CBB hæver dataprisen med 150 procent: Vil hellere sælge pakker

Prisen på datatrafik er ikke længere et salgsargument i telebranchen. Kunderne vil have "pakker".

Artikel top billede

Lavprisselskabet CBB har annonceret en heftig prisstigning på datatrafik.

De abonnementsløse kunder (CBB Basis) skal i fremtiden betale fem kroner pr. MB. I dag betaler de 1,99 kroner. En forholdvis høj procentvis stigning.

"Vi giver samtidigt vores kunder en stigning i hastigheden fra 1 til 4 Mbit/s. Vi er en del af Telenor-koncernen, så vi skal også bidrage til, at vi i øjeblikket bruger milliarder på at udbygge netværket til 4G. Men når det er sagt, så forventer vi ikke at få ret meget hjem på denne konto. Det handler især om at give kunderne en bedre oplevelse med vores nye netværk," siger Søren Sprogøe, økonomichef i CBB, med henvisning til, at Telia og Telenor er begyndt at samarbejde om at drive netværk.

Men uanset hensigten om at give en bedre kundeoplevelse, så fik prisstigningen prompte CBBs kundeservice på overarbejde på Trustpilot, hvor flere kunder straks truede med forlade firmaet til fordel for billigere alternativer.

Men de kan være svære at finde.

CBBs nærmeste konkurrenter, Telmore og M1, kræver allerede fem kroner for en MB datatrafik. Happiimobil og Onfone sælger slet ikke "enkeltstående" Mbits. Kun pakker med "frit forbrug".

Presser på for pakker

En stigning på datatrafikken hos CBB sker tydeligvis også i erkendelse af, at kunderne hellere vil have telepakker.

"Ja, der er en voldsom migrering fra pay-as-you-go-kunder til pakker. Netop i takt med at folk får smartphones, vil de over på pakker for at få styr på deres dataregning og vide, hvad de skal betale," forklarer CBBs økonomichef.

Prisstigningen for pay-as-you-go-kunder bruger CBB derfor også til at markedsføre, at teleselskabet har sat prisen kraftigt ned på sit "frit forbrug" af data i sine pakker.

Men uanset hvad så giver en kraftig prisstigning meget utilfredse kunder?

"Der er altid nogle, der vil være sure. Men dem forsøger vi at tage kontakt til. Men det er vigtig for os at få en mere stablil indtjening, og hvis vi får folk over på pakker, så undgår de bill-choks, så det vil være nemmere for alle parter. Vi betragter det som et venligt skub i retning af at overveje at skifte til en pakke i stedet."

Om kunderne også betragter prisstigningen som et venligt skub, vil fremtiden vise.

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision