Print din egen straffeattest

De danske straffeattester står foran en digitalisering. Men der bliver ingen snageri i naboens fortid.

Artikel top billede

Du kan melde flytning og vælge læge på nettet. Snart kan du også hente din egen straffeattest med et museklik.

300.000 gange kontaktede danskere sidste år politiet for at få en kopi af deres straffeattest. Typisk i forbindelse med en jobansøgning. Den tur slipper de mange danskere for i fremtiden. Det skriver Avisen.dk.

Rigspolitiet bekræfter, at straffeattesten skal digitaliseres.

"Vi kan bekræfte, at der arbejdes på sagen. Men hvordan og hvornår kan vi ikke sige så meget om endnu," siger kommunikationsrådgiver Carsten Andersen til Avisen, som mener at vide, at det vil blive muligt at hente sin egen straffeattest i løbet af 2013.

I stedet for at finde overfrakken frem skal man formentlig bare finde NemID-kortet frem og bestille attesten fra hjemmecomputeren.

En digitalisering skal primært ske for at lette administrationen. Et kritikpunkt har været, at jobsøgere bliver forsinket i deres jobsøgning, fordi det har taget for lang tid at rekvirere en straffeattest. Det bliver altså hurtigere og mindre besværligt, men digitaliseringen betyder ikke, at andre end ansøgeren kan se, hvad der potentielt skulle stå på attesten.
Du kan ikke snage i det kriminelle synderegister. Der vil kun være en digital indgang, hvor du kan trække din egen kopi.

Dog vil en digitalisering af straffeattesterne betyde, at de i fremtiden kommer til at indeholde flere detaljerede oplysninger om den konkrete forbrydelse. Det vækker en smule bekymring for, at virksomheder vil fravælge nogle ansøgere, der i dag var blevet ansat. Læs mere hos Avisen.dk.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S