Næste iPhone får større skærm

En analytiker mener at vide, at iPhone 5 bliver udstyret med en 4-tommers skærm.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at de fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm. Det er efterhånden svært at finde en smartphone med et display på mindre end fire tommer - undtagen iPhone, som har en skærmstørrelse på 3,5 tommer. Men nu tyder alt på, at den næste iPhone kommer op på fire tommer (10,6 centimeter).

Det er analytikeren Brian White fra Topeka Capital Markets, der har været på rundrejse hos Apple's underleverandører i Taiwan og Kina. Han har fundet frem til, at iPhone 5 - eller hvad den nu skal hedde - får et nyt tyndt look og et større display. Det melder Business Insider.

Han gætter også på, at lanceringen kommer til at ske i august eller september, og det forventes at blive en meget stor succes. Den samme analytiker regner også med, at Apples aktiekurs kan ramme den magiske grænse på 1.000 dollar - i øjeblikket ligger den på 628 dollar.

Ligesom den nye iPad skulle den næste iPhone også være udstyret med 4G - men så er spørgsmålet bare, om det kan bruges i Europa. Den nye iPad fungerer ikke med europæiske 4G-net.

Ifølge 9to5Mac er der 1 GB arbejdshukommelse i telefonen, ligesom i den nye iPad. Den bruger angiveligt en ny processor, der bygger på A5X-arkitekturen.

En koreansk avis har tidligere skrevet, at den nye iPhone ligefrem får en 4,6-tommers skærm. Den samme avis kan også fortælle, at produktionen af de nye skærmpaneler allerede er i gang. Det er sandsynligvis koreanske Samsung, der skal levere panelet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,