Hvad er det mest populære sprog til programmering?

For første gang i to år må Java aflevere pladsen som det mest populære programmeringssprog.

Artikel top billede

Den store højdespringer blandt programmeringssprogene er Objective-C - det sprog, der bliver brugt til at kode iPhone- og iPad-apps. Ifølge den såkaldte TIOBE Index har Objective-C øget sin andel med 3,8 pct. til 8,2 pct. på et år. Dermed har sproget overhalet C#, PHP, Visual Basic og Python.

Dermed er det også tydeligt, at den store trend blandt softwareudviklere er mobile apps - det er her, der kan tjenes store penge i øjeblikket.

Den aktuelle TIOBE Index viser også, at C nu har overhalet Java som det mest populære programmeringssprog. Der er kun tale om et lille forspring - C ligger på 17,56 pct., mens Java er faldet til 17,03 pct.

Men det er alligevel første gang i to år, at Java må vige pladsen som det mest populære sprog, og det er resultatet af en konstant nedadgående trend.

På tredjepladsen kommer C++ med 8,8 pct., mens Objective-C altså er klatret op til fjerdepladsen.

Nogle sprog er helt forsvundet fra top-50-listen. Det gælder blandt andet Eiffel, PL/I og Tcl. De er afløst af andre sprog som Visual FoxPro, Scala og Alice.

TIOBE Index bygger på en optælling af antallet af udviklere, kurser og udbydere af softwareprodukter med de pågældende sprog.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos