Intels næste processor til ultrabooks kommer til juni

Intels nye Ivy Bridge-processorer bliver lanceret i to bølger. Først senere kommer modeller til helt tynde computere.

Artikel top billede

På mandag kommer Intel med sin næste processor-generation, med kodenavnet Ivy Bridge. Der er tale om en meget stor lancering for chipfirmaet. Men Ivy Bridge kommer over to omgange. I næste uge kommer fire-kerne-versioner til højtydende computere. Først senere kommer dual-core-versioner til det, som Intel kalder "mainstream notebooks". Disse processorer skal blandt andet bruges til MacBook Air og ultrabooks.

Det er Intel-chef Paul Otellini, der nu har bekræftet at den mobile udgave af Intels næste processor-generation først kommer på et senere tidspunkt. Ifølge CNET sker denne lancering sandsynligvis til juni. Til den tid kommer så en bølge af nye bærbare computere med Ivy Bridge - herunder modeller med touch-skærme, der er forberedt til Windows 8.

Paul Otellini fortæller også, at der er mere end 100 nye ultrabooks på vej (det sidste tal fra Intel var 75). Intel satser stort på de tynde computere, hvor prisen forventes at falde ned under de magiske 7-800 dollar i den kommende tid.

Hurtigere grafik

På mandag kommer altså desktop-udgaven af Ivy Bridge og samtidig lanceres de første pc-modeller med den nye processor. De første benchmarks for Ivy Bridge tegner meget lovende. Ifølge Intel er grafikydelsen forbedret med 70 procent i forhold til Sandy Bridge og der er indbygget understøttelse for USB 3.0. Ifølge analysefirmaet In-Stat bliver der solgt 400 millioner USB 3.0-kompatible enheder i 2012.

Den nye processor-generation bruger den samme mikroarkitektur som Sandy Bridge, men strukturbredden er reduceret fra 32 til 22 nanometer. En af de mest spændende nyheder i Ivy Bridge er en 3D-transistor kaldet Tri-Gate. Her er der altså tale om et helt nyt design til computerens transistorer.

Ifølge Intel er der tale om et meget fundamentalt gennembrud i processor-teknologi, der skal garantere at Moore's lov også kan holde mange år frem. De nye 3D-transistorer leverer op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding. Eller de kan levere den samme ydelse med det halve strømforbrug.
 
Fordobling i transistor-tallet

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.
 
En 22nm Tri-Gate transistors porte er så små, at man kan placere 4.000 af dem ved siden af hinanden på tværs af et menneskehår. Sammenlignet med Intels første mikroprocessor, 4004'eren, der blev introduceret i 1971, så er en 22nm cpu 4.000 gange hurtigere, og hver transistor bruger omkring 5.000 gange mindre strøm. Prisen per transistor er faldet med en faktor på omkring 50.000.
 
Tri-Gate konceptet blev præsenteret helt tilbage i 2002, men det har altså taget næsten ti år at udvikle de første produkter baseret på teknologien.
 
Intel vil fortsat følge sin såkaldte tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det er så Ivy Bridge, hvor man rykker til 22 nm.

Se alle modellerne

En komplet liste over alle de nye Ivy Bridge-modeller kan ses hos CPU World. I første omgang bliver der altså kun annonceret quad-core-modeller; senere kommer så udgaver med to kerner.

Den hurtigste desktop-model har en normal taktfrekvens på 3,5 GHz og en turbo-frekvens på 3,9 GHz, 8 MB L3-cache og HD 4000 grafik. Strømforbruget (TDP) oplyses til 77 watt. Den koster 332 dollar.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S