Microsoft: Det er forbrugerne, der driver Windows 7 frem

Windows 7 er langt mere udbredt i Danmark end i andre lande. Ifølge Microsoft skyldes det både vores it-parathed og vores krav til arbejdspladsen.

Artikel top billede

På verdensplan er snart hedengangne Windows XP stadig dominerende med en markedsandel på omkring 40-50 procent.

Unøjagtigheden skyldes, at der hersker en vis uenighed omkring statistikken.

Siden StatCounter tildeler XP 41 procent, mens Net Applications giver XP hele 48,03 procent af markedet.

Anderledes ser det ud i Danmark. Her blev XP nemlig overhalet af Windows 7 allerede sidste år, og Microsofts nyeste styresystem ligger i Danmark på omkring hver anden pc. XP er i mellemtiden dalet til at være installeret på lige under 20 procent af pc'er i Danmark.

Ifølge marketingproduktchefen i Microsoft Danmark, René Giese, er der en helt særlig grund til, at Windows 7 stormer frem i netop Danmark.

"Danskerne er rigtig, rigtig it-parate, og derfor har vi en høj adoptionsrate, når det gælder ny teknologi," siger han og fortsætter:

"Det gælder om at have de nyeste produkter, som alle vil have. Ikke kun til de private forbrugere, der lægger vægt på det nye og lækre, men også fordi det er noget, der effektiviserer og nedbringer omkostningerne for virksomhederne i krisetiden."

Og ifølge René Giese er det vores it-villighed som private forbrugere, der er med til at sætte skub på arbejdspladsen, når der skal handles it-løsninger.

"Vi har set det allerede med consumerization. Det er den her forbrugerstyrede tendens, hvor det er det enkelte menneske, der virkelig har lyst til at tage den nyeste teknologi i anvendelse," siger han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos