DSB skifter spor: Gratis internet for 2. klasses passagerer

Internet under togturen på visse strækninger bliver måske gratis.

Artikel top billede

(Foto: René Strandbygaard/DSB)

(Opdateret 2/4) ComON er kommet i besiddelse af oplysninger,  der tyder på, at DSB i nær fremtid vil tilbyde sine passagere på 2. klasse på intercity-strækningerne mellem Hovedstaden og Århus-Ålborg at komme gratis på internettet.

Efter et betydeligt politisk pres har ledelsen i DSB iværksat forhandlinger med teleselskabet TDC om at gøre eksisterende hotspots i intercity-togene gratis for passagerne, uanset om disse måtte rejse på 1. eller 2.- klasse, og uanset om de i forvejen er kunder hos TDC og har et hotspot-abonnement.

Hidtil har DSBs kunder, der hverken rejser på 1. klasse eller har et TDC-hotspot-abonnement med hjemmefra, måttet betale i relativt dyre domme for at komme på nettet i intercity-togene. Fem timers adgang til internettet koster 29 kroner.

Kilder i DSBs pressetjeneste har bedt ComON tilbageholde denne historie, da aftalen med TDC endnu ikke er endeligt på plads.

Som det af og til er kotume i mediebranchen er ComON blevet lovet eksklusivitet på den færdige historie, når DSB er klar til at fortælle om den senere i april eller maj. Denne mulighed har ComON-redaktionen dog valgt at sætte over styr for i stedet at kunne bringe den banebrydende nyhed hurtigere.

At tilbyde internet i et tog der kører afsted på skinnerne, er dog ikke helt enkelt, og et sådant projekt tager tid at føre ud i livet, siger kilder i DSB til ComON.

Der er således ikke aktuelle planer om at tilbyde internet - hverken på første, anden eller nogen andre klasser - i regionaltogene.

Selv almindelig mobiltelefoni er på nogle af regional-strækningerne - for eksempel mellem København og Sydsjælland/Falster - så præget af udfald og huller, at samtaler ofte kan være sikre på at blive afbrudt, når togene kører.

DSB har tidligere luftet planer om at opsætte såkaldte repeatere i disse tog for at reducere mængden af mobil-huller. Det er dog endnu for tidliget at melde noget ud om det projektet, fortæller kilden i DSBs presseafdeling til ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S