Lange arbejdstider og dårlig løn hos Apple-leverandør

Ny rapport fra Fair Labor Association bekræfter at Apple-leverandøren Foxconn har overtrådt reglerne for overarbejde og underbetalt sine ansatte.

Artikel top billede

Efter kritik af arbejdsforholdene hos sine kinesiske underleverandører gik Apple med i Fair Labor Association (FLA) i januar og inviterede samtidig organisationen til at sende inspektører for at besøge fabrikkerne. Nu har FLA udgivet sin første rapport efter inspektioner på tre fabrikker.

Den bekræfter at fabrikkerne har overtrådt organisationens egne regler og den kinesiske lovgivning for arbejdstider. På alle tre fabrikker har arbejderne knoklet mere end 60 timer om ugen, men Foxconn lover at det bliver sat ned til 49 timer per uge inden den 1. juli 2013.

Der er ikke kun problemer med lange arbejdstider. FLA fortæller også, at 60 procent af de ansatte får så lidt i løn, at de ikke kan betale de mest basale fornødenheder. Mange får ikke betaling for overarbejde. 

Både Apple og Foxconn lover nu, at man vil følge anbefalingerne i rapporten og rette op på forholdene.

Rapporten er kun den første i en hel serie af undersøgelser, der skal gennemføres i den kommende tid. FLA har planer om at interviewe "tusindvis af ansatte" hos forskellige Apple-underleverandører som Quanto og Pegatron om deres arbejds- og leveforhold.

I den første runde har man samlet oplysninger fra 35.000 tilfældigt udvalgte Foxconn-arbejdere.

Flere af de organisationer, som tidligere har kritiseret forholdene på fabrikkerne, herunder Workers Rights Consortium og Students and Scholars Against Corporate Misbehavior, sætter dog spørgsmålstegn ved, om Apple denne gang vil leve op til sine løfter om at forbedre forholdene.

FLA bliver kritiseret for at være i lommen på de virksomheder, som er medlemmer af organisationen.

Apple-chef Tim Cook er netop nu på en charmetur i Kina, hvor han også har besøgt flere af de udskældte fabrikker.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S