Dansk lyd-startup belønnes for Apple-satsning

Libratone i Skovlunde får investormillioner: Nu skal Asien indtages.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

En placering på hylderne i Apples butikker har hjulpet det danske højttalerfirma Libratone med at sikre sig både omsætning, opmærksomhed og investeringskroner i så rigelige mængder, at firmaets fremtid synes sikret for de næste mange år.

SEED Capital meddelte i dag, at venturefirmaet sætter 15 millioner kroner i Libratone. Pengene skal hjælpe startup-firmaet i Skovlunde til at skrue yderligere op for volumen for selskabets internationale salg.

Den vellydende udvikling er ikke mindst drevet af salget gennem Apple, der faldbyder den danske lyd-gadget i både sine fysiske og digitale butikker.

Libratone har også ramt de helt høje toner i PR-afdelingen: Selskabet er blevet begavet med yderst positiv medieomtale af sine højttalerne med indbygget forstærkere. Højttalerne spiller trådsløst via Wifi eller Apples ligeledes trådløse AirPlay-teknologi.

Konstruktionen af højttaleren og den tilhørende elektronik er ret smart. Kabinettet indeholder to stereo-højttalerheder, som via nogle akustiske fif fremkalder en oplevelse af stereolyd,  selvom man kun har én højttaler. På en iPad eller iPhone app kan man justere lydbilledet og tilpasse højttaleren, så dens akustiske fif udnytter omgivelserne optimalt, alt efter om den står lige op af en væg, i et hjørne eller midt ude på gulvet uden "modspil".

Modspil får de gode lydiværksættere dog nok, når de nu skal i gang med næste fase i overtagelsen af verdensherredømmet, nemlig indtagelse af de kræsne markeder i Asien:

"Libratone er midt i en forrygende udvikling som i første omgang kulminerede i en distributionsaftale med Apple i Europa og siden USA. Nu står vi over for et nyt fremstød med introduktion på det asiatiske marked, hvor vores nye højttalere med Apples Airplay-teknologi også kommer til salg i en række Apple Stores og på Apple Online Store," siger Tommy Andersen, co-founder og nyudnævnt CEO hos Libratone A/S.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job