Dansk lyd-startup belønnes for Apple-satsning

Libratone i Skovlunde får investormillioner: Nu skal Asien indtages.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

En placering på hylderne i Apples butikker har hjulpet det danske højttalerfirma Libratone med at sikre sig både omsætning, opmærksomhed og investeringskroner i så rigelige mængder, at firmaets fremtid synes sikret for de næste mange år.

SEED Capital meddelte i dag, at venturefirmaet sætter 15 millioner kroner i Libratone. Pengene skal hjælpe startup-firmaet i Skovlunde til at skrue yderligere op for volumen for selskabets internationale salg.

Den vellydende udvikling er ikke mindst drevet af salget gennem Apple, der faldbyder den danske lyd-gadget i både sine fysiske og digitale butikker.

Libratone har også ramt de helt høje toner i PR-afdelingen: Selskabet er blevet begavet med yderst positiv medieomtale af sine højttalerne med indbygget forstærkere. Højttalerne spiller trådsløst via Wifi eller Apples ligeledes trådløse AirPlay-teknologi.

Konstruktionen af højttaleren og den tilhørende elektronik er ret smart. Kabinettet indeholder to stereo-højttalerheder, som via nogle akustiske fif fremkalder en oplevelse af stereolyd,  selvom man kun har én højttaler. På en iPad eller iPhone app kan man justere lydbilledet og tilpasse højttaleren, så dens akustiske fif udnytter omgivelserne optimalt, alt efter om den står lige op af en væg, i et hjørne eller midt ude på gulvet uden "modspil".

Modspil får de gode lydiværksættere dog nok, når de nu skal i gang med næste fase i overtagelsen af verdensherredømmet, nemlig indtagelse af de kræsne markeder i Asien:

"Libratone er midt i en forrygende udvikling som i første omgang kulminerede i en distributionsaftale med Apple i Europa og siden USA. Nu står vi over for et nyt fremstød med introduktion på det asiatiske marked, hvor vores nye højttalere med Apples Airplay-teknologi også kommer til salg i en række Apple Stores og på Apple Online Store," siger Tommy Andersen, co-founder og nyudnævnt CEO hos Libratone A/S.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT