Tyske pirater har medvind i sejlene

I Tyskland fortsætter Piratpartiet sin fremgang. I den seneste meningsmåling ligger partiet nu til 13 pct. af stemmerne.

Artikel top billede

Ingen andre steder i verden har et piratparti opnået så stor tilslutning som i Tyskland. I den seneste Forsa-meningsmåling ligger partiet nu til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet i Tyskland fik 7,4 procent af stemmerne ved det seneste delstatsvalg i Saarland. Dermed fortsatte piraterne deres succes hos de tyske vælgere, som allerede sidste år stemte piraterne ind i delstatsforsamlingen i Berlin. Her fik piraterne 8,5 pct. af stemmerne og det var nok til 14 ud af de 150 pladser i delstatens parlament.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Ifølge Forsa har Piratpartiet formået at tiltrække de vælgere, der er utilfredse med det eksisterende politiske system. Det er vælgere, som tidligere har brugt De Grønne som "protestparti". Nu er det piraterne, der har tiltrukket de unge vælgere med løfter om nye politiske vinde.

Den næste test kommer i maj, hvor der afholdes valg i Slesvig-Holsten og Nordrhein-Westfalen. I begge delstater ser det ud til, at partiet kommer over spærregrænsen på fem procent.

Men der er også problemer for piraterne. Partiets ungdoms-organisation - de unge pirater - klager over kønsdiskriminering og racisme i et åbent brev. Kvinder har svært ved at komme frem i partiet. Men partiets ledelse afviser og konstaterer tørt, at alle partier har en vis andel af "idioter" blandt sine medlemmer.

Partiet er også ramt af en intern magtkamp og det etablerede politiske system i Tyskland har stadig svært ved at finde ud af, hvordan man skal håndtere piraterne. Den tyske avis Handelsblatt har fået 100 kendte til at deltage i en kampagne mod Piratpartiet og "gratiskulturen" på nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse