"Word er kun til fortidslevn og børn"

Debattør spår en snarlig død for Microsofts succesfulde tekstbehandling. Hvorfor?

Artikel top billede

Microsoft har i mange år siddet tungt på markedet for tekstbehandling med Word, der er blevet en defacto-standard for digital skriveri. Men det udbredte og meget brugte program er ved at blive overhalet af tiden.

Det mener Tom Scocca fra mediet Slate, hvor han har skrevet en klumme med den lidet flaterende titel: Død over Word.

Artiklen har skabt heftig debat, da Scocca ikke holder sig tilbage og kalder Word for et komplekst og ueffektivt redskab, der mest er et levn fra en anden tids syn på it. Derfor mener han, at Word skal begynde sin rejse mod de evige jagtmarker.

"Det har taget mig år at komme til den konklusion. Jeg er vokset op med Word. Det var det program, jeg skrev mine skoleopgaver i ...dengang var Word en lydig og dygtig tjener".

Men den lydige tjener er i stedet blevet en slags anmassende chef, mener Tom Scocca.

"Det skyldes til dels, at Microsoft har en forestilling om, at mere er bedre. Altså at tilføje mange nye funktioner og lade dem være synlige og aktiveret næsten hele tiden."

Han peger på autocorrect, der ændrer ord mod brugerens intention. Automatisk punktopstilling der opdeler sætninger i punkter, selv om skribenten heller ikke havde tænkt sig det. Og frustrationen bliver ofte stor, fordi mange brugere har svært ved at finde funktionerne i Ribbon-designet - og slå dem fra.

"Word blev designet til at putte ting på papir. Det var et redskab i desktop-publishing-revolutionen, som gjorde alle i stand til at lave professionelle dokumenter og printe dem ud. Det er perfekt, hvis du laver kirkeblade eller hænger sedler om med din forsvunde hund," lyder det sarkastisk fra Scocca, som også fortæller, at hans 4-årige søn, som den eneste han kender, har stor fornøjelse af Word.

Læs hele artiklen hos Slate.

Der har på det seneste været en bølge af programmer, der forsøger at gøre op med den traditionelle tankegang omkring tekstbehandling ved at lave simple brugerflader. For eksemepel AiWriter. Se flere.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS