CSC fyrer 450 ansatte

CSC Danmark varsler massefyring.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC Danmark har til morgen informeret medarbejderne om at firmaet indleder en såkaldt omstruktureing, der betyder at 450 stillinger skal fjernes.

Det fortæller Kim Ege Møller, der er public relations officer hos CSC.

"Det foregik med et telefonkald hvor alle medarbejdere har haft mulighed for at ringe ind. Alle medarbejdere er også blevet orienteret per mail og på internettet," siger han.

Stillingerne skal skæres i hele Norden, men det bliver primært Danmark, der bliver berørt.

"Vi indleder en debat med fagforeningerne og vores medarbejdere om, hvordan vi kan reducerer med 450 medarbejdere," siger Kim Ege Møller.

Han fortæller, at antaller af reelle fyringer vil afhænge af forhandlingerne. Under alle omstændigheder er målet en reduktion på 450 stillinger.

Han forventer at forhandlingerne vil tage et par
måneder.

Ifølge Kim Ege Møller vil afskedigelserne ikke ramme en specifik gruppe af medarbejdere.

Han afviser således, at afskedigelserne vil ramme
de folk der har arbejdet på det nu droppede Polsag-system til politiet. I stedet er der tale om reduktion af stillinger, der vedrører alt muligt.

"Vi kan ikke sige noget præcist om, hvad det er for en gruppe der bliver ramt. Det rammer helt bredt," siger han.

Således er der tale om en reduktion der vil ramme på tværs af både afdelinger og niveauer. Der vil også være tale om chefstillinger, bekræfter Kim Ege Møller, der fortæller, at forhandlingerne følger lov om masseafskedigelser.

CSC har netop overdraget mere end 300 medarbejdere til konkurrenten Tata TCS. Disse tæller ikke med i de 450 stillinger.

Nødvendige fyringer

CSC's nordiske direktør, John Walsh, peger i en pressemeddelelse på, at fyringerne er 'nødvendige' for at omstrukturere forretningen.

Omstruktureringen skal ifølge John Walsh bruges til at 'sikre høj fleksibilitet, vækst og kvalitet i leverancerne til vores kunder,' hedder det.

Opfølgende siger Kim Ege Møller at:

"Markedssituationen har selvfølgelig ændret sig over den sidste periode. Og det her handler om at tilpasse CSC til markedssituationen," siger han.

CSC meddeler, at selskabet vil arbejde på at sikre, at så mange af afskedigelserne som muligt kan findes via frivillig afgang som eksempelvis frivillige fratrædelser, pensioneringer og lignende.

Ifølge CSC vil de berørte ansatte få hjælp gennem forskellige støtteprogrammer til at komme videre.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S