Hvad er det mest populære sprog til programmering?

For første gang i to år må Java aflevere pladsen som det mest populære programmeringssprog.

Artikel top billede

Den store højdespringer blandt programmeringssprogene er Objective-C - det sprog, der bliver brugt til at kode iPhone- og iPad-apps. Ifølge den såkaldte TIOBE Index har Objective-C øget sin andel med 3,8 pct. til 8,2 pct. på et år. Dermed har sproget overhalet C#, PHP, Visual Basic og Python.

Dermed er det også tydeligt, at den store trend blandt softwareudviklere er mobile apps - det er her, der kan tjenes store penge i øjeblikket.

Den aktuelle TIOBE Index viser også, at C nu har overhalet Java som det mest populære programmeringssprog. Der er kun tale om et lille forspring - C ligger på 17,56 pct., mens Java er faldet til 17,03 pct.

Men det er alligevel første gang i to år, at Java må vige pladsen som det mest populære sprog, og det er resultatet af en konstant nedadgående trend.

På tredjepladsen kommer C++ med 8,8 pct., mens Objective-C altså er klatret op til fjerdepladsen.

Nogle sprog er helt forsvundet fra top-50-listen. Det gælder blandt andet Eiffel, PL/I og Tcl. De er afløst af andre sprog som Visual FoxPro, Scala og Alice.

TIOBE Index bygger på en optælling af antallet af udviklere, kurser og udbydere af softwareprodukter med de pågældende sprog.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S