Nedtur for Kunøes Columbus IT

Nu går det fremad, lover Ib Kunøe efter et år, hvor hans ERP-koncern Columbus It næsten fik halveret aktiekursen.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Stigende omkostninger gjorde i 2011 et stort indhug i indtjeningen i ERP-koncernen Columbus It, som samlet kom ud af året med et underskud på ti millioner kroner ud af en samlet omsætning på 820 millioner kroner. Samtidig slider den nordiske del af forretningen hårdt på regnskabet med et fald i omsætningen på syv procent.

Columbus It måtte i løbet af 2011 flere gange nedskrive sine forventninger til indtjeningen (EBITDA) fra oprindeligt 55 til 30 millioner kroner. Da regnskabsbogen endeligt blev lukket, endte det tal på 27 millioner kroner.

Den væsentligste forklaring på nedturen har været selskabets omkostninger, som i 2011 steg med ti procent sammenlignet med året før. Alligevel er selskabets hovedaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe fortrøstningsfuld, når det gælder fremtiden for Columbus It.

"Columbus er på rette spor efter et vanskeligt tilpasningsår. Vi har en solid strategi, en stærk økonomi og en stærk ledelse. Bestyrelsen og jeg er overbeviste om, at vi vil se en positiv udvikling for selskabet i 2012," hedder det i en udtalelse fra Ib Kunøe.

Det seneste år er Columbus It's aktiekurs styrtdykket, så selskabets værdi er tæt på at være halveret. I april i fjor toppede kursen ved 2,59, mens offentliggørelsen af årsregnskabet har sendt aktien ned i 1,45, som var slutkursen, da børsen lukkede i fredags.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S