Næste iPhone får større skærm

En analytiker mener at vide, at iPhone 5 bliver udstyret med en 4-tommers skærm.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at de fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm. Det er efterhånden svært at finde en smartphone med et display på mindre end fire tommer - undtagen iPhone, som har en skærmstørrelse på 3,5 tommer. Men nu tyder alt på, at den næste iPhone kommer op på fire tommer (10,6 centimeter).

Det er analytikeren Brian White fra Topeka Capital Markets, der har været på rundrejse hos Apple's underleverandører i Taiwan og Kina. Han har fundet frem til, at iPhone 5 - eller hvad den nu skal hedde - får et nyt tyndt look og et større display. Det melder Business Insider.

Han gætter også på, at lanceringen kommer til at ske i august eller september, og det forventes at blive en meget stor succes. Den samme analytiker regner også med, at Apples aktiekurs kan ramme den magiske grænse på 1.000 dollar - i øjeblikket ligger den på 628 dollar.

Ligesom den nye iPad skulle den næste iPhone også være udstyret med 4G - men så er spørgsmålet bare, om det kan bruges i Europa. Den nye iPad fungerer ikke med europæiske 4G-net.

Ifølge 9to5Mac er der 1 GB arbejdshukommelse i telefonen, ligesom i den nye iPad. Den bruger angiveligt en ny processor, der bygger på A5X-arkitekturen.

En koreansk avis har tidligere skrevet, at den nye iPhone ligefrem får en 4,6-tommers skærm. Den samme avis kan også fortælle, at produktionen af de nye skærmpaneler allerede er i gang. Det er sandsynligvis koreanske Samsung, der skal levere panelet.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S