"Word er kun til fortidslevn og børn"

Debattør spår en snarlig død for Microsofts succesfulde tekstbehandling. Hvorfor?

Artikel top billede

Microsoft har i mange år siddet tungt på markedet for tekstbehandling med Word, der er blevet en defacto-standard for digital skriveri. Men det udbredte og meget brugte program er ved at blive overhalet af tiden.

Det mener Tom Scocca fra mediet Slate, hvor han har skrevet en klumme med den lidet flaterende titel: Død over Word.

Artiklen har skabt heftig debat, da Scocca ikke holder sig tilbage og kalder Word for et komplekst og ueffektivt redskab, der mest er et levn fra en anden tids syn på it. Derfor mener han, at Word skal begynde sin rejse mod de evige jagtmarker.

"Det har taget mig år at komme til den konklusion. Jeg er vokset op med Word. Det var det program, jeg skrev mine skoleopgaver i ...dengang var Word en lydig og dygtig tjener".

Men den lydige tjener er i stedet blevet en slags anmassende chef, mener Tom Scocca.

"Det skyldes til dels, at Microsoft har en forestilling om, at mere er bedre. Altså at tilføje mange nye funktioner og lade dem være synlige og aktiveret næsten hele tiden."

Han peger på autocorrect, der ændrer ord mod brugerens intention. Automatisk punktopstilling der opdeler sætninger i punkter, selv om skribenten heller ikke havde tænkt sig det. Og frustrationen bliver ofte stor, fordi mange brugere har svært ved at finde funktionerne i Ribbon-designet - og slå dem fra.

"Word blev designet til at putte ting på papir. Det var et redskab i desktop-publishing-revolutionen, som gjorde alle i stand til at lave professionelle dokumenter og printe dem ud. Det er perfekt, hvis du laver kirkeblade eller hænger sedler om med din forsvunde hund," lyder det sarkastisk fra Scocca, som også fortæller, at hans 4-årige søn, som den eneste han kender, har stor fornøjelse af Word.

Læs hele artiklen hos Slate.

Der har på det seneste været en bølge af programmer, der forsøger at gøre op med den traditionelle tankegang omkring tekstbehandling ved at lave simple brugerflader. For eksemepel AiWriter. Se flere.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS