Danske Albert vil konkurrere med Facebook

Iværksætter fra Ansager.

Artikel top billede

Facebook er fyldt med spil og ting, der stjæler vores opmærksomhed. Oven i hatten bliver der konstant stillet spørgsmålstegn ved firmaets brug af data om kunderne og deres vilje til at beskytte brugeres oplysninger.

Det har givet en dansker ambitioner om at lave en konkurrent til Facebook, som drejer den sociale platform tilbage på sporet.
Facebook har flyttet sig fra langt væk fra udgangspunktet, mener Albert van Harten. Det siger han til Lokalavisen.dk.

Van Harten har indtil videre samlet sin modstand i en signup-portal på Flikz.eu. Om det bliver tjenestens endelig navn, når den skal åbne for både danske og andre europæiske brugere, er ikke sikkert.

Mangler en million

Men Albert van Harten er sikker i sin sag. Facebook har brug for konkurrence. Først og fremmest på grund af privacy-udfordringerne.

"Udover dette er der nogle funktioner som Facebook faktisk mangler: man har en "Synes-godt-om"-knap, hvor man kan udtrykke sin glæde over en besked, et billede eller et link. Men "Synes-ikke-godt-om" er umuligt, og på trods af, at mange har efterspurgt denne funktion, har Facebook ikke villet implementere funktionen. Jeg tror, at Facebook begynder at vokse ud af sin krop, og før eller siden går det galt," siger han til Lokalavisen.dk

Man kan tilmelde sig som bruger på Flikz, hvis man vil følge og støtte tjenesten.
Hvis man vil støtte Flikz i endnu højere grad, så oplyser Albert van Harten, at han søger sponsorer og investorer for cirka en million kroner, der skal gå til serverdrift og marketing. I øjeblikket er det en fritidsbeskæftigelse.

Han vil også bruge en investering til at få udformet nogle brugerbetingelser, der stemmer overens med, hvad europæiske brugere forventer af en webtjeneste.

Opdateret kl 13:39: På grund af stor belastning er det ikke muligt at oprette brugere på Flikz. Albert van Harten vil så snart som muligt lukke op for nye tilmeldinger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job