CBB hæver dataprisen med 150 procent: Vil hellere sælge pakker

Prisen på datatrafik er ikke længere et salgsargument i telebranchen. Kunderne vil have "pakker".

Artikel top billede

Lavprisselskabet CBB har annonceret en heftig prisstigning på datatrafik.

De abonnementsløse kunder (CBB Basis) skal i fremtiden betale fem kroner pr. MB. I dag betaler de 1,99 kroner. En forholdvis høj procentvis stigning.

"Vi giver samtidigt vores kunder en stigning i hastigheden fra 1 til 4 Mbit/s. Vi er en del af Telenor-koncernen, så vi skal også bidrage til, at vi i øjeblikket bruger milliarder på at udbygge netværket til 4G. Men når det er sagt, så forventer vi ikke at få ret meget hjem på denne konto. Det handler især om at give kunderne en bedre oplevelse med vores nye netværk," siger Søren Sprogøe, økonomichef i CBB, med henvisning til, at Telia og Telenor er begyndt at samarbejde om at drive netværk.

Men uanset hensigten om at give en bedre kundeoplevelse, så fik prisstigningen prompte CBBs kundeservice på overarbejde på Trustpilot, hvor flere kunder straks truede med forlade firmaet til fordel for billigere alternativer.

Men de kan være svære at finde.

CBBs nærmeste konkurrenter, Telmore og M1, kræver allerede fem kroner for en MB datatrafik. Happiimobil og Onfone sælger slet ikke "enkeltstående" Mbits. Kun pakker med "frit forbrug".

Presser på for pakker

En stigning på datatrafikken hos CBB sker tydeligvis også i erkendelse af, at kunderne hellere vil have telepakker.

"Ja, der er en voldsom migrering fra pay-as-you-go-kunder til pakker. Netop i takt med at folk får smartphones, vil de over på pakker for at få styr på deres dataregning og vide, hvad de skal betale," forklarer CBBs økonomichef.

Prisstigningen for pay-as-you-go-kunder bruger CBB derfor også til at markedsføre, at teleselskabet har sat prisen kraftigt ned på sit "frit forbrug" af data i sine pakker.

Men uanset hvad så giver en kraftig prisstigning meget utilfredse kunder?

"Der er altid nogle, der vil være sure. Men dem forsøger vi at tage kontakt til. Men det er vigtig for os at få en mere stablil indtjening, og hvis vi får folk over på pakker, så undgår de bill-choks, så det vil være nemmere for alle parter. Vi betragter det som et venligt skub i retning af at overveje at skifte til en pakke i stedet."

Om kunderne også betragter prisstigningen som et venligt skub, vil fremtiden vise.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse