Google vil selv sælge Android-tablets

Google kommer snart med sin egen Android-tablet, og den skal sælges direkte gennem firmaets egen online-butik.

Artikel top billede

Nu ser det ud til at den længe ventede tavlecomputer fra Google snart kommer på markedet. En Google-medarbejder bekræfter overfor New York Times at den nye tablet kommer senere i år. Samtidig skriver Wall Street Journal, at Google vil åbne sin egen online-butik i stil med Apple og Amazon, hvor man vil sælge den nye Google-tablet og andre tavlecomputere med Android direkte til forbrugerne.

Den nye online-butik kan blive en del af Google Play, hvor man allerede sælges alt fra musik til e-bøger og applikationer.

Google-chef Eric Schmidt lovede inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for seks måneder. I sidste måned kom det frem, at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Wall Street Journal skriver nu, at Samsung også skal producere en tavlecomputer, der skal sælges under Google-navnet.

Historien melder ikke noget om Motorola, som også har udviklet Android-tablets - og som netop er blevet overtaget af Google.

Ifølge rygter skal tavlecomputeren sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henvisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect