Fransk stjerne-designer arbejder på mystisk projekt

Philippe Starck siger, at han arbejder på et revolutionerende projekt for Apple. Men selskabet afviser.

Artikel top billede

I et radiointerview med France Info fortæller den franske stjerne-designer Philippe Starck, at han arbejder på et "revolutionerende nyt projekt" sammen med Apple. Resultatet skulle være færdigt "inden for otte måneder", fortæller han.

Den franske avis Le Figaro citerer også fra interviewet, hvor Starck fortæller at han tit mødtes med Apple-stifteren Steve Jobs. Han har også et tæt forhold til Jobs' enke, Laurene Powell Jobs.

Starck tilføjer at han ikke kan fortælle mere om projektet og henviser til Apples "religiøse kult af hemmeligholdelse".

Men han har tidligere designet computer-produkter - herunder en mus til Microsoft, som både er egnet til højre- og venstrehåndede.

Der spekuleres nu på, at den franske designer arbejder på et kommende Apple-fjernsyn, eller en helt ny indretning til Apple-butikkerne eller selskabets kommende hovedkvarter.

Men Apple selv afviser alt. En Apple-talskvinde siger til All Things Digital, at man ikke arbejder på et nyt produkt eller projekt sammen med Starck.

Det er dog sikkert, at Starck har været involveret i arbejdet med at designe en ny yacht til Steve Jobs inden hans tidlige død. Det kan måske være dét projekt, som designeren henviser til. Eller det kan også være, at Apple blot kaster røgslør ud - det ville ikke være første gang.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS