Google vil selv sælge Android-tablets

Google kommer snart med sin egen Android-tablet, og den skal sælges direkte gennem firmaets egen online-butik.

Artikel top billede

Nu ser det ud til at den længe ventede tavlecomputer fra Google snart kommer på markedet. En Google-medarbejder bekræfter overfor New York Times at den nye tablet kommer senere i år. Samtidig skriver Wall Street Journal, at Google vil åbne sin egen online-butik i stil med Apple og Amazon, hvor man vil sælge den nye Google-tablet og andre tavlecomputere med Android direkte til forbrugerne.

Den nye online-butik kan blive en del af Google Play, hvor man allerede sælges alt fra musik til e-bøger og applikationer.

Google-chef Eric Schmidt lovede inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for seks måneder. I sidste måned kom det frem, at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Wall Street Journal skriver nu, at Samsung også skal producere en tavlecomputer, der skal sælges under Google-navnet.

Historien melder ikke noget om Motorola, som også har udviklet Android-tablets - og som netop er blevet overtaget af Google.

Ifølge rygter skal tavlecomputeren sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henvisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job