Næste iPhone får større skærm

En analytiker mener at vide, at iPhone 5 bliver udstyret med en 4-tommers skærm.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at de fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm. Det er efterhånden svært at finde en smartphone med et display på mindre end fire tommer - undtagen iPhone, som har en skærmstørrelse på 3,5 tommer. Men nu tyder alt på, at den næste iPhone kommer op på fire tommer (10,6 centimeter).

Det er analytikeren Brian White fra Topeka Capital Markets, der har været på rundrejse hos Apple's underleverandører i Taiwan og Kina. Han har fundet frem til, at iPhone 5 - eller hvad den nu skal hedde - får et nyt tyndt look og et større display. Det melder Business Insider.

Han gætter også på, at lanceringen kommer til at ske i august eller september, og det forventes at blive en meget stor succes. Den samme analytiker regner også med, at Apples aktiekurs kan ramme den magiske grænse på 1.000 dollar - i øjeblikket ligger den på 628 dollar.

Ligesom den nye iPad skulle den næste iPhone også være udstyret med 4G - men så er spørgsmålet bare, om det kan bruges i Europa. Den nye iPad fungerer ikke med europæiske 4G-net.

Ifølge 9to5Mac er der 1 GB arbejdshukommelse i telefonen, ligesom i den nye iPad. Den bruger angiveligt en ny processor, der bygger på A5X-arkitekturen.

En koreansk avis har tidligere skrevet, at den nye iPhone ligefrem får en 4,6-tommers skærm. Den samme avis kan også fortælle, at produktionen af de nye skærmpaneler allerede er i gang. Det er sandsynligvis koreanske Samsung, der skal levere panelet.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job