Fransk stjerne-designer arbejder på mystisk projekt

Philippe Starck siger, at han arbejder på et revolutionerende projekt for Apple. Men selskabet afviser.

Artikel top billede

I et radiointerview med France Info fortæller den franske stjerne-designer Philippe Starck, at han arbejder på et "revolutionerende nyt projekt" sammen med Apple. Resultatet skulle være færdigt "inden for otte måneder", fortæller han.

Den franske avis Le Figaro citerer også fra interviewet, hvor Starck fortæller at han tit mødtes med Apple-stifteren Steve Jobs. Han har også et tæt forhold til Jobs' enke, Laurene Powell Jobs.

Starck tilføjer at han ikke kan fortælle mere om projektet og henviser til Apples "religiøse kult af hemmeligholdelse".

Men han har tidligere designet computer-produkter - herunder en mus til Microsoft, som både er egnet til højre- og venstrehåndede.

Der spekuleres nu på, at den franske designer arbejder på et kommende Apple-fjernsyn, eller en helt ny indretning til Apple-butikkerne eller selskabets kommende hovedkvarter.

Men Apple selv afviser alt. En Apple-talskvinde siger til All Things Digital, at man ikke arbejder på et nyt produkt eller projekt sammen med Starck.

Det er dog sikkert, at Starck har været involveret i arbejdet med at designe en ny yacht til Steve Jobs inden hans tidlige død. Det kan måske være dét projekt, som designeren henviser til. Eller det kan også være, at Apple blot kaster røgslør ud - det ville ikke være første gang.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job