Fransk stjerne-designer arbejder på mystisk projekt

Philippe Starck siger, at han arbejder på et revolutionerende projekt for Apple. Men selskabet afviser.

Artikel top billede

I et radiointerview med France Info fortæller den franske stjerne-designer Philippe Starck, at han arbejder på et "revolutionerende nyt projekt" sammen med Apple. Resultatet skulle være færdigt "inden for otte måneder", fortæller han.

Den franske avis Le Figaro citerer også fra interviewet, hvor Starck fortæller at han tit mødtes med Apple-stifteren Steve Jobs. Han har også et tæt forhold til Jobs' enke, Laurene Powell Jobs.

Starck tilføjer at han ikke kan fortælle mere om projektet og henviser til Apples "religiøse kult af hemmeligholdelse".

Men han har tidligere designet computer-produkter - herunder en mus til Microsoft, som både er egnet til højre- og venstrehåndede.

Der spekuleres nu på, at den franske designer arbejder på et kommende Apple-fjernsyn, eller en helt ny indretning til Apple-butikkerne eller selskabets kommende hovedkvarter.

Men Apple selv afviser alt. En Apple-talskvinde siger til All Things Digital, at man ikke arbejder på et nyt produkt eller projekt sammen med Starck.

Det er dog sikkert, at Starck har været involveret i arbejdet med at designe en ny yacht til Steve Jobs inden hans tidlige død. Det kan måske være dét projekt, som designeren henviser til. Eller det kan også være, at Apple blot kaster røgslør ud - det ville ikke være første gang.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network