Tyske pirater har medvind i sejlene

I Tyskland fortsætter Piratpartiet sin fremgang. I den seneste meningsmåling ligger partiet nu til 13 pct. af stemmerne.

Artikel top billede

Ingen andre steder i verden har et piratparti opnået så stor tilslutning som i Tyskland. I den seneste Forsa-meningsmåling ligger partiet nu til 13 pct. af stemmerne på landsplan. Dermed har partiet overhalet de Grønne og ligger nu som det tredjestørste parti i Tyskland - kun overgået af SPD og CSU/CDU.

Piratpartiet i Tyskland fik 7,4 procent af stemmerne ved det seneste delstatsvalg i Saarland. Dermed fortsatte piraterne deres succes hos de tyske vælgere, som allerede sidste år stemte piraterne ind i delstatsforsamlingen i Berlin. Her fik piraterne 8,5 pct. af stemmerne og det var nok til 14 ud af de 150 pladser i delstatens parlament.

Piratpartiet kæmper for transparens i det politiske system og mod enhver form for censur på nettet. Det har vakt genklang hos tyskerne. En stor del af stemmerne kommer fra folk, der ikke normalt stemmer.

Ifølge Forsa har Piratpartiet formået at tiltrække de vælgere, der er utilfredse med det eksisterende politiske system. Det er vælgere, som tidligere har brugt De Grønne som "protestparti". Nu er det piraterne, der har tiltrukket de unge vælgere med løfter om nye politiske vinde.

Den næste test kommer i maj, hvor der afholdes valg i Slesvig-Holsten og Nordrhein-Westfalen. I begge delstater ser det ud til, at partiet kommer over spærregrænsen på fem procent.

Men der er også problemer for piraterne. Partiets ungdoms-organisation - de unge pirater - klager over kønsdiskriminering og racisme i et åbent brev. Kvinder har svært ved at komme frem i partiet. Men partiets ledelse afviser og konstaterer tørt, at alle partier har en vis andel af "idioter" blandt sine medlemmer.

Partiet er også ramt af en intern magtkamp og det etablerede politiske system i Tyskland har stadig svært ved at finde ud af, hvordan man skal håndtere piraterne. Den tyske avis Handelsblatt har fået 100 kendte til at deltage i en kampagne mod Piratpartiet og "gratiskulturen" på nettet.

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S