det underholdende at lære at spille guitar efter en model, der minder om Guitar Hero. Men modsat Guitar Hero bliver man som spiller rent faktisk bedre til at betjene en rigtig guitar, når man spiller WildChords. Man skal nemlig sidde med en rigtig akustisk eller elektrisk guitar, mens spillet spilles.

Spillet går ud på at fange dyr, der er undsluppet fra en zoologisk have. Som en anden fløjtende rottefænger skal spilleren for eksempel spille toner, som lokker de forskellige dyr frem. Aber kan lide lyden af A, mens krokodiller friviligt følger med hjem i buret, hvis man spiller en C-akkord for dem.

Målgruppen er både børn og voksne. Ovelin håber især, at deres korte spilsekvensker på et par minutter kan give plads til musikundervisning blandt fortravlede voksne med musiker-drømme.

Spillet kan stadig kun bruges med Apples iPad, men har allerede fået positiv omtale flere steder. Sidste år fik det prisen som årets bedste læringsspil i Europa ved Ludus. I denne måned vandt spillet musik-kategorien ved SXSW Accelerator på årets SXSW-messe i Texas.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura