Nedtur for Kunøes Columbus IT

Nu går det fremad, lover Ib Kunøe efter et år, hvor hans ERP-koncern Columbus It næsten fik halveret aktiekursen.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Stigende omkostninger gjorde i 2011 et stort indhug i indtjeningen i ERP-koncernen Columbus It, som samlet kom ud af året med et underskud på ti millioner kroner ud af en samlet omsætning på 820 millioner kroner. Samtidig slider den nordiske del af forretningen hårdt på regnskabet med et fald i omsætningen på syv procent.

Columbus It måtte i løbet af 2011 flere gange nedskrive sine forventninger til indtjeningen (EBITDA) fra oprindeligt 55 til 30 millioner kroner. Da regnskabsbogen endeligt blev lukket, endte det tal på 27 millioner kroner.

Den væsentligste forklaring på nedturen har været selskabets omkostninger, som i 2011 steg med ti procent sammenlignet med året før. Alligevel er selskabets hovedaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe fortrøstningsfuld, når det gælder fremtiden for Columbus It.

"Columbus er på rette spor efter et vanskeligt tilpasningsår. Vi har en solid strategi, en stærk økonomi og en stærk ledelse. Bestyrelsen og jeg er overbeviste om, at vi vil se en positiv udvikling for selskabet i 2012," hedder det i en udtalelse fra Ib Kunøe.

Det seneste år er Columbus It's aktiekurs styrtdykket, så selskabets værdi er tæt på at være halveret. I april i fjor toppede kursen ved 2,59, mens offentliggørelsen af årsregnskabet har sendt aktien ned i 1,45, som var slutkursen, da børsen lukkede i fredags.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S