Danske Albert vil konkurrere med Facebook

Iværksætter fra Ansager.

Artikel top billede

Facebook er fyldt med spil og ting, der stjæler vores opmærksomhed. Oven i hatten bliver der konstant stillet spørgsmålstegn ved firmaets brug af data om kunderne og deres vilje til at beskytte brugeres oplysninger.

Det har givet en dansker ambitioner om at lave en konkurrent til Facebook, som drejer den sociale platform tilbage på sporet.
Facebook har flyttet sig fra langt væk fra udgangspunktet, mener Albert van Harten. Det siger han til Lokalavisen.dk.

Van Harten har indtil videre samlet sin modstand i en signup-portal på Flikz.eu. Om det bliver tjenestens endelig navn, når den skal åbne for både danske og andre europæiske brugere, er ikke sikkert.

Mangler en million

Men Albert van Harten er sikker i sin sag. Facebook har brug for konkurrence. Først og fremmest på grund af privacy-udfordringerne.

"Udover dette er der nogle funktioner som Facebook faktisk mangler: man har en "Synes-godt-om"-knap, hvor man kan udtrykke sin glæde over en besked, et billede eller et link. Men "Synes-ikke-godt-om" er umuligt, og på trods af, at mange har efterspurgt denne funktion, har Facebook ikke villet implementere funktionen. Jeg tror, at Facebook begynder at vokse ud af sin krop, og før eller siden går det galt," siger han til Lokalavisen.dk

Man kan tilmelde sig som bruger på Flikz, hvis man vil følge og støtte tjenesten.
Hvis man vil støtte Flikz i endnu højere grad, så oplyser Albert van Harten, at han søger sponsorer og investorer for cirka en million kroner, der skal gå til serverdrift og marketing. I øjeblikket er det en fritidsbeskæftigelse.

Han vil også bruge en investering til at få udformet nogle brugerbetingelser, der stemmer overens med, hvad europæiske brugere forventer af en webtjeneste.

Opdateret kl 13:39: På grund af stor belastning er det ikke muligt at oprette brugere på Flikz. Albert van Harten vil så snart som muligt lukke op for nye tilmeldinger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job