Dansk lyd-startup belønnes for Apple-satsning

Libratone i Skovlunde får investormillioner: Nu skal Asien indtages.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

En placering på hylderne i Apples butikker har hjulpet det danske højttalerfirma Libratone med at sikre sig både omsætning, opmærksomhed og investeringskroner i så rigelige mængder, at firmaets fremtid synes sikret for de næste mange år.

SEED Capital meddelte i dag, at venturefirmaet sætter 15 millioner kroner i Libratone. Pengene skal hjælpe startup-firmaet i Skovlunde til at skrue yderligere op for volumen for selskabets internationale salg.

Den vellydende udvikling er ikke mindst drevet af salget gennem Apple, der faldbyder den danske lyd-gadget i både sine fysiske og digitale butikker.

Libratone har også ramt de helt høje toner i PR-afdelingen: Selskabet er blevet begavet med yderst positiv medieomtale af sine højttalerne med indbygget forstærkere. Højttalerne spiller trådsløst via Wifi eller Apples ligeledes trådløse AirPlay-teknologi.

Konstruktionen af højttaleren og den tilhørende elektronik er ret smart. Kabinettet indeholder to stereo-højttalerheder, som via nogle akustiske fif fremkalder en oplevelse af stereolyd,  selvom man kun har én højttaler. På en iPad eller iPhone app kan man justere lydbilledet og tilpasse højttaleren, så dens akustiske fif udnytter omgivelserne optimalt, alt efter om den står lige op af en væg, i et hjørne eller midt ude på gulvet uden "modspil".

Modspil får de gode lydiværksættere dog nok, når de nu skal i gang med næste fase i overtagelsen af verdensherredømmet, nemlig indtagelse af de kræsne markeder i Asien:

"Libratone er midt i en forrygende udvikling som i første omgang kulminerede i en distributionsaftale med Apple i Europa og siden USA. Nu står vi over for et nyt fremstød med introduktion på det asiatiske marked, hvor vores nye højttalere med Apples Airplay-teknologi også kommer til salg i en række Apple Stores og på Apple Online Store," siger Tommy Andersen, co-founder og nyudnævnt CEO hos Libratone A/S.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos