Microsoft: Det er forbrugerne, der driver Windows 7 frem

Windows 7 er langt mere udbredt i Danmark end i andre lande. Ifølge Microsoft skyldes det både vores it-parathed og vores krav til arbejdspladsen.

Artikel top billede

På verdensplan er snart hedengangne Windows XP stadig dominerende med en markedsandel på omkring 40-50 procent.

Unøjagtigheden skyldes, at der hersker en vis uenighed omkring statistikken.

Siden StatCounter tildeler XP 41 procent, mens Net Applications giver XP hele 48,03 procent af markedet.

Anderledes ser det ud i Danmark. Her blev XP nemlig overhalet af Windows 7 allerede sidste år, og Microsofts nyeste styresystem ligger i Danmark på omkring hver anden pc. XP er i mellemtiden dalet til at være installeret på lige under 20 procent af pc'er i Danmark.

Ifølge marketingproduktchefen i Microsoft Danmark, René Giese, er der en helt særlig grund til, at Windows 7 stormer frem i netop Danmark.

"Danskerne er rigtig, rigtig it-parate, og derfor har vi en høj adoptionsrate, når det gælder ny teknologi," siger han og fortsætter:

"Det gælder om at have de nyeste produkter, som alle vil have. Ikke kun til de private forbrugere, der lægger vægt på det nye og lækre, men også fordi det er noget, der effektiviserer og nedbringer omkostningerne for virksomhederne i krisetiden."

Og ifølge René Giese er det vores it-villighed som private forbrugere, der er med til at sætte skub på arbejdspladsen, når der skal handles it-løsninger.

"Vi har set det allerede med consumerization. Det er den her forbrugerstyrede tendens, hvor det er det enkelte menneske, der virkelig har lyst til at tage den nyeste teknologi i anvendelse," siger han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S