Det handler om at tale med kunderne

Redaktøren mener: Forhandlere, der satser på også at tilbyde cloud-løsninger eller hostede løsninger, har succes, viser en række nye regnskaber.

Artikel top billede

Spørgsmålet er dog, om det udelukkende handler om cloud, eller om det handler om, at disse forhandlere har fornemmet, hvor deres kunder er på vej hen og har tilbudt dem løsninger, der passer til tiden og kunderne.

It handler stadig i mange tilfælde om, at kunderne gerne vil effektivisere eller forbedre deres forretning ved hjælp af it. Samtidig er it blevet en integreret del af forretningen, hvor it ikke bare er it længere. It kan både være et redskab med en strategisk betydning som en skrivemaskine og en kerneløsning, der er kritisk for forretningen.

Ude hos kunderne er der desuden gang i et generationsskifte, hvor direktørens brug af it er lige så selvfølgelig, som at direktøren vil være med, når der tages seriøse it-beslutninger. Derfor er it rykket ind i direktionen.
Det betyder, at forhandlerne på en anden måde end tidligere skal kunne tale forretning med kunderne. Nu er man ikke længere en formidler af teknologi, men en sparringspartner, når kunderne vil forbedre deres forretning og tale om it på flere niveauer.

Hemmeligheden bag de gode regnskaber fra forhandlere som Datacompagniet og Softcom Solutions handler måske derfor ikke så meget om cloud og hosting, som om at disse forhandlere rent faktisk sværger til den klassiske dyd at tale med deres kunder og tilbyde dem de løsninger, de efterspørger.

Selv en cloud-løsning skal give mening. Og selv om en del af løsningen er cloud, er det langt fra altid, at hele løsningen skal være cloud. Det skal give mening for kunden og for forhandlerne - og det handler om dialog.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job