Microsoft: Det er forbrugerne, der driver Windows 7 frem

Windows 7 er langt mere udbredt i Danmark end i andre lande. Ifølge Microsoft skyldes det både vores it-parathed og vores krav til arbejdspladsen.

Artikel top billede

På verdensplan er snart hedengangne Windows XP stadig dominerende med en markedsandel på omkring 40-50 procent.

Unøjagtigheden skyldes, at der hersker en vis uenighed omkring statistikken.

Siden StatCounter tildeler XP 41 procent, mens Net Applications giver XP hele 48,03 procent af markedet.

Anderledes ser det ud i Danmark. Her blev XP nemlig overhalet af Windows 7 allerede sidste år, og Microsofts nyeste styresystem ligger i Danmark på omkring hver anden pc. XP er i mellemtiden dalet til at være installeret på lige under 20 procent af pc'er i Danmark.

Ifølge marketingproduktchefen i Microsoft Danmark, René Giese, er der en helt særlig grund til, at Windows 7 stormer frem i netop Danmark.

"Danskerne er rigtig, rigtig it-parate, og derfor har vi en høj adoptionsrate, når det gælder ny teknologi," siger han og fortsætter:

"Det gælder om at have de nyeste produkter, som alle vil have. Ikke kun til de private forbrugere, der lægger vægt på det nye og lækre, men også fordi det er noget, der effektiviserer og nedbringer omkostningerne for virksomhederne i krisetiden."

Og ifølge René Giese er det vores it-villighed som private forbrugere, der er med til at sætte skub på arbejdspladsen, når der skal handles it-løsninger.

"Vi har set det allerede med consumerization. Det er den her forbrugerstyrede tendens, hvor det er det enkelte menneske, der virkelig har lyst til at tage den nyeste teknologi i anvendelse," siger han.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank