Derfor brast drømmen om cyber-platformen Sealand

En gammel fæstning i Nordsøen som sikkert dataly for verdens hacker og pirater. Det var drømmen, som aldrig blev til virkelighed.

Artikel top billede

Nogle få kilometer ud for den britiske kyst ligger et gammel søfort, som blev besat helt tilbage i 1967 og udråbt som Principality of Sealand. Roy Bates og hans familie mener at søfortet udgør en selvstændig nation eller "mikro-nation" - men ingen andre lande i verden har anerkendt dette, så det er svært at komme gennem lufthavnen med et Sealand-pas.

Tilbage i de gyldne dotcom-dage opstod ideen om at bruge søfortet som et "data haven" - et sikkert skjulested for alle de data, som skal placeres uden for myndighedernes rækkevidde. Den 21-årige amerikaner Ryan Lackey stiftede firmaet HavenCo og sejlede sine servere ud til den gamle britiske platform.

Drømmen om et dataly blev en fiasko - og hvorfor det gik så galt, kan man nu læse i en længere rapport, der er skrevet af professor James Grimmelmann fra New York Law School. Han har set nærmere på Sealand, HavenCo og de juridiske konsekvenser af dette dataly. 

Det er interessant og spændende læsning om forsøget på at befri sig selv fra nationalstaternes gidselstag - og grænsen mellem cyberspace og den virkelige verden.

HavenCo regnede med en omsætning på 300 millioner kroner allerede efter tre år, og de ville tillade alt det indhold på deres servere, som ellers er forbudt - undtagen børnepornografi. Bevæbnet vagtpersonale skulle beskytte serverne på platformen.

Men de praktiske problemer var enorme. Det var svært at få forsyninger ud til platformen og en planlagt lysleder-forbindelse til fastlandet blev ikke færdig, trafikken dryppede gennem en satellit-opkobling med små 128 kilobit. I dagevis var forbindelsen slet ikke tilgængelig.

Der kom aldrig mere end ti kunder, og de fleste af dem var online-kasinoer. Den eneste "seriøse" kunde var den tibetanske eksilregering. Efter tre år var det slut. Roy Bates "nationaliserede" serverne og forsøgte sig på egen hånd. Der blev installeret nye forbindelser, men i 2008 forsvandt den sidste server.

Grimmelmann peger på en række faktorer, som er skyld i fiaskoen. Det hjælper ikke at placere sine data på en platform i Nordsøen - firmaer har stadig brug for en fysisk adresse i et rigtigt land og er dermed stadig sårbare. Der vil også altid være en forbindelse til resten af verden, der kan kappes. Desuden er det juridiske tomrum i Sealand et problem for de firmaer, der forsøger at lave forretninger med Roy Bates.

I sidste ende var Bates bange for, at den britiske regering vil gribe ind overfor "terrorister" og "hackere", og han støttede derfor ikke projektet helhjertet.

Men ideen om at placere sine data et sted hvor myndighederne ikke kan få fat i dem lever videre. Senest har Pirate Bay luftet ideen om at placere sine servere på flyvende droner.

Der er også rygter om, at Wikileaks vil flytte sine data til Sealand. Men når man ser på erfaringerne med HavenCo, så er det måske ikke den bedste ide.

I sidste ende er det et paradoks, at man stadig tænker på geografi i den digitale verden. I stedet for HavenCo og Sealand har man nu decentral teknologi, hvor den fysiske placering ikke længere spiller en rolle.

"Hvem har brug for HavenCo når vi har YouTube, BitTorrent og Darknet?" konkluderer Grimmelmann.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune