Her er den nye Firefox til Windows 8

Nu er de første billeder af den kommende Metro-udgave af Firefox-browseren sluppet ud.

Artikel top billede

Tilbage i februar kunne Mozilla fortælle at Firefox-browseren kommer som en Metro-applikation til Windows 8. Nu har en af Mozilla-udviklerne afsløret de første billeder af Metro-udgaven i sin blog. Der er nu en fungerende udgave af Firefox i Metro-stil, som minder om Android-versionen.

Det kommende Windows 8 leveres både med den tile-baserede Metro-brugerflade og den klassiske desktop. Microsofts egen Internet Explorer kommer i versioner til begge, men Metro-udgaven understøtter ikke plug-ins.

Der er en række begrænsninger for Metro-applikationer, herunder at de skal downloades gennem Windows Store.

Det minder om den oplevelse, som man allerede har med mobile platforme som iOS (App Store) og Android (Market).

Mozilla-udvikleren Brian Bondy forklarer også, hvordan man har integreret Firefox med søgefunktionen i Windows 8 og den såkaldte "Share Charm", hvor man kan dele websider med andre applikationer.

En egentlig betaversion af Firefox til Metro ventes først senere på året.

Metro-udgaven er kun et af punkterne i årets Firefox-roadmap. Blandt de andre punkter er:

  • Firefox startsiden skal udbygges så den bliver det sted, hvor man kan administrere alle sine data i browseren.
  • Stille opdateringer skal implementeres, så hele opdateringsprocessen kører usynligt i baggrunden.
  • Den nye Web Apps Marketplace for webapplikationer skal integreres i browseren.
  • Det bliver lettere at genskabe browserens oprindelige indstillinger uden at miste kodeord eller historik.
  • Firefox bliver fremover i stand til at genskabe den aktuelle session meget hurtigere end i dag. Brugeren kan vælge at det skal ske helt automatisk.
  • Lettere installation og opdatering af plug-ins.
  • Browseren får en ny Tracking Map, som skal visualisere hvordan brugerens færden bliver sporet på nettet.
  • En ny central login-funktion i browseren, så man slipper for at skulle taste sine brugerdata igen og igen.
  • Browseren får et nyt udseende med Australis-temaet.
  • Mozilla fortæller at man arbejder på at integrere en oversættelsesfunktion.
  • I årets anden halvdel kommer en ny og dramatisk hurtigere Javascript-motor, IonMonkey.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura