Dansk lyd-startup belønnes for Apple-satsning

Libratone i Skovlunde får investormillioner: Nu skal Asien indtages.

Artikel top billede

(Foto: Henrik Vierø Larsen)

En placering på hylderne i Apples butikker har hjulpet det danske højttalerfirma Libratone med at sikre sig både omsætning, opmærksomhed og investeringskroner i så rigelige mængder, at firmaets fremtid synes sikret for de næste mange år.

SEED Capital meddelte i dag, at venturefirmaet sætter 15 millioner kroner i Libratone. Pengene skal hjælpe startup-firmaet i Skovlunde til at skrue yderligere op for volumen for selskabets internationale salg.

Den vellydende udvikling er ikke mindst drevet af salget gennem Apple, der faldbyder den danske lyd-gadget i både sine fysiske og digitale butikker.

Libratone har også ramt de helt høje toner i PR-afdelingen: Selskabet er blevet begavet med yderst positiv medieomtale af sine højttalerne med indbygget forstærkere. Højttalerne spiller trådsløst via Wifi eller Apples ligeledes trådløse AirPlay-teknologi.

Konstruktionen af højttaleren og den tilhørende elektronik er ret smart. Kabinettet indeholder to stereo-højttalerheder, som via nogle akustiske fif fremkalder en oplevelse af stereolyd,  selvom man kun har én højttaler. På en iPad eller iPhone app kan man justere lydbilledet og tilpasse højttaleren, så dens akustiske fif udnytter omgivelserne optimalt, alt efter om den står lige op af en væg, i et hjørne eller midt ude på gulvet uden "modspil".

Modspil får de gode lydiværksættere dog nok, når de nu skal i gang med næste fase i overtagelsen af verdensherredømmet, nemlig indtagelse af de kræsne markeder i Asien:

"Libratone er midt i en forrygende udvikling som i første omgang kulminerede i en distributionsaftale med Apple i Europa og siden USA. Nu står vi over for et nyt fremstød med introduktion på det asiatiske marked, hvor vores nye højttalere med Apples Airplay-teknologi også kommer til salg i en række Apple Stores og på Apple Online Store," siger Tommy Andersen, co-founder og nyudnævnt CEO hos Libratone A/S.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S