"Word er kun til fortidslevn og børn"

Debattør spår en snarlig død for Microsofts succesfulde tekstbehandling. Hvorfor?

Artikel top billede

Microsoft har i mange år siddet tungt på markedet for tekstbehandling med Word, der er blevet en defacto-standard for digital skriveri. Men det udbredte og meget brugte program er ved at blive overhalet af tiden.

Det mener Tom Scocca fra mediet Slate, hvor han har skrevet en klumme med den lidet flaterende titel: Død over Word.

Artiklen har skabt heftig debat, da Scocca ikke holder sig tilbage og kalder Word for et komplekst og ueffektivt redskab, der mest er et levn fra en anden tids syn på it. Derfor mener han, at Word skal begynde sin rejse mod de evige jagtmarker.

"Det har taget mig år at komme til den konklusion. Jeg er vokset op med Word. Det var det program, jeg skrev mine skoleopgaver i ...dengang var Word en lydig og dygtig tjener".

Men den lydige tjener er i stedet blevet en slags anmassende chef, mener Tom Scocca.

"Det skyldes til dels, at Microsoft har en forestilling om, at mere er bedre. Altså at tilføje mange nye funktioner og lade dem være synlige og aktiveret næsten hele tiden."

Han peger på autocorrect, der ændrer ord mod brugerens intention. Automatisk punktopstilling der opdeler sætninger i punkter, selv om skribenten heller ikke havde tænkt sig det. Og frustrationen bliver ofte stor, fordi mange brugere har svært ved at finde funktionerne i Ribbon-designet - og slå dem fra.

"Word blev designet til at putte ting på papir. Det var et redskab i desktop-publishing-revolutionen, som gjorde alle i stand til at lave professionelle dokumenter og printe dem ud. Det er perfekt, hvis du laver kirkeblade eller hænger sedler om med din forsvunde hund," lyder det sarkastisk fra Scocca, som også fortæller, at hans 4-årige søn, som den eneste han kender, har stor fornøjelse af Word.

Læs hele artiklen hos Slate.

Der har på det seneste været en bølge af programmer, der forsøger at gøre op med den traditionelle tankegang omkring tekstbehandling ved at lave simple brugerflader. For eksemepel AiWriter. Se flere.

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S