ComOFF: Køb duften af et nyåbnet Mac-produkt

Eau de Steve Jobs?

Artikel top billede

En australsk kunstnergruppe har skabt den ultimative Apple-fanboy gadget. Apple-perfumen.

Men når man hiver låget af sin Apple-perfume, er det hverken kropsduften af afdøde Steve Jobs eller duften af Apple-hovedkvarteret i Californien, der spreder sig i rummet.

Det er derimod den samme duft, som Apple-kunder oplever, når de for første gang fjerner emballagen fra deres nyindkøbte computer, skriver Macworld.com

Perfumen er produceret, men den kommer næppe i handlen.

Gruppen "Greatest Hits" fortæller om deres duft:

"Rigtige Apple-fans vil helt sikkert kunne genkende duften. Duften indkapsler lugten af plastikfolie, der omfavner pakken, og tryksværten fra papkassen. Duften af papir og plastikelemeter inden i kassen og selvfølgelig den bærbare aluminumcomputer direkte fra fabrikken i Kina."

Fabrikanten har derfor ikke brugt traditionelle ingredienser som blomster og blade men lim, plastik, gummi og papir.

Kunstnergruppen har fået hjælp af firmaet AirAroma til at lave en egentlig duft. Duften vil blive spredt ud i rummet, når der er fernisering i Melbourne.

Et andet komisk syn på fascinationen af Apples indpakning kan man se i serien "Unboxing Porn".

Læses lige nu

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S