Her er den nye Firefox til Windows 8

Nu er de første billeder af den kommende Metro-udgave af Firefox-browseren sluppet ud.

Artikel top billede

Tilbage i februar kunne Mozilla fortælle at Firefox-browseren kommer som en Metro-applikation til Windows 8. Nu har en af Mozilla-udviklerne afsløret de første billeder af Metro-udgaven i sin blog. Der er nu en fungerende udgave af Firefox i Metro-stil, som minder om Android-versionen.

Det kommende Windows 8 leveres både med den tile-baserede Metro-brugerflade og den klassiske desktop. Microsofts egen Internet Explorer kommer i versioner til begge, men Metro-udgaven understøtter ikke plug-ins.

Der er en række begrænsninger for Metro-applikationer, herunder at de skal downloades gennem Windows Store.

Det minder om den oplevelse, som man allerede har med mobile platforme som iOS (App Store) og Android (Market).

Mozilla-udvikleren Brian Bondy forklarer også, hvordan man har integreret Firefox med søgefunktionen i Windows 8 og den såkaldte "Share Charm", hvor man kan dele websider med andre applikationer.

En egentlig betaversion af Firefox til Metro ventes først senere på året.

Metro-udgaven er kun et af punkterne i årets Firefox-roadmap. Blandt de andre punkter er:

  • Firefox startsiden skal udbygges så den bliver det sted, hvor man kan administrere alle sine data i browseren.
  • Stille opdateringer skal implementeres, så hele opdateringsprocessen kører usynligt i baggrunden.
  • Den nye Web Apps Marketplace for webapplikationer skal integreres i browseren.
  • Det bliver lettere at genskabe browserens oprindelige indstillinger uden at miste kodeord eller historik.
  • Firefox bliver fremover i stand til at genskabe den aktuelle session meget hurtigere end i dag. Brugeren kan vælge at det skal ske helt automatisk.
  • Lettere installation og opdatering af plug-ins.
  • Browseren får en ny Tracking Map, som skal visualisere hvordan brugerens færden bliver sporet på nettet.
  • En ny central login-funktion i browseren, så man slipper for at skulle taste sine brugerdata igen og igen.
  • Browseren får et nyt udseende med Australis-temaet.
  • Mozilla fortæller at man arbejder på at integrere en oversættelsesfunktion.
  • I årets anden halvdel kommer en ny og dramatisk hurtigere Javascript-motor, IonMonkey.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S