Danske Albert vil konkurrere med Facebook

Iværksætter fra Ansager.

Artikel top billede

Facebook er fyldt med spil og ting, der stjæler vores opmærksomhed. Oven i hatten bliver der konstant stillet spørgsmålstegn ved firmaets brug af data om kunderne og deres vilje til at beskytte brugeres oplysninger.

Det har givet en dansker ambitioner om at lave en konkurrent til Facebook, som drejer den sociale platform tilbage på sporet.
Facebook har flyttet sig fra langt væk fra udgangspunktet, mener Albert van Harten. Det siger han til Lokalavisen.dk.

Van Harten har indtil videre samlet sin modstand i en signup-portal på Flikz.eu. Om det bliver tjenestens endelig navn, når den skal åbne for både danske og andre europæiske brugere, er ikke sikkert.

Mangler en million

Men Albert van Harten er sikker i sin sag. Facebook har brug for konkurrence. Først og fremmest på grund af privacy-udfordringerne.

"Udover dette er der nogle funktioner som Facebook faktisk mangler: man har en "Synes-godt-om"-knap, hvor man kan udtrykke sin glæde over en besked, et billede eller et link. Men "Synes-ikke-godt-om" er umuligt, og på trods af, at mange har efterspurgt denne funktion, har Facebook ikke villet implementere funktionen. Jeg tror, at Facebook begynder at vokse ud af sin krop, og før eller siden går det galt," siger han til Lokalavisen.dk

Man kan tilmelde sig som bruger på Flikz, hvis man vil følge og støtte tjenesten.
Hvis man vil støtte Flikz i endnu højere grad, så oplyser Albert van Harten, at han søger sponsorer og investorer for cirka en million kroner, der skal gå til serverdrift og marketing. I øjeblikket er det en fritidsbeskæftigelse.

Han vil også bruge en investering til at få udformet nogle brugerbetingelser, der stemmer overens med, hvad europæiske brugere forventer af en webtjeneste.

Opdateret kl 13:39: På grund af stor belastning er det ikke muligt at oprette brugere på Flikz. Albert van Harten vil så snart som muligt lukke op for nye tilmeldinger.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job