Google vil selv sælge Android-tablets

Google kommer snart med sin egen Android-tablet, og den skal sælges direkte gennem firmaets egen online-butik.

Artikel top billede

Nu ser det ud til at den længe ventede tavlecomputer fra Google snart kommer på markedet. En Google-medarbejder bekræfter overfor New York Times at den nye tablet kommer senere i år. Samtidig skriver Wall Street Journal, at Google vil åbne sin egen online-butik i stil med Apple og Amazon, hvor man vil sælge den nye Google-tablet og andre tavlecomputere med Android direkte til forbrugerne.

Den nye online-butik kan blive en del af Google Play, hvor man allerede sælges alt fra musik til e-bøger og applikationer.

Google-chef Eric Schmidt lovede inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for seks måneder. I sidste måned kom det frem, at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Wall Street Journal skriver nu, at Samsung også skal producere en tavlecomputer, der skal sælges under Google-navnet.

Historien melder ikke noget om Motorola, som også har udviklet Android-tablets - og som netop er blevet overtaget af Google.

Ifølge rygter skal tavlecomputeren sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henvisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job