Grooveshark mister sin eneste allierede

EMIs tålmodighed er sluppet op. Et søm i ligkisten?

Artikel top billede

Mens mange rettighedshavere og musikere har beskyldt Grooveshark for at snylte på deres musik, så har det store pladeselskab EMI haft en aftale med den kontroversielle musiktjeneste.

Men det er slut nu.

EMI - en af verden største pladeselskaber - har officielt stoppet aftalen mellem de to parter. EMI mener ikke, at Groveshark har levet op til sine forpligtigelser i licenseringsaftalen, og at firmaet mangler at betale bunkevis af millioner for det musik, som er streamet indtil videre.

Kontrakten med EMI har i lang tid været Groovesharks argument for, at firmaet har reelle interesser i at afregne musikere og sangskrivere for brugen af deres musik. Den rygdækning er nu væk.
Oven i hatten er Grooveshark blevet DNS-spærret i Danmark, og Rettighedsalliancen har til ComON fortalt, at man er i færd med at følge op med et søgsmål i USA.
Som en lille sidehistorie kan det oplyses, at Grooveshark tidligere vicedirektør for juridiske anliggender, Marshall Custer, har trukket sig fra sin post. Det fortalte han til ComON tidligere i år.

Grooveshark: Det er monopolmisbrug
Grooveshark er ikke uvant med at modtage søgsmål og trusler om juridiske slagsmål. Men det kan være firmaets sidste.

Grooveshark har dog ikke anerkendt EMIs påstand om ophavsretskrænkelser og manglende betalinger. Musiktjenesten mener, at det er EMI, der er the bad guy. Groovesharks syn på sagen lyder:
"Grooveshark blev for nulig tvunget til den svære beslutning at opsige aftalen med EMI på grund af EMIs nuværende streamingbetaling, der er uholdbar, og EMIs fusion med Universal Music Group, som vi betragter som et skridt mod et monopil og i mulig clinch med konkurrenceloven," siger firmet ifølge CNET.

"Til dato har Grooveshark betalt over 2,6 millioner dollars til EMI, men vi mangler at finde nogle priser, der er holdbare på den lange bane."
Omvendt fremgår det af retsdokumenterne, at EMI mener, at Grooveshark tilbageholder 450.000 dollars, som skulle betales i en rateordning. Men da ingen afdrag er betalt, har EMI flyttet kontroversen over i domstolene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S