Fyret CESS-salgsdirektør sendt i husarrest i Florida

Den tidligere salgsdirektør i it-brokeren CESS Danmark, Dennis Nielsen, er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedspoliti, Homeland Security, har nu på fjerde uge stadig kløerne solidt plantet i den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen. Ifølge CRNs oplysninger har amerikanerne indlogeret danskeren på et hotel uden mulighed for at bevæge sig uden for hotellets område.

Dennis Nielsens danske advokat, Mads Kringelbach fra firmaet KühnelKringelbach i Aalborg, bekræfter overfor CRN, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i Tampa, Florida.

"Min klient er begrænset i sin færd, og kan kun bevæge sig rundt i et begrænset område," siger Mads Kringelbach til CRN.

Af hensyn til sin klient og den verserende sag ønsker advokaten ikke at fortælle, hvordan Dennis Nielsen forholder sig til de amerikanske myndigheders beskydningerne.

"Efter omstændighederne er hans humør godt, men han er naturligvis mærket af den alvorlige situation," fortæller Mads Kringelbach.

Læs også: Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

De amerikanske myndigheder sigter blandt andet danskeren for overtrædelse af eksport-og toldbestemmelser i forbindelse med CESS Danmarks salg af en Sun-supercomputer, der skulle til en aftager i Dubai. Han blev anholdt i Tampa Florida den 8. marts.

Læs også: Sporet efter mystisk supercomputer ender i Dubai

En talsmand fra Homeland Security i Florida har tidligere oplyst til CRN, at Dennis Nielsen ikke længere er fængslet. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Homeland Security til oplysningerne om at Dennis Nielsen er i husarrest.

Hos Udenrigsministeriets Borgerservice kan man på grund af tavshedspligt ikke bekræfte, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i USA.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job