Fyret CESS-salgsdirektør sendt i husarrest i Florida

Den tidligere salgsdirektør i it-brokeren CESS Danmark, Dennis Nielsen, er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedspoliti, Homeland Security, har nu på fjerde uge stadig kløerne solidt plantet i den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen. Ifølge CRNs oplysninger har amerikanerne indlogeret danskeren på et hotel uden mulighed for at bevæge sig uden for hotellets område.

Dennis Nielsens danske advokat, Mads Kringelbach fra firmaet KühnelKringelbach i Aalborg, bekræfter overfor CRN, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i Tampa, Florida.

"Min klient er begrænset i sin færd, og kan kun bevæge sig rundt i et begrænset område," siger Mads Kringelbach til CRN.

Af hensyn til sin klient og den verserende sag ønsker advokaten ikke at fortælle, hvordan Dennis Nielsen forholder sig til de amerikanske myndigheders beskydningerne.

"Efter omstændighederne er hans humør godt, men han er naturligvis mærket af den alvorlige situation," fortæller Mads Kringelbach.

Læs også: Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

De amerikanske myndigheder sigter blandt andet danskeren for overtrædelse af eksport-og toldbestemmelser i forbindelse med CESS Danmarks salg af en Sun-supercomputer, der skulle til en aftager i Dubai. Han blev anholdt i Tampa Florida den 8. marts.

Læs også: Sporet efter mystisk supercomputer ender i Dubai

En talsmand fra Homeland Security i Florida har tidligere oplyst til CRN, at Dennis Nielsen ikke længere er fængslet. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Homeland Security til oplysningerne om at Dennis Nielsen er i husarrest.

Hos Udenrigsministeriets Borgerservice kan man på grund af tavshedspligt ikke bekræfte, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i USA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S