DSB skifter spor: Gratis internet for 2. klasses passagerer

Internet under togturen på visse strækninger bliver måske gratis.

Artikel top billede

(Foto: René Strandbygaard/DSB)

(Opdateret 2/4) ComON er kommet i besiddelse af oplysninger,  der tyder på, at DSB i nær fremtid vil tilbyde sine passagere på 2. klasse på intercity-strækningerne mellem Hovedstaden og Århus-Ålborg at komme gratis på internettet.

Efter et betydeligt politisk pres har ledelsen i DSB iværksat forhandlinger med teleselskabet TDC om at gøre eksisterende hotspots i intercity-togene gratis for passagerne, uanset om disse måtte rejse på 1. eller 2.- klasse, og uanset om de i forvejen er kunder hos TDC og har et hotspot-abonnement.

Hidtil har DSBs kunder, der hverken rejser på 1. klasse eller har et TDC-hotspot-abonnement med hjemmefra, måttet betale i relativt dyre domme for at komme på nettet i intercity-togene. Fem timers adgang til internettet koster 29 kroner.

Kilder i DSBs pressetjeneste har bedt ComON tilbageholde denne historie, da aftalen med TDC endnu ikke er endeligt på plads.

Som det af og til er kotume i mediebranchen er ComON blevet lovet eksklusivitet på den færdige historie, når DSB er klar til at fortælle om den senere i april eller maj. Denne mulighed har ComON-redaktionen dog valgt at sætte over styr for i stedet at kunne bringe den banebrydende nyhed hurtigere.

At tilbyde internet i et tog der kører afsted på skinnerne, er dog ikke helt enkelt, og et sådant projekt tager tid at føre ud i livet, siger kilder i DSB til ComON.

Der er således ikke aktuelle planer om at tilbyde internet - hverken på første, anden eller nogen andre klasser - i regionaltogene.

Selv almindelig mobiltelefoni er på nogle af regional-strækningerne - for eksempel mellem København og Sydsjælland/Falster - så præget af udfald og huller, at samtaler ofte kan være sikre på at blive afbrudt, når togene kører.

DSB har tidligere luftet planer om at opsætte såkaldte repeatere i disse tog for at reducere mængden af mobil-huller. Det er dog endnu for tidliget at melde noget ud om det projektet, fortæller kilden i DSBs presseafdeling til ComON.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job