Print din egen straffeattest

De danske straffeattester står foran en digitalisering. Men der bliver ingen snageri i naboens fortid.

Artikel top billede

Du kan melde flytning og vælge læge på nettet. Snart kan du også hente din egen straffeattest med et museklik.

300.000 gange kontaktede danskere sidste år politiet for at få en kopi af deres straffeattest. Typisk i forbindelse med en jobansøgning. Den tur slipper de mange danskere for i fremtiden. Det skriver Avisen.dk.

Rigspolitiet bekræfter, at straffeattesten skal digitaliseres.

"Vi kan bekræfte, at der arbejdes på sagen. Men hvordan og hvornår kan vi ikke sige så meget om endnu," siger kommunikationsrådgiver Carsten Andersen til Avisen, som mener at vide, at det vil blive muligt at hente sin egen straffeattest i løbet af 2013.

I stedet for at finde overfrakken frem skal man formentlig bare finde NemID-kortet frem og bestille attesten fra hjemmecomputeren.

En digitalisering skal primært ske for at lette administrationen. Et kritikpunkt har været, at jobsøgere bliver forsinket i deres jobsøgning, fordi det har taget for lang tid at rekvirere en straffeattest. Det bliver altså hurtigere og mindre besværligt, men digitaliseringen betyder ikke, at andre end ansøgeren kan se, hvad der potentielt skulle stå på attesten.
Du kan ikke snage i det kriminelle synderegister. Der vil kun være en digital indgang, hvor du kan trække din egen kopi.

Dog vil en digitalisering af straffeattesterne betyde, at de i fremtiden kommer til at indeholde flere detaljerede oplysninger om den konkrete forbrydelse. Det vækker en smule bekymring for, at virksomheder vil fravælge nogle ansøgere, der i dag var blevet ansat. Læs mere hos Avisen.dk.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS