Grooveshark mister sin eneste allierede

EMIs tålmodighed er sluppet op. Et søm i ligkisten?

Artikel top billede

Mens mange rettighedshavere og musikere har beskyldt Grooveshark for at snylte på deres musik, så har det store pladeselskab EMI haft en aftale med den kontroversielle musiktjeneste.

Men det er slut nu.

EMI - en af verden største pladeselskaber - har officielt stoppet aftalen mellem de to parter. EMI mener ikke, at Groveshark har levet op til sine forpligtigelser i licenseringsaftalen, og at firmaet mangler at betale bunkevis af millioner for det musik, som er streamet indtil videre.

Kontrakten med EMI har i lang tid været Groovesharks argument for, at firmaet har reelle interesser i at afregne musikere og sangskrivere for brugen af deres musik. Den rygdækning er nu væk.
Oven i hatten er Grooveshark blevet DNS-spærret i Danmark, og Rettighedsalliancen har til ComON fortalt, at man er i færd med at følge op med et søgsmål i USA.
Som en lille sidehistorie kan det oplyses, at Grooveshark tidligere vicedirektør for juridiske anliggender, Marshall Custer, har trukket sig fra sin post. Det fortalte han til ComON tidligere i år.

Grooveshark: Det er monopolmisbrug
Grooveshark er ikke uvant med at modtage søgsmål og trusler om juridiske slagsmål. Men det kan være firmaets sidste.

Grooveshark har dog ikke anerkendt EMIs påstand om ophavsretskrænkelser og manglende betalinger. Musiktjenesten mener, at det er EMI, der er the bad guy. Groovesharks syn på sagen lyder:
"Grooveshark blev for nulig tvunget til den svære beslutning at opsige aftalen med EMI på grund af EMIs nuværende streamingbetaling, der er uholdbar, og EMIs fusion med Universal Music Group, som vi betragter som et skridt mod et monopil og i mulig clinch med konkurrenceloven," siger firmet ifølge CNET.

"Til dato har Grooveshark betalt over 2,6 millioner dollars til EMI, men vi mangler at finde nogle priser, der er holdbare på den lange bane."
Omvendt fremgår det af retsdokumenterne, at EMI mener, at Grooveshark tilbageholder 450.000 dollars, som skulle betales i en rateordning. Men da ingen afdrag er betalt, har EMI flyttet kontroversen over i domstolene.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S