Print din egen straffeattest

De danske straffeattester står foran en digitalisering. Men der bliver ingen snageri i naboens fortid.

Artikel top billede

Du kan melde flytning og vælge læge på nettet. Snart kan du også hente din egen straffeattest med et museklik.

300.000 gange kontaktede danskere sidste år politiet for at få en kopi af deres straffeattest. Typisk i forbindelse med en jobansøgning. Den tur slipper de mange danskere for i fremtiden. Det skriver Avisen.dk.

Rigspolitiet bekræfter, at straffeattesten skal digitaliseres.

"Vi kan bekræfte, at der arbejdes på sagen. Men hvordan og hvornår kan vi ikke sige så meget om endnu," siger kommunikationsrådgiver Carsten Andersen til Avisen, som mener at vide, at det vil blive muligt at hente sin egen straffeattest i løbet af 2013.

I stedet for at finde overfrakken frem skal man formentlig bare finde NemID-kortet frem og bestille attesten fra hjemmecomputeren.

En digitalisering skal primært ske for at lette administrationen. Et kritikpunkt har været, at jobsøgere bliver forsinket i deres jobsøgning, fordi det har taget for lang tid at rekvirere en straffeattest. Det bliver altså hurtigere og mindre besværligt, men digitaliseringen betyder ikke, at andre end ansøgeren kan se, hvad der potentielt skulle stå på attesten.
Du kan ikke snage i det kriminelle synderegister. Der vil kun være en digital indgang, hvor du kan trække din egen kopi.

Dog vil en digitalisering af straffeattesterne betyde, at de i fremtiden kommer til at indeholde flere detaljerede oplysninger om den konkrete forbrydelse. Det vækker en smule bekymring for, at virksomheder vil fravælge nogle ansøgere, der i dag var blevet ansat. Læs mere hos Avisen.dk.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision