Så billigt bliver mobil-data når du krydser grænsen

Data-roaming for en to-krone i 2014.

Artikel top billede

Kæmpestore regninger for én lille gang surf på nettet har hidtil været normen, hvis man kom for skade at bruge sin smartphone i et andet EU-land.

Men det skal være slut nu.

EU's vise fædre i ministerrådet har under det danske formandskab med erhvervsminister Ole Sohn i spidsen kundgjort, at roamingpriserne på data fra 1. juli i år ikke må komme op over 6,50 kroner pr. Mb.

Normalt ligger Mb-taksten for data-roaming uden for brugernes hjemland på en tyver, anslår Erhvervsministeriet.

I 2014 kommer roaming-prisen på mobildata endnu længere ned. Da må den maksimalt være på to kroner pr. Mb.

Desuden skal det være muligt at købe et separat abonnement på roaming uden at skifte mobilnummer - en finesse, som med tiden vil være med til at skabe reel konkurrence på det europæiske marked for mobiltjenester, mener ministrene.

Også tale- og sms-taksterne får et lille nøk nedad.

EU har tidligere forsøgt at begrænse de skyhøje roamingpriser på mobildata, men de indgreb gjaldt kun den pris, som teleselskaberne måtte kræve af hinanden - ikke hvad de måtte kræve af slutkunden.

Ifølge Ole Sohn har der siden 1. januar været "intense" forhandlinger mellem Ministerrådet og Europa-Parlamentet om en ny forordning om priser for tale, sms og data på tværs af EU's grænser.

"Jeg er glad for, at vi har opnået en aftale, som sikrer forbrugerne markant lavere priser, og som samtidigt vil skabe reel konkurrence på sigt," siger han.

Før den kan træde i kraft skal den nye politiske roaming-aftale vedtages af Europa-Parlamentet og Ministerrådet.

-
Sådan ser de nye telepris-lofter ud:

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S