DSB skifter spor: Gratis internet for 2. klasses passagerer

Internet under togturen på visse strækninger bliver måske gratis.

Artikel top billede

(Foto: René Strandbygaard/DSB)

(Opdateret 2/4) ComON er kommet i besiddelse af oplysninger,  der tyder på, at DSB i nær fremtid vil tilbyde sine passagere på 2. klasse på intercity-strækningerne mellem Hovedstaden og Århus-Ålborg at komme gratis på internettet.

Efter et betydeligt politisk pres har ledelsen i DSB iværksat forhandlinger med teleselskabet TDC om at gøre eksisterende hotspots i intercity-togene gratis for passagerne, uanset om disse måtte rejse på 1. eller 2.- klasse, og uanset om de i forvejen er kunder hos TDC og har et hotspot-abonnement.

Hidtil har DSBs kunder, der hverken rejser på 1. klasse eller har et TDC-hotspot-abonnement med hjemmefra, måttet betale i relativt dyre domme for at komme på nettet i intercity-togene. Fem timers adgang til internettet koster 29 kroner.

Kilder i DSBs pressetjeneste har bedt ComON tilbageholde denne historie, da aftalen med TDC endnu ikke er endeligt på plads.

Som det af og til er kotume i mediebranchen er ComON blevet lovet eksklusivitet på den færdige historie, når DSB er klar til at fortælle om den senere i april eller maj. Denne mulighed har ComON-redaktionen dog valgt at sætte over styr for i stedet at kunne bringe den banebrydende nyhed hurtigere.

At tilbyde internet i et tog der kører afsted på skinnerne, er dog ikke helt enkelt, og et sådant projekt tager tid at føre ud i livet, siger kilder i DSB til ComON.

Der er således ikke aktuelle planer om at tilbyde internet - hverken på første, anden eller nogen andre klasser - i regionaltogene.

Selv almindelig mobiltelefoni er på nogle af regional-strækningerne - for eksempel mellem København og Sydsjælland/Falster - så præget af udfald og huller, at samtaler ofte kan være sikre på at blive afbrudt, når togene kører.

DSB har tidligere luftet planer om at opsætte såkaldte repeatere i disse tog for at reducere mængden af mobil-huller. Det er dog endnu for tidliget at melde noget ud om det projektet, fortæller kilden i DSBs presseafdeling til ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S