"Word er kun til fortidslevn og børn"

Debattør spår en snarlig død for Microsofts succesfulde tekstbehandling. Hvorfor?

Artikel top billede

Microsoft har i mange år siddet tungt på markedet for tekstbehandling med Word, der er blevet en defacto-standard for digital skriveri. Men det udbredte og meget brugte program er ved at blive overhalet af tiden.

Det mener Tom Scocca fra mediet Slate, hvor han har skrevet en klumme med den lidet flaterende titel: Død over Word.

Artiklen har skabt heftig debat, da Scocca ikke holder sig tilbage og kalder Word for et komplekst og ueffektivt redskab, der mest er et levn fra en anden tids syn på it. Derfor mener han, at Word skal begynde sin rejse mod de evige jagtmarker.

"Det har taget mig år at komme til den konklusion. Jeg er vokset op med Word. Det var det program, jeg skrev mine skoleopgaver i ...dengang var Word en lydig og dygtig tjener".

Men den lydige tjener er i stedet blevet en slags anmassende chef, mener Tom Scocca.

"Det skyldes til dels, at Microsoft har en forestilling om, at mere er bedre. Altså at tilføje mange nye funktioner og lade dem være synlige og aktiveret næsten hele tiden."

Han peger på autocorrect, der ændrer ord mod brugerens intention. Automatisk punktopstilling der opdeler sætninger i punkter, selv om skribenten heller ikke havde tænkt sig det. Og frustrationen bliver ofte stor, fordi mange brugere har svært ved at finde funktionerne i Ribbon-designet - og slå dem fra.

"Word blev designet til at putte ting på papir. Det var et redskab i desktop-publishing-revolutionen, som gjorde alle i stand til at lave professionelle dokumenter og printe dem ud. Det er perfekt, hvis du laver kirkeblade eller hænger sedler om med din forsvunde hund," lyder det sarkastisk fra Scocca, som også fortæller, at hans 4-årige søn, som den eneste han kender, har stor fornøjelse af Word.

Læs hele artiklen hos Slate.

Der har på det seneste været en bølge af programmer, der forsøger at gøre op med den traditionelle tankegang omkring tekstbehandling ved at lave simple brugerflader. For eksemepel AiWriter. Se flere.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S