Her er den nye Firefox til Windows 8

Nu er de første billeder af den kommende Metro-udgave af Firefox-browseren sluppet ud.

Artikel top billede

Tilbage i februar kunne Mozilla fortælle at Firefox-browseren kommer som en Metro-applikation til Windows 8. Nu har en af Mozilla-udviklerne afsløret de første billeder af Metro-udgaven i sin blog. Der er nu en fungerende udgave af Firefox i Metro-stil, som minder om Android-versionen.

Det kommende Windows 8 leveres både med den tile-baserede Metro-brugerflade og den klassiske desktop. Microsofts egen Internet Explorer kommer i versioner til begge, men Metro-udgaven understøtter ikke plug-ins.

Der er en række begrænsninger for Metro-applikationer, herunder at de skal downloades gennem Windows Store.

Det minder om den oplevelse, som man allerede har med mobile platforme som iOS (App Store) og Android (Market).

Mozilla-udvikleren Brian Bondy forklarer også, hvordan man har integreret Firefox med søgefunktionen i Windows 8 og den såkaldte "Share Charm", hvor man kan dele websider med andre applikationer.

En egentlig betaversion af Firefox til Metro ventes først senere på året.

Metro-udgaven er kun et af punkterne i årets Firefox-roadmap. Blandt de andre punkter er:

  • Firefox startsiden skal udbygges så den bliver det sted, hvor man kan administrere alle sine data i browseren.
  • Stille opdateringer skal implementeres, så hele opdateringsprocessen kører usynligt i baggrunden.
  • Den nye Web Apps Marketplace for webapplikationer skal integreres i browseren.
  • Det bliver lettere at genskabe browserens oprindelige indstillinger uden at miste kodeord eller historik.
  • Firefox bliver fremover i stand til at genskabe den aktuelle session meget hurtigere end i dag. Brugeren kan vælge at det skal ske helt automatisk.
  • Lettere installation og opdatering af plug-ins.
  • Browseren får en ny Tracking Map, som skal visualisere hvordan brugerens færden bliver sporet på nettet.
  • En ny central login-funktion i browseren, så man slipper for at skulle taste sine brugerdata igen og igen.
  • Browseren får et nyt udseende med Australis-temaet.
  • Mozilla fortæller at man arbejder på at integrere en oversættelsesfunktion.
  • I årets anden halvdel kommer en ny og dramatisk hurtigere Javascript-motor, IonMonkey.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse