Fyret CESS-salgsdirektør sendt i husarrest i Florida

Den tidligere salgsdirektør i it-brokeren CESS Danmark, Dennis Nielsen, er stadig tilbageholdt af de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Det amerikanske sikkerhedspoliti, Homeland Security, har nu på fjerde uge stadig kløerne solidt plantet i den tidligere salgsdirektør i CESS Danmark, Dennis Nielsen. Ifølge CRNs oplysninger har amerikanerne indlogeret danskeren på et hotel uden mulighed for at bevæge sig uden for hotellets område.

Dennis Nielsens danske advokat, Mads Kringelbach fra firmaet KühnelKringelbach i Aalborg, bekræfter overfor CRN, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i Tampa, Florida.

"Min klient er begrænset i sin færd, og kan kun bevæge sig rundt i et begrænset område," siger Mads Kringelbach til CRN.

Af hensyn til sin klient og den verserende sag ønsker advokaten ikke at fortælle, hvordan Dennis Nielsen forholder sig til de amerikanske myndigheders beskydningerne.

"Efter omstændighederne er hans humør godt, men han er naturligvis mærket af den alvorlige situation," fortæller Mads Kringelbach.

Læs også: Fyret CESS-direktør arresteret af terror-politi i USA

De amerikanske myndigheder sigter blandt andet danskeren for overtrædelse af eksport-og toldbestemmelser i forbindelse med CESS Danmarks salg af en Sun-supercomputer, der skulle til en aftager i Dubai. Han blev anholdt i Tampa Florida den 8. marts.

Læs også: Sporet efter mystisk supercomputer ender i Dubai

En talsmand fra Homeland Security i Florida har tidligere oplyst til CRN, at Dennis Nielsen ikke længere er fængslet. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Homeland Security til oplysningerne om at Dennis Nielsen er i husarrest.

Hos Udenrigsministeriets Borgerservice kan man på grund af tavshedspligt ikke bekræfte, at Dennis Nielsen er tilbageholdt i USA.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S