Lange arbejdstider og dårlig løn hos Apple-leverandør

Ny rapport fra Fair Labor Association bekræfter at Apple-leverandøren Foxconn har overtrådt reglerne for overarbejde og underbetalt sine ansatte.

Artikel top billede

Efter kritik af arbejdsforholdene hos sine kinesiske underleverandører gik Apple med i Fair Labor Association (FLA) i januar og inviterede samtidig organisationen til at sende inspektører for at besøge fabrikkerne. Nu har FLA udgivet sin første rapport efter inspektioner på tre fabrikker.

Den bekræfter at fabrikkerne har overtrådt organisationens egne regler og den kinesiske lovgivning for arbejdstider. På alle tre fabrikker har arbejderne knoklet mere end 60 timer om ugen, men Foxconn lover at det bliver sat ned til 49 timer per uge inden den 1. juli 2013.

Der er ikke kun problemer med lange arbejdstider. FLA fortæller også, at 60 procent af de ansatte får så lidt i løn, at de ikke kan betale de mest basale fornødenheder. Mange får ikke betaling for overarbejde. 

Både Apple og Foxconn lover nu, at man vil følge anbefalingerne i rapporten og rette op på forholdene.

Rapporten er kun den første i en hel serie af undersøgelser, der skal gennemføres i den kommende tid. FLA har planer om at interviewe "tusindvis af ansatte" hos forskellige Apple-underleverandører som Quanto og Pegatron om deres arbejds- og leveforhold.

I den første runde har man samlet oplysninger fra 35.000 tilfældigt udvalgte Foxconn-arbejdere.

Flere af de organisationer, som tidligere har kritiseret forholdene på fabrikkerne, herunder Workers Rights Consortium og Students and Scholars Against Corporate Misbehavior, sætter dog spørgsmålstegn ved, om Apple denne gang vil leve op til sine løfter om at forbedre forholdene.

FLA bliver kritiseret for at være i lommen på de virksomheder, som er medlemmer af organisationen.

Apple-chef Tim Cook er netop nu på en charmetur i Kina, hvor han også har besøgt flere af de udskældte fabrikker.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job