Firefox erklærer krig mod plugins

Fremover skal brugeren aktivt godkende plugin-indhold i browseren.

Artikel top billede

Mange af den seneste tids sikkerhedshuller ligger i plugin-udvidelser som Flash og Java. Det er programmer, som er nødvendige for at se indholdet på mange websider - men de kan også være farlige. Derfor vil Mozilla nu begrænse muligheden for at afvikle plugin-indhold i browseren. Fremover skal brugeren aktivt tage stilling til, om man vil hente plugin-indhold - i hvert fald hvis der er tale om softwareudvidelser, der bliver regnet som usikre. Det skriver digi.no.

Brugeren kan selvfølgelig vælge at alt plugin-baseret indhold bare skal hentes og afvikles ligesom det er tilfældet i dag. Men standard-indstillingen i Firefox bliver mere restriktiv. Her skal man altså aktivt tage stilling til, om indholdet skal hentes. Der kommer en dialog frem på siden, hvor brugeren skal klikke for at hente f.eks. Flash-video.

Der bliver også mulighed for, at brugeren kan lave en såkaldt whitelist over troværdige websider, hvor indhold altid skal vises.

I denne blog fortæller Mozilla-programmøren Jared Wein, at man er færdig med den første implementering af disse "click-to-play plug-ins" i browseren. 

Det skal skabe større sikkerhed og samtidig reducere browserens hukommelses-forbrug.

Det er planen at den nye plug-in-funktion skal lanceres i Firefox 14, der ventes midt i juli. Det kan få meget stor betydning for alle browserens brugere. Nu bliver det pludselig meget sværere at se Flash- eller Silverlight-indhold.

Java er kommet i søgelyset i den seneste uge, hvor en trojaner har spredt sig til mere end en halv million Mac-computere gennem et Java-sikkerhedshul. Det er svært at undvære Java, især for danske brugere. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en Java-applet.

I Googles browser Chrome bliver forældede plug-ins også blokeret. Der kommer en advarsel, hvis man ikke har installeret de seneste opdateringer.

Microsoft har ligeledes erklæret krig mod plug-ins. Metro-udgaven af Internet Explorer 10 i Windows 8 understøtter ikke længere plug-ins - her må man klare sig med webapplikationer og HTML5.

Flash går en svær fremtid i møde - i hvert fald på mobile platforme. Adobe har også selv droppet udviklingen af den mobile udgave af Flash Player - og Apple har aldrig ønsket at understøtte teknologien på sine iOS-enheder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S