Facebook og Twitter dræber din blog

For få år siden skulle alle virksomheder blogge, men i dag får virksomhedsbloggen tæsk af de mange nye sociale medier.

Artikel top billede

For få år siden skulle alle virksomheder have deres egne blogs.

Dengang - i tiden før Facebook og Twitters store gennembrud - var bloggen en af de eneste muligheder, som en virksomhed havde for at indgå i en offentlig dialog med sine kunder.



Og spurgte man dengang eksperterne, var der nærmest ingen grænser for, hvad en virksomhed kunne udrette, hvis blot den havde en blog - eller en "weblog", som det hed.   

Tilbage i 2006 fortalte den canadiske blogger og forfatter Jeremy Wrigh i et interview med vores søstermedie Computerworld, at det blot ville være et spørgsmål om tid, før tusindvis af danske virksomheder ville blogge på livet løs.

Og fik virksomhederne ikke sat skub i bloggeriet, ville de gå glip af en fantastisk markedsføringsmulighed, lød budskabet fra den canadiske ekspert.

"Weblogs er et fantastisk pr-redskab, og den eneste grænse, der er for anvendelsesmulighederne, er virksomhedens egen fantasi og vilje til nytænkning," sagde Jeremy Wright,

Sociale medier slår bloggen

Men i dag har sociale medier som Twitter og Facebook ødelagt bloggens monopol på den direkte kundekontakt, og en undersøgelse fra det amerikanske universitet University of Massachusetts viser da også, at færre og færre af de mest succesfulde amerikanske virksomheder bruger blogs.

Forskerne bag undersøgelsen har lavet interviews med chefer fra 170 virksomheder fra det amerikanske erhvervsmagasin Inc.'s liste over de 500 hurtigst voksende virksomheder i USA.

Ifølge undersøgelsen, der blev foretaget i 2011, bruger 37 procent af virksomhederne på Inc.'s liste blogs, mens tallet var helt oppe på 50 procent året før.

Over for Inc. forklarer en af forskerne bag undersøgelsen, at nedgangen ikke skyldes, at virksomheder i stort tal lukker deres blogs ned. 

Forklaringen er snarere, at mange af virksomhederne på Inc.'s top 500-liste er unge vækstvirksomheder, der endnu ikke var stiftet, da virksomhedsblogging var højeste mode.

Men i dag vælger mange af de nye virksomheder bloggen fra og nøjes med at være aktive på Facebook og andre sociale netværk.

Det er dog ikke nødvendigvis en god idé.

Bloggen giver stadig stor værdi

For undersøgelsen viser også, at de virksomheder, der vælger at blogge, oplever at få stor gavn af det.

Hele 92 procent af de virksomheder, der blogger, oplever det som en succes. Mens det tilsvarende tal for virksomheder, der er aktive på Facebook, er 82 procent.

"Blogging har fået et dårligt ry, fordi folk mener, at det er for tidskrævende. Men bloggen er et uvurderligt værktøj for virksomheder, der gerne vil være meningsdannere inden for deres felt," siger Ganim Barnes, der en af forskerne bag undersøgelsen og desuden er leder af Center for Marketing ved University of Massachusetts.

Ifølge Ganim Barnes har du ikke samme mulighed for at argumentere for dine synspunkter og visioner på netværk som Twitter, der ikke tillader beskeder med mere end 140 tegn.

Læs også:

Ung iværksætter: Derfor bruger jeg Twitter

Instagram: Sådan bliver din virksomhed hip med fotos

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos