Fyret CESS-salgsdirektør sendt i husarrest i Florida

Den tidligere salgsdirektør i it-brokeren CESS Danmark, Dennis Nielsen, er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedspoliti, Homeland Security, har nu på fjerde uge stadig kløerne solidt plantet i den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen. Ifølge CRNs oplysninger har amerikanerne indlogeret danskeren på et hotel uden mulighed for at bevæge sig uden for hotellets område.

Dennis Nielsens danske advokat, Mads Kringelbach fra firmaet KühnelKringelbach i Aalborg, bekræfter overfor CRN, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i Tampa, Florida.

"Min klient er begrænset i sin færd, og kan kun bevæge sig rundt i et begrænset område," siger Mads Kringelbach til CRN.

Af hensyn til sin klient og den verserende sag ønsker advokaten ikke at fortælle, hvordan Dennis Nielsen forholder sig til de amerikanske myndigheders beskydningerne.

"Efter omstændighederne er hans humør godt, men han er naturligvis mærket af den alvorlige situation," fortæller Mads Kringelbach.

Læs også: Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

De amerikanske myndigheder sigter blandt andet danskeren for overtrædelse af eksport-og toldbestemmelser i forbindelse med CESS Danmarks salg af en Sun-supercomputer, der skulle til en aftager i Dubai. Han blev anholdt i Tampa Florida den 8. marts.

Læs også: Sporet efter mystisk supercomputer ender i Dubai

En talsmand fra Homeland Security i Florida har tidligere oplyst til CRN, at Dennis Nielsen ikke længere er fængslet. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Homeland Security til oplysningerne om at Dennis Nielsen er i husarrest.

Hos Udenrigsministeriets Borgerservice kan man på grund af tavshedspligt ikke bekræfte, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i USA.

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S