Sure hotelgæster fikser netværket

Hvad sker der når man fylder et konference-hotel med supernørder?

Artikel top billede

Det er forår i Paris - og Internet Engineering Task Force (IETF) har indkaldt til sit 83. møde. Her er dagene fyldt med præsentationer, arbejdsgrupper og møder med sexede temaer som "multiparty multimedia session control", "operational security capabilities" og "registration data service". Nu kommer alle deltagerne selvfølgelig slæbende med deres bærbare, tablets, smartphones og alskens andet internet-opkoblet grej, og det har fået internet-opkoblingen i konference-hotellet Concorde La Fayaette i nærheden af Champs-Elysees til at gå i knæ.

I løbet af konferencens første dage blev nettet på hotellet hele tiden langsommere, skriver Networld World. Hvad gør man så? IETF-eksperterne diskuterede emnet på deres mailing-lister og opdagede, at 30 pct. af datapakkerne gik tabt og latenstiderne steg til fem-seks sekunder. Mange porte til populære chat-programmer og VPN var spærret. Altså en helt uholdbar situation for de tilrejste IETF-folk.

De fandt på kreative løsninger. Én af deltagerne opdagede at der kun var forbindelse til det trådløse netværk lige under loftet i badeværelset. Så han klæbede en smartphone fast til loftet og lavede en forbindelse til sin bærbare med Bluetooth-tethering.

Det var selvfølgelig kun en midlertidig udvej. Efter to dage måtte hotellets administration give op og tillade konference-deltagerne fuld adgang til netværkets infrastruktur. Når hotellet alligevel er fyldt med verdens bedste netværks-eksperter, kan man lige så godt lade dem fikse netværket.

Det blev til det, som Network World kalder for et "Extreme Wifi Makeover". Eksperterne opdagede hurtigt, at man havde lavet en klassisk fejl; der var alt for mange AP'er (access points), som sendte med for stor styrke på de samme kanaler. På de fleste kanaler blev sendestyrken derfor reduceret fra 20 dBm til 10 dBm og kanalerne blev delt op på en ny måde. Nogle AP'er blev helt slukket eller flyttet til 5 Ghz frekvensbåndet, der er mindre belastet end det sædvanlige 2,4 Ghz frekvensbånd.

Det hjalp - mange af konference-deltagerne fortæller, at nettet pludselig blev meget hurtigere. Men den store vinder er nok hotellet - de fik optimeret deres trådløse netværk ganske gratis.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S