Facebook og Twitter dræber din blog

For få år siden skulle alle virksomheder blogge, men i dag får virksomhedsbloggen tæsk af de mange nye sociale medier.

Artikel top billede

For få år siden skulle alle virksomheder have deres egne blogs.

Dengang - i tiden før Facebook og Twitters store gennembrud - var bloggen en af de eneste muligheder, som en virksomhed havde for at indgå i en offentlig dialog med sine kunder.



Og spurgte man dengang eksperterne, var der nærmest ingen grænser for, hvad en virksomhed kunne udrette, hvis blot den havde en blog - eller en "weblog", som det hed.   

Tilbage i 2006 fortalte den canadiske blogger og forfatter Jeremy Wrigh i et interview med vores søstermedie Computerworld, at det blot ville være et spørgsmål om tid, før tusindvis af danske virksomheder ville blogge på livet løs.

Og fik virksomhederne ikke sat skub i bloggeriet, ville de gå glip af en fantastisk markedsføringsmulighed, lød budskabet fra den canadiske ekspert.

"Weblogs er et fantastisk pr-redskab, og den eneste grænse, der er for anvendelsesmulighederne, er virksomhedens egen fantasi og vilje til nytænkning," sagde Jeremy Wright,

Sociale medier slår bloggen

Men i dag har sociale medier som Twitter og Facebook ødelagt bloggens monopol på den direkte kundekontakt, og en undersøgelse fra det amerikanske universitet University of Massachusetts viser da også, at færre og færre af de mest succesfulde amerikanske virksomheder bruger blogs.

Forskerne bag undersøgelsen har lavet interviews med chefer fra 170 virksomheder fra det amerikanske erhvervsmagasin Inc.'s liste over de 500 hurtigst voksende virksomheder i USA.

Ifølge undersøgelsen, der blev foretaget i 2011, bruger 37 procent af virksomhederne på Inc.'s liste blogs, mens tallet var helt oppe på 50 procent året før.

Over for Inc. forklarer en af forskerne bag undersøgelsen, at nedgangen ikke skyldes, at virksomheder i stort tal lukker deres blogs ned. 

Forklaringen er snarere, at mange af virksomhederne på Inc.'s top 500-liste er unge vækstvirksomheder, der endnu ikke var stiftet, da virksomhedsblogging var højeste mode.

Men i dag vælger mange af de nye virksomheder bloggen fra og nøjes med at være aktive på Facebook og andre sociale netværk.

Det er dog ikke nødvendigvis en god idé.

Bloggen giver stadig stor værdi

For undersøgelsen viser også, at de virksomheder, der vælger at blogge, oplever at få stor gavn af det.

Hele 92 procent af de virksomheder, der blogger, oplever det som en succes. Mens det tilsvarende tal for virksomheder, der er aktive på Facebook, er 82 procent.

"Blogging har fået et dårligt ry, fordi folk mener, at det er for tidskrævende. Men bloggen er et uvurderligt værktøj for virksomheder, der gerne vil være meningsdannere inden for deres felt," siger Ganim Barnes, der en af forskerne bag undersøgelsen og desuden er leder af Center for Marketing ved University of Massachusetts.

Ifølge Ganim Barnes har du ikke samme mulighed for at argumentere for dine synspunkter og visioner på netværk som Twitter, der ikke tillader beskeder med mere end 140 tegn.

Læs også:

Ung iværksætter: Derfor bruger jeg Twitter

Instagram: Sådan bliver din virksomhed hip med fotos

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S