Næste iPhone får større skærm

En analytiker mener at vide, at iPhone 5 bliver udstyret med en 4-tommers skærm.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at de fleste smartphone-ejere ønsker sig en større skærm. Det er efterhånden svært at finde en smartphone med et display på mindre end fire tommer - undtagen iPhone, som har en skærmstørrelse på 3,5 tommer. Men nu tyder alt på, at den næste iPhone kommer op på fire tommer (10,6 centimeter).

Det er analytikeren Brian White fra Topeka Capital Markets, der har været på rundrejse hos Apple's underleverandører i Taiwan og Kina. Han har fundet frem til, at iPhone 5 - eller hvad den nu skal hedde - får et nyt tyndt look og et større display. Det melder Business Insider.

Han gætter også på, at lanceringen kommer til at ske i august eller september, og det forventes at blive en meget stor succes. Den samme analytiker regner også med, at Apples aktiekurs kan ramme den magiske grænse på 1.000 dollar - i øjeblikket ligger den på 628 dollar.

Ligesom den nye iPad skulle den næste iPhone også være udstyret med 4G - men så er spørgsmålet bare, om det kan bruges i Europa. Den nye iPad fungerer ikke med europæiske 4G-net.

Ifølge 9to5Mac er der 1 GB arbejdshukommelse i telefonen, ligesom i den nye iPad. Den bruger angiveligt en ny processor, der bygger på A5X-arkitekturen.

En koreansk avis har tidligere skrevet, at den nye iPhone ligefrem får en 4,6-tommers skærm. Den samme avis kan også fortælle, at produktionen af de nye skærmpaneler allerede er i gang. Det er sandsynligvis koreanske Samsung, der skal levere panelet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S