Ny Google-funktion lader dig snage i dine mailvaner

Med Google Account Activity kan du se overraskende fakta om dine Gmail-vaner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Google har lanceret en ny Gmail-funktion, der lader dig holde et vågent øje med dine egne mailvaner.

Funktionen hedder Account Activity, og i den danske udgave af Gmail har den fået navnet "Kontoaktivitet".

Med den nye funktion kan du få et overblik over, hvor mange mails du har sendt og modtaget den sidste måned. Ligesom du også kan se, hvilke af dine kontaktpersoner du har været mest i kontakt med.

Afslører små overraskelser

Tjenesten afslører blandt andet, at denne skribent i den seneste måned har sendt 260 mails til 22 forskellige kontaktpersoner, mens der er blevet modtaget 441 mails fra 66 forskellige kontaktpersoner.

Men du kan også få et indblik i nogle af de lidt mere overraskende sider af dine mail-aktiviteter. Denne skribent kunne eksempelvis til sin overraskelse se, at en af de mail-adresser, der bliver sendt flest mails til, er undertegnedes egen adresse.

På mange måder minder Google-tjenesten om internettjenesten ToutApp, som vi tidligere har omtalt. Forskellen er dog, at Googles nye funktion giver en knap så detaljeret oversigt over dine mailvaner, men til gengæld slipper du for at skulle give en tredjepart adgang til din mailkonto.

Overblik over andre Google-tjenester

Ud over et indblik i din mailvaner giver den dig også et overblik over dine aktiviteter på andre Google-tjenester som Picasa, og hvis du bruger Googles gps-tjeneste Google Latittude, kan du også se oplysninger om, hvor du har bevæget dig i den fysiske verden. 

Kontoaktivitets-funktionen kan også være et glimrende værktøj til at holde styr på sikkerheden på din Google-konto. Du kan blandt andet holde øje med, om der er blevet logget ind på din konto fra lande, som du aldrig har været i.

Hvis det er tilfældet, bør du skifte dit password og eventuelt styrke sikkerheden ved at slå Googles to-faktor-sikkerhed til.

Du finder Googles oversigt over din kontoaktivitet ved at logge ind på: www.google.dk/settings/activity   

Læs også:
 

Otte tricks der gør din Gmail meget federe  

Sådan får du styr på Gmails totalt rodede adressebog

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet