Robotludere fjerner sexsygdomme og kvindehandel

Istedgade og Skelbækgade anno 2050 er befolket af robotter.

Artikel top billede

Filmen Total Recall med Arnold Schwarzenegger har allerede givet os nogle bud på fremtidens sexarbejdere. Måske bliver filmen til virkelighed?

Hvis Karen Thisted og Suzanne Bjerrehuus' dokumentarserie "Mormors Bordel" fandt sted i 2050, ville de to bedstemødre hverken møde østeuropæiske prostituerede, der var tvunget ud i prostitution, eller danske piger der var havnet i branchen på grund af narkogæld.

Fremtidens sexmarked bliver domineret af robotter.

Det har to newzealandske forskere gættet sig frem til i deres rapport Robots, Men And Sex Tourism udgivet i bladet Futures.

De to har skabt et fremtidsscenarie i den fiktive hollandske sexklub Yub-Yum, hvor de forestiller sig, hvordan Red Light-distriktet i Amsterdam vil tage sig ud i 2050.


Slut med sygdomme og kvindehandel

Tankeeksperimentet er lavet af professor Ian Yeoman, der futurist med interesse i turisme, og hans kollega sexolog Michelle Mars, begge fra Victoria University i Wellington.

De forestiller sig, at en typisk sexturist til den tid vil rejse til Amsterdam og betale op til 10.000 euros for massage, lapdance og samleje med en slags sexrobot i menneskelig skikkelse, som selvfølgelig kan bestilles med lige præcis den hårfarve, højde og hudfarve, som kunden lyster.

"Yub-yum" skulle altså beskæftige et villigt korps af androider, som alle er godkendt af bystyret. Ved at basere sexturismen på robotter og ikke udsatte kvinder forventer forskerne, at en by som for eksempel Amsterdam vil bruge det til at markedsføre byen.

Sexturismen anno 2050 skulle nemlig gøre op med de mange elementer, der i dag gør prostitution til et evigt debatteret emne. Kvindehandel kan minimeres eller fjernes som følge af sexrobotternes indtog, og risikoen for sexuelt overførte sygdomme skal også være en saga blot - men måske risikerer kunderne så at få computervira i stedet for kønssygdomme.

"Androiderne vil være lavet af bakterieresistente fibre, som kan renses fuldstændig for menneskelige kropsvæsker og derfor garantere, at der ikke bliver overført sygdomme fra kunde til kunde," fortæller forskerne ifølge Dominion Post.

Fremtidens sexmarked skulle også have den fordel, at ægtefolk uden dårlig samvittighed kunne finde sexuel tilfredsstillelse uden for hjemmet.

"Robotsex er mere sikker sex. Den fjerner de begrænsninger, forholdsregler og usikkerhed, der er ved ved rigtig sex," skriver forskerne i rapporten.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS