Fyret CESS-salgsdirektør sendt i husarrest i Florida

Den tidligere salgsdirektør i it-brokeren CESS Danmark, Dennis Nielsen, er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedspoliti, Homeland Security, har nu på fjerde uge stadig kløerne solidt plantet i den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen. Ifølge CRNs oplysninger har amerikanerne indlogeret danskeren på et hotel uden mulighed for at bevæge sig uden for hotellets område.

Dennis Nielsens danske advokat, Mads Kringelbach fra firmaet KühnelKringelbach i Aalborg, bekræfter overfor CRN, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i Tampa, Florida.

"Min klient er begrænset i sin færd, og kan kun bevæge sig rundt i et begrænset område," siger Mads Kringelbach til CRN.

Af hensyn til sin klient og den verserende sag ønsker advokaten ikke at fortælle, hvordan Dennis Nielsen forholder sig til de amerikanske myndigheders beskydningerne.

"Efter omstændighederne er hans humør godt, men han er naturligvis mærket af den alvorlige situation," fortæller Mads Kringelbach.

Læs også: Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

De amerikanske myndigheder sigter blandt andet danskeren for overtrædelse af eksport-og toldbestemmelser i forbindelse med CESS Danmarks salg af en Sun-supercomputer, der skulle til en aftager i Dubai. Han blev anholdt i Tampa Florida den 8. marts.

Læs også: Sporet efter mystisk supercomputer ender i Dubai

En talsmand fra Homeland Security i Florida har tidligere oplyst til CRN, at Dennis Nielsen ikke længere er fængslet. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Homeland Security til oplysningerne om at Dennis Nielsen er i husarrest.

Hos Udenrigsministeriets Borgerservice kan man på grund af tavshedspligt ikke bekræfte, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i USA.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS