Danske Dell i stormvejr om kvindehad: Må undskylde for komiker

Trusler om boykot efter debattør Mads Christensens kommentarer om at holde kvinder ude af it-branchen på Dell-konference.

Dell havde i går inviteret 800 ansatte og samarbejdspartnere på besøg til en stilfærdig konference med taler af blandt andre grundlægger Michael Dell.

Men dagen endte langt fra stilfærdig og ligner nu mere en ulmende PR-katastrofe for Dell.

Årsagen er den evige provokatør og debattør Mads Christensen, der var inviteret for at levere et kort underholdende oplæg hos Dell.

trods kortheden nåede han ifølge twitter-opdateringer fra tilhørere at få sagt følgende:

"I er den sidste bastion, IT-drenge! Lad det sive mellem kindtænderne: "Hold din kæft kælling", "kønskvoteringen er stadig nogenlunde sund og rask i jeres branche" og "alle de gode opfindelser er mændenes, kvinder kan vi takke for kagerullen".

Det beretter Christiane Vejlø, der deltog, og som iøvrigt har beskrevet dagen nærmere på sin blog Elektronista

I kølvandet på de udtalelser er især Twitter svømmet over med lidet flatterende kommentarer om Dell, som i nogles øjne bør boycuttes for at give taletid til kvindefjendske og tilbagestående holdninger.

Undskyld!
Harmen på de sociale medier har fået Dell til at undskylde på Twitter.

"Vi er kede af at nogle blev stødt. Dell arbejder på at styrke kvinder i erhvervslivet", og Anja Monrad Dell-chef har ligeledes forsøgt at gyde olie på vandene og henledt opmærksomheden på Dells arbejde på at få flere kvinder i it-faget.

Hovedpersonen selv undskylder også.

"Jeg ønsker ikke nogen noget ondt, så jeg er faktisk blevet oprigtig ked af, at der nogle, der tager det på den måde. Det er overhovedet ikke min mening," siger Mads Christensen til ComON og undskylder over for de personer, der har opfattet hans udtalelser som nedladende.

Han føler sig misfortolket og forklarer sagen fra sin side her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS