Google vil selv sælge Android-tablets

Google kommer snart med sin egen Android-tablet, og den skal sælges direkte gennem firmaets egen online-butik.

Artikel top billede

Nu ser det ud til at den længe ventede tavlecomputer fra Google snart kommer på markedet. En Google-medarbejder bekræfter overfor New York Times at den nye tablet kommer senere i år. Samtidig skriver Wall Street Journal, at Google vil åbne sin egen online-butik i stil med Apple og Amazon, hvor man vil sælge den nye Google-tablet og andre tavlecomputere med Android direkte til forbrugerne.

Den nye online-butik kan blive en del af Google Play, hvor man allerede sælges alt fra musik til e-bøger og applikationer.

Google-chef Eric Schmidt lovede inden jul at selskabet kommer med sin egen tavlecomputer inden for seks måneder. I sidste måned kom det frem, at Google har valgt Asus til at producere den kommende Nexus tablet. Wall Street Journal skriver nu, at Samsung også skal producere en tavlecomputer, der skal sælges under Google-navnet.

Historien melder ikke noget om Motorola, som også har udviklet Android-tablets - og som netop er blevet overtaget af Google.

Ifølge rygter skal tavlecomputeren sælges for blot 149 dollar. Dermed bliver den en direkte konkurrent til Kindle Fire.

Amazon taber penge på hver solgt tavlecomputer og Google vil altså sandsynligvis gøre det samme, hvis man skal sælge sin tablet til en meget lav pris. Pengene skal så hentes på salg af indhold til enhederne - musik, film, e-bøger og applikationer.

Google bruger den samme partnermodel som kendes fra Nexus-telefonerne, der fremstilles sammen med forskellige hardware-partnere som HTC og Samsung.

Det endelige navn for computeren kendes ikke, men der gættes på Nexus Play - med henvisning til Google Play, som er det nye navn for selskabets onlinebutik.

Det ventes at tavlecomputeren kører med Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), men det er også muligt at den bliver udstyret med den næste version af Android, med kodenavnet Jelly Bean.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse