Danske Albert vil konkurrere med Facebook

Iværksætter fra Ansager.

Artikel top billede

Facebook er fyldt med spil og ting, der stjæler vores opmærksomhed. Oven i hatten bliver der konstant stillet spørgsmålstegn ved firmaets brug af data om kunderne og deres vilje til at beskytte brugeres oplysninger.

Det har givet en dansker ambitioner om at lave en konkurrent til Facebook, som drejer den sociale platform tilbage på sporet.
Facebook har flyttet sig fra langt væk fra udgangspunktet, mener Albert van Harten. Det siger han til Lokalavisen.dk.

Van Harten har indtil videre samlet sin modstand i en signup-portal på Flikz.eu. Om det bliver tjenestens endelig navn, når den skal åbne for både danske og andre europæiske brugere, er ikke sikkert.

Mangler en million

Men Albert van Harten er sikker i sin sag. Facebook har brug for konkurrence. Først og fremmest på grund af privacy-udfordringerne.

"Udover dette er der nogle funktioner som Facebook faktisk mangler: man har en "Synes-godt-om"-knap, hvor man kan udtrykke sin glæde over en besked, et billede eller et link. Men "Synes-ikke-godt-om" er umuligt, og på trods af, at mange har efterspurgt denne funktion, har Facebook ikke villet implementere funktionen. Jeg tror, at Facebook begynder at vokse ud af sin krop, og før eller siden går det galt," siger han til Lokalavisen.dk

Man kan tilmelde sig som bruger på Flikz, hvis man vil følge og støtte tjenesten.
Hvis man vil støtte Flikz i endnu højere grad, så oplyser Albert van Harten, at han søger sponsorer og investorer for cirka en million kroner, der skal gå til serverdrift og marketing. I øjeblikket er det en fritidsbeskæftigelse.

Han vil også bruge en investering til at få udformet nogle brugerbetingelser, der stemmer overens med, hvad europæiske brugere forventer af en webtjeneste.

Opdateret kl 13:39: På grund af stor belastning er det ikke muligt at oprette brugere på Flikz. Albert van Harten vil så snart som muligt lukke op for nye tilmeldinger.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S