Fransk stjerne-designer arbejder på mystisk projekt

Philippe Starck siger, at han arbejder på et revolutionerende projekt for Apple. Men selskabet afviser.

Artikel top billede

I et radiointerview med France Info fortæller den franske stjerne-designer Philippe Starck, at han arbejder på et "revolutionerende nyt projekt" sammen med Apple. Resultatet skulle være færdigt "inden for otte måneder", fortæller han.

Den franske avis Le Figaro citerer også fra interviewet, hvor Starck fortæller at han tit mødtes med Apple-stifteren Steve Jobs. Han har også et tæt forhold til Jobs' enke, Laurene Powell Jobs.

Starck tilføjer at han ikke kan fortælle mere om projektet og henviser til Apples "religiøse kult af hemmeligholdelse".

Men han har tidligere designet computer-produkter - herunder en mus til Microsoft, som både er egnet til højre- og venstrehåndede.

Der spekuleres nu på, at den franske designer arbejder på et kommende Apple-fjernsyn, eller en helt ny indretning til Apple-butikkerne eller selskabets kommende hovedkvarter.

Men Apple selv afviser alt. En Apple-talskvinde siger til All Things Digital, at man ikke arbejder på et nyt produkt eller projekt sammen med Starck.

Det er dog sikkert, at Starck har været involveret i arbejdet med at designe en ny yacht til Steve Jobs inden hans tidlige død. Det kan måske være dét projekt, som designeren henviser til. Eller det kan også være, at Apple blot kaster røgslør ud - det ville ikke være første gang.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job