Her er den nye Firefox til Windows 8

Nu er de første billeder af den kommende Metro-udgave af Firefox-browseren sluppet ud.

Artikel top billede

Tilbage i februar kunne Mozilla fortælle at Firefox-browseren kommer som en Metro-applikation til Windows 8. Nu har en af Mozilla-udviklerne afsløret de første billeder af Metro-udgaven i sin blog. Der er nu en fungerende udgave af Firefox i Metro-stil, som minder om Android-versionen.

Det kommende Windows 8 leveres både med den tile-baserede Metro-brugerflade og den klassiske desktop. Microsofts egen Internet Explorer kommer i versioner til begge, men Metro-udgaven understøtter ikke plug-ins.

Der er en række begrænsninger for Metro-applikationer, herunder at de skal downloades gennem Windows Store.

Det minder om den oplevelse, som man allerede har med mobile platforme som iOS (App Store) og Android (Market).

Mozilla-udvikleren Brian Bondy forklarer også, hvordan man har integreret Firefox med søgefunktionen i Windows 8 og den såkaldte "Share Charm", hvor man kan dele websider med andre applikationer.

En egentlig betaversion af Firefox til Metro ventes først senere på året.

Metro-udgaven er kun et af punkterne i årets Firefox-roadmap. Blandt de andre punkter er:

  • Firefox startsiden skal udbygges så den bliver det sted, hvor man kan administrere alle sine data i browseren.
  • Stille opdateringer skal implementeres, så hele opdateringsprocessen kører usynligt i baggrunden.
  • Den nye Web Apps Marketplace for webapplikationer skal integreres i browseren.
  • Det bliver lettere at genskabe browserens oprindelige indstillinger uden at miste kodeord eller historik.
  • Firefox bliver fremover i stand til at genskabe den aktuelle session meget hurtigere end i dag. Brugeren kan vælge at det skal ske helt automatisk.
  • Lettere installation og opdatering af plug-ins.
  • Browseren får en ny Tracking Map, som skal visualisere hvordan brugerens færden bliver sporet på nettet.
  • En ny central login-funktion i browseren, så man slipper for at skulle taste sine brugerdata igen og igen.
  • Browseren får et nyt udseende med Australis-temaet.
  • Mozilla fortæller at man arbejder på at integrere en oversættelsesfunktion.
  • I årets anden halvdel kommer en ny og dramatisk hurtigere Javascript-motor, IonMonkey.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S